Японія та США спільно розроблять технології для масового виробництва 2-нм чіпів

Японія та США спільно розроблять технології для масового виробництва 2-нм чіпів

До кінця року в Японії в рамках партнерського проекту зі США відкриється науково-дослідний центр, на базі якого вестиметься розробка технологій масового виробництва чипів з використанням техпроцесу 2 нм. Спільний проект у перспективі допоможе компаніям побудувати стабільні ланцюжки поставок та застрахуватися від напруженості навколо лідера галузі Тайваню.

Центр буде створено на базі нового дослідницького інституту, який також відкриється цього року – у рамках проекту планується використовувати обладнання та залучати спеціалістів Національного центру напівпровідникових технологій США. На початковому етапі дослідники з двох країн займуться питанням передових чіпів на основі техпроцесу 2 нм – вони дозволять підвищити продуктивність та знизити споживання енергії порівняно з існуючими рішеннями. У центрі також буде створено виробничу лінію для випуску прототипів, а кінцевою метою проекту є запуск масового виробництва чіпів у Японії до 2025 року.

Про плани на запуск партнерського проекту ще в травні заявили міністр економіки, торгівлі та промисловості Японії Коїті Хагіуда (Koichi Hagiuda) та міністр торгівлі США Джина Раймондо (Gina Raimondo) — у травні сторони пропрацювали всі деталі. З японського боку учасниками проекту стануть Національний інститут передових промислових наук та технологій (NIAIST), Інститут фізико-хімічних досліджень (Riken) та Токійський університет.

Зараз на Тайвані зосереджено понад 90% світових виробничих потужностей напівпровідникової продукції класу нижче 10 нм, і до 2025 року підприємства на острові планують вийти на 2 нм. При цьому є думка, що Пекін задумує силою приєднати острів до материкового Китаю, і США це категорично не влаштовує більшість передових чіпів надходить в країну з Тайваню. Після завершення дослідницького проекту вироблені технології будуть передаватися й іншим країнам, які розділятимуть американські цінності, наприклад, Південній Кореї. Ініціатива передбачає не лише технологічну, а й фінансову підтримку: одне з підприємств у Токіо може отримати інвестицій на 1 трлн єн ($7,3 млрд).

Світовим лідером у виробництві передових чіпів сьогодні є тайванська TSMC, за якою йдуть південнокорейська Samsung та американська Intel. США також є центром розробки передових мікросхем: напрямок представлено, зокрема, NVIDIA і Qualcomm. А японські компанії Tokyo Electron, Screen Holdings, Shin-Etsu Chemical та JSR спеціалізуються на обладнанні та матеріалах для виробництва мікросхем. На початку 1990-х частка Японії на світовому ринку напівпровідників становила близько 50%, але зараз вона знизилася до 15%.