Шосте масове вимирання: вчені назвали нові часові межі

Шосте масове вимирання: вчені назвали нові часові межі

Вчений-кліматолог Куніо Кайхо з Університету Тохоку в Японії заявив, що шосте масове вимирання в історії Землі не можна порівняти з попередніми. У всякому разі, воно не буде таким протягом найближчих століть, повідомляє Science Alert.

За останні 540 мільйонів років наша планета не раз втрачала більшу частину видового розмаїття за відносно короткий проміжок часу. Такі події отримали назву масових вимирань і часто слідують за глобальними змінами клімату, похолодання чи потепління.

У ході дослідження Кайхо спробував кількісно оцінити зв'язок між середньою температурою Землі і біорізноманіттям планети. У результаті він з'ясував, що є лінійний зв'язок. Чим більше змінюється температура, тим помітніша зміна біорізноманіття.

Коли йдеться про глобальне похолодання, найбільші вимирання траплялися, коли температура опускалася приблизно на сім градусів Цельсія. Якщо ж йшлося про глобальне потепління, найбільші вимирання відбувалися, коли температура піднімалася на дев'ять градусів Цельсія.

Це набагато вище, ніж попередні оцінки, які припускають, що підвищення температури на 5,2 градуса за Цельсієм призведе до масового вимирання морських жителів. За поточними оцінками, вже до кінця століття температура на Землі може піднятися на 4,4 градуси за Цельсієм.

"Глобальне потепління на 9°C не очікується в Антропоцені принаймні до 2500 року за найгіршим сценарієм", - прогнозує Кайхо.

При цьому вчений не заперечує того, що вимирання тварин на суші та у воді вже відбувається, але зазначає, що темпи та масштаби цього вимирання не можна порівняти з попередніми.

Але все ж не тільки підвищення температури призводить до вимирання, а й швидкість, з якою воно відбувається. Наймасовіше вимирання на Землі, що відбулося 250 мільйонів років тому, призвело до зникнення 95% видів і тривало понад 60 тисяч років. Але сьогодні потепління відбувається набагато швидше через антропогенні викиди.

Ймовірно, що під час шостого вимирання зникне більша кількість видів не тому, що масштаби потепління настільки великі, а тому, що температура зростає так швидко. Через це види не встигають адаптуватися.

"Передбачити масштаби майбутнього антропогенного вимирання, використовуючи лише температуру поверхні, складно, тому що причини антропогенного вимирання відрізняються від причин масових вимирань у геологічний час", - визнає Кайху.

Источник: zn.ua