WSJ: США почали полювання за захованими активами російських олігархів

Західні країни заарештували російські активи на понад $330 млрд, включаючи половину валютних резервів. Але це був відносно легкий видобуток: яхти, приватні літаки, нерухомість, гроші на певних рахунках.

Потім почався пошук прихованих активів російських олігархів та чиновників, які відомі своїм умінням ховати кінці у воду. В останні місяці федеральні прокурори США виписали цілу серію вимог щодо надання інформації, у тому числі ділової документації, виписок по банківських рахунках та з реєстрів трастів, розповіли The Wall Street Journal люди, знайомі із ситуацією. За їхніми словами, мета слідчих – продертися крізь завісу таємниці, яка огортає структури власності та приховує кінцевих бенефіціарів активів.

Вимоги подано через кілька федеральних судів, у тому числі Нью-Йорка та Х'юстона.

Прокурорам доводиться долати безліч складнощів, що виникають у ході розслідування, так і правового характеру, зазначає WSJ. У першому випадку їм потрібно знайти активи, заховані професійними юристами, бухгалтерами та спеціалістами з фінансового планування. У другому їм заважає відсутність правових інструментів, які б дозволили не просто заарештувати активи, але конфіскувати їх і, можливо, використовувати для фінансової допомоги Україні, як це закликають зробити Київ та деякі західні політики.

Президентська адміністрація попросила Конгрес ухвалити закон, який розширює повноваження влади щодо конфіскації російських активів та створює юридичні підстави для передачі коштів Україні. "У нас немає спеціального механізму для передачі українському народу коштів, отриманих від конфіскації активів олігархів", - сказав у вересні на слуханнях член юридичного комітету Сенату демократ Шелдон Уайтхаус .

Європейська комісія запропонувала аналогічні законодавчі зміни. Разом з урядом України та Світовим банком вона нещодавно оцінила поточні потреби України у відновленні економіки в $349 млрд. Щоб допомогти фінансувати ці витрати, США та їхні союзники нещодавно створили робочу групу «Російські еліти, ставленики та олігархи» REPO). Вона займається пошуком активів, які, як вважають на Заході, придбано коштом, отриманим незаконним шляхом завдяки близькості їхніх власників режиму Володимира Путіна.

Цей процес може зайняти роки, визнає Ендрю Едамс , який очолює робочу групу «Злови клептократа» KleptoCapture, створену Міністерством фінансів США і включає цілу групу федеральних відомств. «Вести міжнародне розслідування, проникаючи в найчастіше непрозорі юрисдикції, які зацікавлені у наданні притулку тим, хто приховує незаконну діяльність, – надзвичайно складне завдання», – заявив Едамс на вересневих слуханнях.

Олігархи передають активи трастам, членам сім'ї та партнерам, ховають пакети акцій у компаніях, розкиданих по різних країнах, говорить Кері Стайнбоуер з юридичної фірми Winston & Strawn, яка раніше обіймала високу посаду в Офісі з управління іноземними активами (OFAC), яка реалізує санкції. Наприклад, нещодавно з'ясувалося, що Алішер Усманов через мережу компаній, створених фірмою Bridgewaters з острова Мен інвестував $175 млн в американський лазерний стартап Quanery під час первинного розміщення акцій. Воно пройшло незадовго до початку війни в Україні. І хоча США ввели санкції проти Усманова, які передбачають заморожування активів у США, в OFAC не знали про його частку в Quanergy, розповіла WSJ людина, знайома із ситуацією.

Источник: mediavektor.org