Шведські робітники борються з Tesla, а в Ілона Маска істерика в Х

Дмитро Сизов
Шведські робітники борються з Tesla, а в Ілона Маска істерика в Х

Ілон Маск засудив хвилю «божевільних» страйків, зосереджених на майстернях Tesla у Швеції, оскільки робітники атакують американського виробника електромобілів у страйку, закликаючи до прав на колективні переговори.

Потужна профспілка IF Metall очолює страйк на восьми підприємствах Tesla у Швеції протягом п’яти тижнів у тому, що було представлено як найбільша боротьба за десятиліття за порятунок шведської профспілкової моделі від глобальної трудової практики .

Це перший випадок, коли працівники американського автовиробника вийшли на страйк, і в четвер Маск, технологічний мільярдер і виконавчий директор Tesla, чітко висловив свої почуття, написавши на X , раніше Twitter: «Це божевілля».

Він відповів на публікацію в соцмережі про вторинні або симпатії, страйки шведських поштових служб, які перешкоджають доставляння номерних знаків до нових автомобілів Tesla .

IF Metall, яка налічує понад 300 000 членів у шведській промисловості, заявила, що «продовжуватиме [зі страйками] стільки, скільки буде потрібно». Зазначається, що вони вжили заходів після того, як Tesla відмовилася підписати колективний договір зі своїми членами.

Колективні договори, які охоплюють такі умови, як зарплата, пенсія, робочий час і відпустки, і означають, що, теоретично, профспілки та роботодавці регулюють ринок праці, а не держава, розглядаються як наріжний камінь моделі ринку праці Швеції.

Хоча членство в профспілках у Швеції за останні десятиліття скоротилося, багато працівників все ще є членами профспілок, а приблизно дев’ять із десяти працівників мають колективні домовленості.

Страйк Tesla викликав вторинні дії з боку восьми інших профспілок і загрожує поширитися на сусідню Норвегію, де Fellesförbundet (Об’єднана федерація профспілок), найбільша профспілка приватного сектора країни, заявила про готовність вжити заходів співчуття.

Марі Нільссон, голова IF Metall, сказала, що страйк був не лише боротьбою за працівників Tesla, але й захистом шведської профспілкової моделі. «Якщо ми дозволимо таким компаніям, як Tesla, працювати без колективного договору, це відкриє їх для інших міжнародних компаній та інших видів промисловості», — сказала вона. "Це може зайняти багато часу", - додала вона. «Ми будемо продовжувати так довго, як це буде потрібно».

Страйк отримав підтримку працівників транспорту та гавані, які відмовилися завантажувати та розвантажувати автомобілі Tesla у всіх шведських портах; електрики, які відмовилися від обслуговування або ремонту в майстернях Tesla; і зарядні станції та малярі, які не працюватимуть на автомобілях Tesla. Інші страйки співчуття включають страйки працівників сфери обслуговування та комунікацій, які припинили розповсюдження пошти та посилок для Tesla.

«Ми добре підготовлені до тривалого конфлікту», — сказав речник IF Metall Йеспер Петтерссон. « На жаль, на цей час ми не ведемо переговорів із Tesla Sweden, але, як завжди, ми готові для подальших переговорів якомога швидше».

Схоже, ця дія впливає на бізнес не тільки Tesla. Невдовзі після початку страйку Tesla шведська глобальна платіжна компанія Klarna підписала колективний договір, запобігши запланованому страйку у своїй штаб-квартирі в Стокгольмі.

Після цього співзасновник і генеральний директор Klarna Себастьян Семятковський згадав шведську модель, сказавши: «Я переконаний, що ми отримаємо користь від цієї угоди і що Klarna може зробити свій внесок у те, щоб зробити шведську модель сильнішою зсередини».