Використання VPN стрімко зростає в Ірані

Дмитро Сизов

ранці звертаються до віртуальних приватних мереж, щоб уникнути широкомасштабних збоїв в Інтернеті, оскільки уряд намагається приховати свій придушення масових протестів.

Збої в телекомунікаційних мережах Ірану вперше почалися 19 вересня, згідно з даними компаній з моніторингу Інтернету Cloudflare і NetBlocks, і тривають останні два з половиною тижні.

107128154-1664803070354-gettyimages-1243692832-20221002_iran_mahsa_demo_birmingham_014.webp (43 KB)

Групи Інтернет-моніторингу та активісти цифрових прав кажуть, що щодня стикаються з перебоями в роботі мережі в стилі «комендантської години», коли доступ припиняється приблизно з 16:00 за місцевим часом до глибокої ночі.

Тегеран заблокував доступ до WhatsApp і Instagram, двох останніх соціальних медіа-сервісів, які залишилися без цензури в Ірані. TwitterFacebook, YouTube та кілька інших платформ були заборонені протягом багатьох років.

У результаті іранці кинулися до VPN, служб, які шифрують і перенаправляють їхній трафік на віддалений сервер в іншому місці світу, щоб приховати свою онлайн-активність. Це дозволило їм відновити підключення до заборонених веб-сайтів і програм.

22 вересня, через день після заборони WhatsApp і Instagram, попит на послуги VPN різко зріс на 2164% порівняно з попередніми 28 днями, згідно з даними Top10VPN, сайту оглядів і досліджень VPN.

До 26 вересня попит досяг піку на 3082% вище середнього, і з тих пір він продовжує залишатися високим на 1991% вище звичайного рівня, повідомляє Top10VPN.

«Соціальні медіа відіграють вирішальну роль у протестах по всьому світу», — сказав CNBC Саймон Мільяно, керівник відділу досліджень Top10VPN. «Це дозволяє протестувальникам організовуватися та гарантувати, що влада не зможе контролювати наратив і приховувати докази порушень прав людини».

«Рішення влади Ірану заблокувати доступ до цих платформ під час протестів призвело до стрімкого зростання попиту на VPN», — додав він.

Попит набагато вищий, ніж під час повстань 2019 року, які були спровоковані зростанням цін на паливо та призвели до майже повного відключення Інтернету на 12 днів. За словами Мільяно, тоді піковий попит був лише приблизно на 164% вищим, ніж зазвичай.

Загальнонаціональні протести проти суворого ісламського дрес-коду в Ірані почалися 16 вересня після смерті 22-річної жінки Махси Аміні. Аміні померла за підозрілих обставин після того, як її затримала — і нібито побила — так звана «поліція моралі» Ірану за те, що вона носила надто вільний хіджаб. Влада Ірану заперечувала будь-які правопорушення та стверджувала, що Аміні помер від серцевого нападу.

За даними неурядової організації Iran Human Rights, під час протестів загинули щонайменше 154 людини, у тому числі діти . Уряд повідомив про 41 смерть. Тегеран намагався запобігти поширенню зображень своїх репресій і перешкоджати комунікації, спрямованій на організацію подальших демонстрацій.

Міністерство закордонних справ Ірану не відразу відповіло на запит CNBC про коментар.

Чому VPN популярні в Ірані

VPN є поширеним способом доступу до заблокованих служб для людей, які перебувають у режимах із суворим контролем Інтернету. У Китаї, наприклад, їх часто використовують як обхідний шлях для обмежень на західних платформах, заблокованих Пекіном, зокрема Google, Facebook і Twitter. Домашні платформи, такі як WeChat Tencent, надзвичайно обмежені з точки зору того, що можуть сказати користувачі.

Росія спостерігала подібне зростання попиту на VPN у березні після того, як Москва посилила обмеження на Інтернет після вторгнення в Україну.

Швейцарський стартап Proton заявив, що на піку протестів проти Ірану щоденні реєстрації в його службі VPN досягали 5000% порівняно із середнім рівнем. Протон найбільш відомий як творець ProtonMail, популярного сервісу електронної пошти, орієнтованого на конфіденційність.

«Після вбивства Махси Аміні ми спостерігали величезне зростання попиту на Proton VPN», — сказав генеральний директор і засновник Proton Енді Єн CNBC. «Навіть до цього використання VPN в Ірані було високим через цензуру та побоювання стеження».

«Історично ми бачили придушення Інтернету під час періодів заворушень в Ірані, що призводило до зростання використання VPN».

Згідно з даними Top10VPN, найпопулярнішими VPN-сервісами під час протестів в Ірані були Lantern, Mullvad і Psiphon, а ExpressVPN також спостерігає значне зростання. Деякі VPN можна використовувати безкоштовно, а для інших потрібна місячна підписка.

Не срібна куля

Використання VPN у країнах із жорсткими обмеженнями, як-от Іран, не обійшлося без проблем.

«Для режимів досить легко заблокувати IP-адреси серверів VPN, оскільки їх можна досить легко знайти», — сказав Дерік Мітчелсон, керівник служби інформаційної безпеки в регіоні EMEA в Check Point Software.

«З цієї причини ви виявите, що відкриті VPN доступні лише протягом короткого часу, перш ніж їх ідентифікують і заблокують».

Періодичні збої в Інтернеті в Ірані ”продовжуються щодня в стилі комендантської години”, - йдеться в повідомленні NetBlocks у блозі. За словами NetBlocks, збої «впливають на підключення на мережевому рівні», тобто їх непросто вирішити за допомогою VPN. 

Махса Алімардані, дослідниця групи свободи слова Article 19, сказала, що контакт, з яким вона спілкувалася в Ірані, показав, що його мережа не може підключитися до Google, незважаючи на встановлення VPN.

«Це нова вдосконалена технологія глибокої перевірки пакетів, яку вони розробили, щоб зробити мережу надзвичайно ненадійною», — сказала вона. Така технологія дозволяє постачальникам послуг Інтернету та урядам контролювати та блокувати дані в мережі.

Вона додала, що влада набагато агресивніше намагається перешкодити новим VPN-з’єднанням.

Єн сказав, що Proton має «антицензурні технології», вбудовані у програмне забезпечення VPN, щоб «забезпечити підключення навіть у складних умовах мережі».

VPN – це не єдиний спосіб, який громадяни можуть використовувати для обходу інтернет-цензури. Волонтери встановлюють так звані проксі-сервери Snowflake, або «проксі», у своїх браузерах, щоб дозволити іранцям отримати доступ до Tor — програмного забезпечення, яке направляє трафік через мережу «ретрансляції» по всьому світу, щоб маскувати їхню діяльність.

«Окрім VPN, іранці також завантажують Tor у значно більших кількостях, ніж зазвичай», — сказав Єн.

Тим часом програма для обміну зашифрованими повідомленнями Signal склала посібник про те, як іранці можуть використовувати проксі-сервери, щоб обійти цензуру та отримати доступ до програми Signal, яка була заблокована в Ірані минулого року. Проксі виконують ту саму мету, що й Tor, тунелюючи трафік через спільноту комп’ютерів, щоб допомогти користувачам у країнах, де онлайн-доступ обмежений, зберегти анонімність.