Український письменник поставив свою долю на додаток для смартфона

Володимир Кондрашов

Уже цієї осені на полицях книжкових магазинів з’явиться унікальна  книга – український письменник Макс Кідрук готує до виходу в світ роман з елементами доповненої реальності: за допомогою спеціального додатку для смартфона читач зможе побувати на місцях, описаних у творі, ознайомитися з історіями життя героїв і навіть поспілкуватися з одним із персонажів книги онлайн.

Український читач звик до дитячих книжок, на сторінках яких за допомогою смартфона «оживають» ілюстрації, однак серйозний, «дорослий», науково-фантастичний роман з доповненою реальністю і тими функціями, які пропонує Кідрук, – формат новий не тільки для українського, але й для світового книжкового ринку. В ексклюзивному інтерв’ю для InternetUA письменник поділився деталями проекту.

– Максе, розкажи про свій новий роман.

kidruk.jpg (51 KB)– Структурно книга буде подібна до мого роману «Не озирайся і мовчи» – така собі суміш драматичної історії і фантастики. Ця фантастика, як і в «Не озирайся і мовчи», матиме під собою дуже жорстке наукове підґрунтя. Це історія про двох сестер – Руту та Індію, які, попри незвичні імена, живуть досить буденним життям, але все руйнує загибель нареченого Індії . Сестри сваряться між собою і, несподівано, молодша, Рута, виявляє, що у яскравих снах, які їй сняться ще з дитинства, вона може певним чином впливати на реальність. Рута хоче дещо змінити через свої сни, але з кожною такою зміною сни стають все більш темними, похмурими. Дівчина намагається допомогти своїй сестрі, але й боїться, тому що кожен наступний сон стає все темнішим. Звідси й назва – «Доки світло не згасне назавжди».

– Ти анонсував, що суттєвою частиною історії стане додаток доповненої реальності. Як виникла ідея застосувати технології доповненої реальності  для роману?

– Доповнена реальність уже досить давно використовується в книжках для дітей, але її використання знаходиться на доволі примітивному рівні: ти просто наводиш смартфон на картину і вона якось «оживає». Можливо, це складно в реалізації, програмно, але «глибини» контенту це не дає. Ідея ж робити щось подібне на більш серйозному рівні для книг для доросли давно витає в повітрі. Але, наскільки мені відомо, навіть на Заході з цим поки що проблема: т майже ніхто цього не робить. Спроби робити подібні книжки були і в Україні, але вони обмежувалися «лайтовим» варіантом – коли автор вставляє в текст QR-коди і потім користувач просто їх зчитує смартфоном  і потрапляє на сервер, де зберігаються картинки чи відео. Я не критикую такий підхід, але, очевидно, що наразі ми говоримо про якісно інший рівень. Чому цього ніхто не робив раніше? Причина проста: це дорого і авторам, які публікуються невеликими накладами, просто економічно невигідно робити такі додатки. Навіть у моєму випадку це досить складно (книги Максима розходяться тиражами в кілька десятків тисяч, що досить суттєвий показник на українському книжковому ринку – Ред.), але мені вдалося умовити своїх видавців і вони профінансували цей проект. Зараз «моя голова на пласі» і її доля залежить від того, як цей проект прийме читач , буде він цікавий йому чи ні. Але я дуже хотів це зробити, адже це, по-перше, значно розширить сприйняття тексту, а, по-друге, і це дуже важливо, такий формат дозволить залучити до читання масу людей, молодих людей, які зараз не читають від слова «взагалі».

– Як співпрацюватимуть доповнена реальність і паперова книга?

– Почнімо з того, що це будуть не QR-коди – це окремий додаток, який можна буде безкоштовно завантажити з Google Play чи iTunes Store (буде доступним  як на Android, так і на iOS). Запустивши його, користувач може навести свій гаджет на обкладинку книги і почнуть відбуватися дивовижні речі. Це я називаю інтерактивною обкладинкою. Саму книгу навіть не обов’язково купувати –  можна просто завантажити додаток і навести смартфон на примірник, що стоїть у книгарні. І ви побачите. що буде відбуватися.

Також зараз я прописую те, що назвав «другорядними гілками сюжетного дерева». Справ в тому, що у романі є певні персонажі, які важливі для розвитку основної сюжетної лінії, але в них є і свої історії. Очевидно, що ці «свої історії» ніхто не вписує в реальну книгу, тому що тоді вона буде мати об’єм в кілька тисяч сторінок.  Сама книга є самодостатньою, але окремо я розписую  невеликі оповідання-історії другорядних персонажів: в додатку буде 4-5 оповідань короткої прози, які стосуватимуться цих персонажів і, безпосередньо, самого тексту. Тобто, ці історії поглиблять розуміння історії, зроблять її відчуття більш реалістичним. Прочитати їх можна в смартфоні, якщо навести гаджет на потрібну піктограму в тексті книги.

Третє, що ми робимо, – чат з персонажем. Один із персонажів роману «перекочує» в цю книгу з іншої моєї книги. Ця книга не буде сиквелом-приквелом – вони просто будуть певним чином пов’язані. Я навмисно прописую книгу так, щоби у читача виникало питання, чому цей персонаж тут, що він тут робить і як він сюди потрапив. У книзі цих відповідей не буде. Від цього сюжет не страждає (персонаж – другорядний), але читач отримує змогу в тексті навести на піктограмку і перейти в чат в Facebook з цим персонажем. Читач зможе розпитати цього героя про те, де той знаходиться, що робить, чому він тут опинився, як він почувається, чому так і не інакше. Само собою, цей чат-бот до чогось вестиме.

