RUSI: постачання західних технологій до росії іде за сірими схемами

Романов Роман

Чорний ринок технологій між Заходом та Сходом має довгу історію. Під час холодної війни радянські перебіжчики зізналися, що використовували шпигунів для проникнення в американські та британські напівпровідникові компанії з метою викрадення технологій.

Після падіння «залізної завіси» таємна торгівля західними технологіями продовжилася, хоча занепокоєння змістилося в бік крадіжок західних технологій з боку Китаю.

Однак війна в Україні та напруженість у відносинах між Заходом та Китаєм перетворили це питання з комерційних негараздів на стратегічну загрозу для країн-союзників. Адже проблему перекриття каналів постачання західних мікросхем, що використовуються росією для виготовлення зброї та військової техніки потрібно вирішувати вже зараз і якомога скоріше.  

Незаконна торгівля на чорному ринку та контрабанда, коли напівпровідники передаються або викрадаються всупереч санкціям, існують поряд з добре налагодженим «сірим ринком» мікросхем, де перекупники продають напівпровідники в треті країни без дозволу виробника або використовують їх в альтернативних сферах застосування всупереч контрактам.

Крім того, за приблизними підрахунками британських експертів щороку чорний ринок мікросхем та контрафактні чіпи обходяться збитками для галузі, що оцінюються в декілька мільярдів фунтів стерлінгів.

Так, лише за минулий рік було офіційно встановлено декілька фактів незаконного вивезення технологій із США, з застосуванням напівлегальних схем, для подальшого відправлення технікі в росію. Нижче наведено приклад того, якими шляхами заборонені до постачання мікросхеми та електроніка потрапляють до країни-терориста.

Придбання технологій на фірму-прокладку

Замовлення від Девіда Вецкі виглядало невинним. Його компанія Strandway LLC сподівалася придбати технологію від американського виробника: сканер осцилографа, який зазвичай використовується для тестування електроніки.

Насправді Вецкі не існувало в природі. Це був псевдонім Бориса Лівшиця, росіянина, якого звинувачують у тому, що він видавав себе за законного бізнесмена, щоб контрабандою вивозити високотехнологічну електроніку та напівпровідники із США.

Пристрої були відправлені у квітні минулого року до тихого містечка в передмісті Америки, Меррімак, штат Нью-Гемпшир. Звідти їх нібито забрав американець ізраїльського походження Олексій Брейман, який перепакував технологію, розірвав рахунки-фактури та додав фальшиві експортні документи, перш ніж відправити їх до Європи, йдеться в американських судових матеріалах.

Контрабанда через кордон з ЄС

Через кілька місяців на кордоні між Естонією та росією зупинили ще одного громадянина росії, Вадима Конощенка. У його машині було знайдено 35 напівпровідників, багато з яких були американського походження, які він намагався приховати та перевезти через кордон, йдеться в американському обвинувальному висновку.

Злочинне угруповання

Минулого місяця американська влада звинуватила Лівшиця, Бреймана і Конощенка, разом з трьома іншими росіянами та американцем, в організації контрабандного угруповання, яке займалося переправленням технологій з Америки до Москви, деякі з яких могли бути використані для розробки ядерної або гіперзвукової зброї.

Адвокат Бреймана заявив у грудні CNN, що його підзахисний має право на «презумпцію невинуватості». І його було звільнено під заставу. Лівшиць, як вважають, перебуває на волі. Конощенок очікує на екстрадицію з Естонії.

Вважається, що ця справа - лише верхівка айсберга. Тіньовий ринок напівпровідників та інших високотехнологічних деталей зростає, підживлюваний дефіцитом у Китаї, санкціями, накладеними на росію після вторгнення в Україну, та обмеженнями США на продаж високотехнологічних чіпів до Китаю.

