Засновника FTX Сема Бенкмана-Фріда здав американській прокуратурі головний програміст криптобіржі

Дмитро Сизов

Прокуратурі США вдалося висунути звинувачення засновнику FTX Сему Бенкману-Фріду незабаром після краху криптовалютної біржі частково через те, що вони заручилися співпрацею її головного розробника програмного забезпечення, заявив у вівторок один із прокурорів.

Untitled-2.png (1.63 MB)

Виступаючи через п’ять днів після того, як Бенкман-Фрід був засуджений до 25 років ув’язнення, помічник прокурора США Тейн Рен сказав, що допомога колишнього головного технічного директора FTX Гарі Ванга була ключовою для того, щоб допомогти слідчим зрозуміти, як Бенкмен-Фрід вкрав 8 мільярдів доларів коштів клієнтів.

Каплан сказав, що Бенкмен-Фрід не виявив докорів сумління.
«Він знав, що це неправильно», — сказав Каплан. «Він знав, що це злочин. Він шкодує, що зробив дуже погану ставку щодо ймовірності бути спійманим. Але він не збирається нічого визнавати, і це його право».
Бенкман-Фрід, одягнений у бежеву тюремну футболку з короткими рукавами, визнав під час 20-хвилинного зауваження до судді, що клієнти FTX постраждали, і приніс вибачення своїм колишнім колегам з FTX, але не визнав кримінальних дій.
Він пообіцяв оскаржити свій вирок і строк.
Бенкмен-Фрід стояв, склавши руки перед собою, поки Каплан читав речення. Потім він коротко поспілкувався зі своїм захисником Марком Мукесі, перш ніж його вивели із зали суду члени Служби маршалів США.
Цей вирок ознаменував кульмінацію переходу Бенкмана-Фріда від надбагатого підприємця та головного політичного донора до найбільшого трофея на сьогодні у придушенні владою США посадових злочинів на ринках криптовалюти.
"Обман клієнтів та інвесторів тягне за собою серйозні наслідки", - сказав у заяві генеральний прокурор США Меррік Гарленд. «Кожен, хто вірить, що може приховати свої фінансові злочини за багатством і владою або за новою блискучою річчю, яку, як стверджують, ніхто інший не має достатньо розуму, щоб зрозуміти, повинен добре подумати».
Каплан виявив, що клієнти FTX втратили 8 мільярдів доларів, інвестори FTX втратили 1,7 мільярда доларів, а кредитори хедж-фонду Alameda Research, заснованого Бенкменом-Фрідом, втратили 1,3 мільярда доларів. Він наклав наказ про конфіскацію 11 мільярдів доларів і дозволив уряду відшкодувати жертвам конфісковані активи.
Федеральна прокуратура вимагала вироку від 40 до 50 років. Мукасі наполягав на покаранні менш як 5 років.

"Я ВИБАЧАЮ ЗА ЦЕ"

Звертаючись до судді, Бенкмен-Фрід сказав: «Клієнти страждають... Я зовсім не хотів применшувати це. Я також вважаю, що цього не вистачає в тому, що я говорив протягом цього процесу, і Мені шкода за це».
Троє колишніх близьких соратників дали свідчення як свідки звинувачення, що Бенкман-Фрід наказав їм використовувати кошти клієнтів FTX для покриття збитків у Alameda Research. Усі троє визнали себе винними у шахрайстві.
Каплан сказав, що Бенкман-Фрід збрехав, коли давав свідчення, що він не знав, що Alameda Research витратила депозити клієнтів, взяті з FTX.
Мукасі намагався віддалити Бенкмана-Фріда від таких відомих шахраїв, як Берні Медофф, кажучи, що він «не безжальний фінансовий серійний убивця», а скоріше «незграбний математик», який намагався повернути клієнтам їхні гроші після краху FTX.
«Сем Бенкмен-Фрід не приймає рішень зі злістю в серці», — додав Мукасі. «Він приймає рішення, керуючись математикою в голові».
Очі Бенкмана-Фріда почервоніли, оскільки він, здавалося, стримував сльози, поки Мукасі говорив.
Його батьки, професори права Стенфордського університету Джозеф Бенкман і Барбара Фрід, були присутні на винесенні вироку. Бенкмен тримав зелену парасольку, коли вони виходили з будівлі суду в дощовий нью-йоркський день, обнявши один одного.
"Ми розбиті серцем і продовжуватимемо боротися за нашого сина", - йдеться у заяві.

«СИЛА І ВПЛИВ»

Випускник Массачусетського технологічного інституту Бенкман-Фрід досяг буму вартості біткойнів та інших цифрових активів до 26 мільярдів доларів, за даними журналу Forbes, до того, як йому виповнилося 30 років.
Бенкмен-Фрід став відомим завдяки своїй косі недоглянутого кучерявого волосся та відданості руху під назвою ефективний альтруїзм, який заохочує талановитих молодих людей зосереджуватися на зароблянні грошей і віддавати їх на гідні справи.
Він був одним із найбільших вкладників у кандидатів від Демократичної партії перед проміжними виборами в США у 2022 році. Каплан вказав на судові докази, які показують, що Бенкмен-Фрід також робив пожертви республіканцям через «солом'яних» донорів, щоб приховати свою причетність.
Суддя назвав намагання Бенкмана-Фріда представити себе «хорошим хлопцем» вчинком, додавши: «Метою була влада та вплив».
Бенкман-Фрід перебуває під вартою в Центрі ув'язнення Метрополітен у Брукліні з серпня 2023 року, коли Каплан скасував свою заставу після того, як виявив, що він, ймовірно, щонайменше двічі втручався у свідків. Каплан сказав, що рекомендує відправити Бенкмана-Фріда у в'язницю поблизу Сан-Франциско.