Поліцейські екстрадували в Чехію шістьох шахраїв, які з call-центру в Україні ошукали своїх співвітчизників на 5,5 млн грн

Артем Сереженок
Поліцейські екстрадували в Чехію шістьох шахраїв, які з call-центру в Україні ошукали своїх співвітчизників на 5,5 млн грн

Всі вони були оголошені в міжнародний розшук за інші шахрайства у складі злочинної організації. Сьомого зловмисника екстрадують найближчим часом.

Припинення злочинної діяльності міжнародної злочинної організації і передача іноземним колегам злочинців з їх країни стало можливо завдяки The Joint Investigation Team (JIT) — угоди про створення спільної слідчої групи, що була укладена між українськими та чеськими поліцейськими.

Встановлено, що разом із двома українцями іноземні аферисти телефонували своїм співвітчизникам в Чехію, використовуючи віртуальну телефонію з підміною номеру. Представлялись співробітниками державного контролюючого банківського органу, схиляли потерпілих надати віддалений доступ до свого телефону чи компʼютеру. У деяких випадках виманили реквізити банківських карт і навіть переконали потерпілих зняти готівку і передати підставному кур‘єру, який нібито доставить її у безпечне місце.

Отримані від протиправної діяльності кошти конвертували в криптовалюту або обготівковували для покупки елітних авто й нерухомості, які реєстрували на друзів та родичів. Таким чином шахраї ошукали щонайменше шістнадцятьох громадян Чехії на 5,5 мільйонів гривень, поки кіберполіцейські не встановили особи та місцеперебування злочинців на запит чеської поліції.

До розслідування було залучено більше ста українських та чеських поліцейських. Шахраїв затримали в кінці квітня в Одесі, а вже 10 травня слідчі Нацполіції під конвоєм Нацгвардії передали їх чеським правоохоронним органам в міжнародному пункті пропуску «Краківець» Львівської області. За даними чеських проваджень, ці шахраї нанесли чеським громадянам збитків на 30 мільйонів крон.

Практика спільних слідчих груп та підтримки Європолу і Євроюсту дозволяє українським поліцейським значно швидше ліквідувати міжнародні злочинні групи та розкривати повʼязані з ними злочини. Це вже третє успішне розслідування щодо припинення діяльності шахрайських call-центрів за участі чеських громадян.

Попередня екстрадиція шахраїв, які ошукали сотні чехів на понад 7,5 млн євро, відбулася у вересні 2023 року, наразі кримінальне провадження за фактом шахрайства розслідують чеські компетентні органи, а її фігурантам загрожує до десяти років позбавлення волі.

У той час, як Збройні сили України захищають кордони України та країн Євросоюзу від російських окупантів, українські поліцейські роблять все можливе, щоби захистити цивілізовані країни не тільки від воєнних, а й від будь-яких інших злочинів.