Західні технології всередині російських ракет: ланцюги постачання

Russian-Kh-101-35-US-made-chips.jpg (31 KB)

Минулого року Королівський інститут об'єднаних служб (Rusi) Великобританії дослідив десятки одиниць російської військової техніки та виявив безліч американських, європейських та японських напівпровідників, які були перепрофільовані в озброєннях.

Трансивери, вироблені голландською компанією Nexperia, були виявлені в крилатій ракеті Х-101, здатній нести ядерну боєголовку. Деталі американської компанії Texas Instruments були знайдені в російських безпілотниках-камікадзе КУБ-БЛА. Технології американської компанії Analog Devices були виявлені у військових радіостанціях та системах глушіння.

Немає жодних ознак того, що західні компанії знали, що їхні технології опиняться в російській військовій техніці. Компанії Nexperia, Texas Instruments та Analog Devices заперечили ведення бізнесу з росією та припустили, що за висновками Rusi стоїть несанкціонований перепродаж або порушення контрактів третіми сторонами.

Також не виключено, що пристрої були ввезені в країну контрабандою, завезені до початку конфлікту або вилучені з побутової електроніки та використані повторно.

Крім того, виявлено, що схема комп'ютера наведення «Заря», що використовується в російській крилатій ракеті 9М727, також містить деталі американського виробництва.

У своєму дослідженні незаконного російського ланцюга постачання напівпровідників Rusi виявила, що компоненти часто переміщуються до таких центрів світової торгівлі, як Гонконг, а потім потрапляють до китайських посередників та переправляються в росію.

«Агенти із закупівель створюють підставні компанії в Гонконзі або Малайзії, а потім переправляють техніку до Росії», - каже Джо Бірн, науковий співробітник Rusi.

Вказані тези також підтверджуються іншим дослідженням, проведеним некомерційною організацією Silverado Policy Accelerator, про яке ми писали нещодавно. Дослідження також констатувало факт, що ключовим постачальником підсанкційних товарів до росії є Китай. А країною-транзитером, через яку йде потік товарів подвійного призначення до росії та, зокрема, контрабанда мікросхем в 2022 році, стала Грузія.

Як протидіяти контрабанді чіпів та імпорту до росії товарів подвійного призначення?

Генеральний директор компанії Codasip, що займається напівпровідниковими технологіями, Рон Блек, прогнозує подальше зростання сірого ринку мікросхем, а також чорного ринку та нелегальних каналів постачання до країн-ізгоїв, зокрема росії та Білорусі.

Однак не все так погано, як здається на перший погляд. Блек зазначає, що є способи, якими галузь може спробувати боротися з незаконною торгівлею мікросхемами. Номери партій чи лотів на мікросхемах можна легко підробити або змінити, але напівпровідникові компанії можуть наносити унікальні ідентифікатори на кожен чіп, що дозволяє компаніям «розслідувати, чи не порушують їх клієнти законодавчі обмеження».

Бірн, науковий співробітник Rusi, додає, що існують інструменти з відкритим вихідним кодом та штучним інтелектом, які відстежують дані про доставку та документацію компаній, що можуть бути використані для виявлення підозрілих замовлень.

Проблема, схоже, лише посилюватиметься в міру посилення обмежень на торгівлю. Санкції США дедалі більше ускладнюють доступ росії до напівпровідників, а чиновники Білого дому наполягають на подальших обмеженнях для Китаю.

Зокрема, лобіюється запровадження Нідерландами експортного контролю, який заблокує відправлення до Китаю сучасного обладнання для виробництва мікросхем.

Одним із прикладів успішної боротьби з викраденням західних технологій можна вважати випадок з дистанційним блокуванням української сільгосптехніки американського виробника John Deere, яка після окупації Мелітополя була викрадена росіянами та опинилися у Чечні.

Більшість експертів погоджуються з тим, що країни-союзники мають  координувати свої дії, залучати додаткові ресурси для подальшого посилення методів, спрямованих на забезпечення виконання санкцій, сприяти унеможливленню постачання будь-яким шляхом західних технологій до росії та країн, що її підтримують тим чи іншим чином.