Підозрюваний у розсилці листів-бомб до посольств України купував компоненти для вибухівки на Amazon

Романов Роман
Підозрюваний у розсилці листів-бомб до посольств України купував компоненти для вибухівки на Amazon

74-річний іспанець, заарештований за розсилку серії листів-бомб, надісланих до офіційних установ, включаючи офіс прем'єр-міністра Іспанії та посольство України в Мадриді наприкінці 2022 року, намагався чинити тиск на Іспанію, щоб вона відмовилася від підтримки України, заявив у п'ятницю слідчий суддя.

Помпейо Гонсалес Паскуаль перебуває під офіційним розслідуванням за двома можливими звинуваченнями в тероризмі за обтяжуючих обставин та чотирма звинуваченнями в тероризмі, заявив суддя під час свого першого судового засідання, згідно з судовими документами, оприлюдненими в п'ятницю. Його було вирішено утримувати під вартою до пред'явлення офіційних звинувачень та подальших слухань.

Підозрюваний використовував російські додатки для обміну повідомленнями, такі як VK та швейцарський сервіс наскрізної зашифрованої електронної пошти Protonmail, що може свідчити про ризик його втечі до росії, додав суддя.

Онлайн-історія обвинуваченого включала російські державні ЗМІ rt та sputnik, а також іспаномовні веб-сайти про зброю та хімію.

Проте докази свідчать, що Гонсалес діяв самостійно, зазначив суддя. Він сказав, що дії підозрюваного свідчать про його намір порушити громадський спокій та створити враження, що вони були здійснені людьми, пов'язаними з росією, як помста за підтримку Іспанією та США України на тлі російського вторгнення в цю країну.

«Немає жодних ознак того, що особа, яка перебуває під слідством, належить до будь-якої терористичної банди чи організованої групи або співпрацює з нею», - йдеться в заяві.

За словами судді, серед предметів, знайдених під час поліцейського обшуку в будинку Гонсалеса, були різні циліндричні стрижні, які можуть відповідати тому ж типу циліндрів, в яких знаходилися запалювальні поршні в саморобних вибухових пристроях. Там також були гвинти та пружини, схожі на їхні «бойові штирі», та прецизійні свердла, схожі на ті, що використовувалися для їхнього виготовлення.

Для виготовлення вибухових пристроїв Гонсалес використовував Amazon для купівлі деяких матеріалів, зокрема нітрату калію, кабелю з гнітом, вимикачів, мідних ниток та ламп розжарювання, як свідчать документи закритого слухання.

amazon-parcel.jpg (426 KB)

Гонсалес був заарештований в ході поліцейської операції під назвою «Конверт», в місті Міранда-де-Ебро в центральній Іспанії 25 січня.

Його звинувачують у відправці загалом шести посилок з вибухівкою в період з 24 листопада по 2 грудня на адресу різних іспанських та дипломатичних установ в країні. Окрім посольства України та офісу прем'єр-міністра Педро Санчеса, вони були адресовані посольству США, Міністерству оборони, військово-повітряній базі та виробнику зброї.

Більшість з них було знешкоджено, хоча співробітник посольства України отримав легкі поранення, коли один з пакетів загорівся. Слідчі дійшли висновку, що щонайменше три з цих посилок були відправлені з Бургоса, неподалік від будинку Гонсалеса, йдеться в заяві поліції, опублікованій у п'ятницю.

Суддя сказав, що поліція змогла знайти Гонсалеса, відстеживши марки на конвертах, деякі з яких можна було купити лише в невеликій кількості магазинів у Бургосі.

Гонсалес працював у мерії баскської столиці Віторія-Гастейс до того, як вийшов на пенсію у 2013 році, повідомив речник міста.

За матеріалами: Reuters