Великі китайські соцмережі вимагатимуть розкриття справжніх імен популярних користувачів

Великі китайські соцмережі вимагатимуть розкриття справжніх імен популярних користувачів

Weibo та низка інших китайських соціальних мереж вимагатимуть від популярних користувачів розкривати свої справжні імена. До таких платформ також увійшли WeChat, Douyin (TikTok), Xiaohongshu і Kaishou. Деякі блогери намагаються знизити кількість передплатників, щоб уникнути виконання вимог.

У другій половині минулого місяця книжковий блогер та письменниця Ту Пао Дін оголосила, що залишає Weibo. Вона послалася на чутки про те, що соцмережа планує ввести правило, що зобов'язує користувачів з великою кількістю передплатників відображати своє реальне ім'я. Ту Пао Дін використовує псевдонім. У Weibo вона мала 2 млн передплатників, зараз число не перевищує 220 тис. 

Наприкінці жовтня деякі китайські соціальні мережі оголосили, що вимагатимуть розкриття реальних імен блогерів з 1 млн. передплатників на першому етапі, а потім з 500 тис.

Китайські користувачі соцмереж розкритикували ініціативу та висловили стурбованість новим правилом. Деякі зазначили, що міра порушить конфіденційність і призведе до доксингу та переслідувань, а також обмежить різноманітність думок у китайському інтернеті.

Декілька відомих блогерів стали залишати платформи або зовсім видаляти акаунти. Автор лайфстайл-каналу Кеті Чжан визнала повідомлення про нову політику Weibo фейком. Вона зазначає, що міра суперечить здоровому глузду та позбавляє людей анонімності. Наступного дня після цього генеральний директор Weibo Ван Гаофей вказав справжнє ім'я та рід діяльності у своєму профілі на платформі. 

Чжан також не розкриває реальне ім'я, побоюючись тролінгу. Щоб не опинитися під санкціями соцмережі, Чжан планує знизити кількість передплатників, за винятком неактивних користувачів, ботів та тролів. До цієї стратегії звернулися й інші блоґери.

Автор каналу Tianjin Stock King скоротив кількість передплатників з 7 млн. до 900 тис. Блогер Кен використав розширення Cyber ​​Zombie Cleaner, щоб видалити близько 20 тис. передплатників за останній місяць. Розроблений інженером-програмістом Сяо Гу софт дозволяє видалити значну кількість неактивних користувачів.

Неназваний керівник великої агенції в Пекіні заявив, що багато впливових осіб втратить гроші та популярність після введення нового правила. 

Професор комунікативних досліджень в Університеті Північної Кароліни в Шарлотті Мін Цзя вважає, що анонсована політика обмежить ключових лідерів громадської думки, які, як і раніше, мають велику владу в китайському інтернеті. Вона вважає, що блогери, ймовірно, зможуть продовжувати керувати громадською думкою в умовах жорсткої цензури.

Колишній співробітник Weibo, який відповідав за цензуру, а тепер працює в американському China Digital Times, Ерік Лю вказує, що запровадження нових правил стане відповіддю на директиви Державної канцелярії інтернет-інформації КНР (CAC). Останніми роками регулятор запровадив кілька правил щодо анонімності в соцмережах. З 2017 року канцелярія зобов'язала користувачів Weibo реєструватись під справжніми іменами. Минулого року CAC почала вимагати від користувачів вказувати IP-адреси поряд з ім'ям.

Цзян пояснює, що блогери не так побоюються репресій з боку китайської влади, скільки пильної уваги інших користувачів. За її словами, нові правила змусять людей узгоджувати свою онлайн-ідентичність зі своєю офлайн-ідентичності, що ускладнить вираження суперечливих думок.

Нова політика стане ще одним інструментом, що дозволяє змусити замовкнути впливових людей в інтернеті, погрожуючи розкрити їхні особи публіці, каже Лю. Він упевнений, що заходи призведуть до посилення стеження за лідерами громадської думки у Weibo, які працюють у державних організаціях, школах та інших установах. Влада зможе використати отриману інформацію для оцінки лояльності та рівня патріотизму, резюмував Лю.