Четверте – в романі будуть лише уривки щоденника героїні, ті з них, які безпосередньо необхідні для розуміння. Користувач нашого додатку зможе навести свій смартфон чи планшет на іншу піктограму і зможе погортати аркуші цього щоденника і почитати всю історію героїні в додатку.

Окрім того, ми робимо аерозйомку в Рівному та фото деяких об’єктів в місті. Справа в тому, що в тексті є певні описи Рівного і щоб розуміти про що саме йдеться, де це знаходиться, ти можеш навести смартфон на певну піктограму і перейти на зйомку цього місця з повітря. Карти Google можуть подивитися всі, а я хочу зробити щось таке, чого не робить Google, тому це буде зйомка під певним кутом і на самому цьому зображенні будуть точки, на які можна буде клацнути і переглянути фотографії цих місць з землі. Таким чином, читач матиме повне розуміння, про що йдеться.

Окрім того, в додатку буде купа дрібниць на кшталт інформації про мене, можливості замовити книги, купити квитки на презентації, переглянути буктрейлер тощо.

Повторюсь: сама книга без додатку не втратить. Навіть якщо ти читаєш книгу без смартфона, історія сама по собі є цілісною, завершеною і для її розуміння не потрібен додаток. Додаток поглиблює її сприйняття і дає купу «прикольних плюшок», які розширюють враження від історії.

Крім можливості чату з персонажем, а також онлайн замовлення книг чи квитків на зустрічі, всі інші функції додатку будуть доступні і в режимі офлайн.

44250876_690602071319739_1428494955734630400_n.jpg (90 KB)

Фото  - Роман Шимкович

– Таке видання – проект досить вартісний.  Як вдалося вмовити на цей експеримент видавництво?

– Видавець – «Клуб сімейного дозвілля».  Минулої осені я особисто зустрічався з власником «КСД» і розповідав про цей проект, пояснював, чому я в нього вірю. Я не скажу, що він в це вірить  також– я не те щоб його переконав, але він під моє слово, на мій страх і ризик погодився цей проект профінансувати.

Повторюсь, це великий експеримент. Не лише для мене, але й взагалі для сучасної української і, можливо, світової літератури. Якщо цей експеримент дасть можливість разюче підняти продажі, якщо цей проект стане окупним для, в першу чергу, видавця, то, гадаю, це буде величезний крок уперед і я за це дуже вболіваю. Зараз ми з командою робимо все для того, щоби цей додаток вийшов якомога більш крутим.

– Наскільки видавець повірив твоєму слову – яким буде тираж нової книги?

– «КСД» починає з 15 тисяч примірників. Це дуже велика цифра для першого накладу, а далі будемо бачити і я дуже сподіваюся. що наклад буде значно більшим, адже попередній мій роман, «Де немає Бога», який значно складніший як книга, на сьогодні має наклад 22,5 тисячі, а не минуло ще й року після його виходу. В решті-решт, від  кількості проданих примірників залежить, чи ця ідея з доповненою реальністю взагалі має сенс в літературі.

61563267_10158773620459573_1546429152750469120_n.jpg (99 KB)

– Хто займається створенням додатку?

– Додаток розробляє ІТ-компанія Іdeil з Луцька. Вони погодилися на досить суттєву знижку для нас, адже для них це перший подібний проект і їм цікаво створити, фактично, цілу нову нішу на ринку для себе.

Якщо Іdeil  створює сам додаток, то ми займаємось контентом для нього. Наразі ми якраз працюємо над цим – іде робота над інтерактивною обкладинкою, створюється чат-бот, я знімаю фотографії і пишу історії другорядних персонажів. Загалом для додатку доведеться написати до 20 тисяч слів тексту – власне історій персонажів, повний текст щоденника героїні тощо.

Сам додаток має бути повністю готовий і протестований вже 10 серпня, а його офіційний реліз – після виходу книги. Щойно мені прийдуть з видавництва примірники по попередньому замовленню (ті книги, які замовляли в мене з автографом), я перевірю додаток сам, перегортаю усі сторінки, подивлюсь чи все нормально функціонує, і лише потім дам команду на публікацію додатку в Google Play та iTunes Store. Це станеться, орієнтовно, 1-2 вересня.  

– Додаток хороший тим, що його можна оновлювати, додавати нові функції…

– Так, це ми теж плануємо. Само собою, додаток потрібен  щоби зацікавити читача, але для мене як для менеджера у даному випадку, а не як для автора, важливо і те, що є можливість оновлювати додаток, доповнювати його і далі розширювати, додавати нові книги. Це зручно: коли вийде нова книга користувачеві не потрібно буде нічого нового завантажувати – додається вкладка, він перемикається і працює з новою книгою.

Я розцінюю цей додаток як довгостроковий проект, але, повторюсь, для мене все буде залежати від реакції читачів: якщо книга не піде в достатній кількості для того, щоби це окупилося видавцю, то, очевидно, що це просто «заглохне». Для мене це зараз надважливий і надкритичний момент в моїй кар’єрі – ми мусимо показати читачам, що це круто, що ми зробили на певному пристойному рівні і можемо краще, можемо глибше, можемо зробити в 3D, з купою ще крутіших «плюшок», але для цього має бути певний кредит довіри, щоби ми продовжили працювати далі в цьому напрямку.