ОАЕ випускають нову модель Falcon AI

Дмитро Сизов

Дослідницький відділ уряду Абу-Дабі випустив оновлену версію Falcon, своєї моделі штучного інтелекту, яка, за словами високопоставленого чиновника, перевершує конкурентів і доводить, що емірат є «серйозним гравцем» у глобальній гонці ШІ.

Falcon — це велика мовна модель, як-от GPT від OpenAI і Gemini від Google — обчислювальні системи, які працюють із чат-ботами, генераторами зображень та іншими генеративними інструментами ШІ. Вперше запущений у 2023 році Falcon має відкритий вихідний код, що означає, що його код широко поширений. Його нова версія, Falcon 2 11B, потужніша за останню аналогічну модель із відкритим вихідним кодом від Meta Platforms Inc. і за деякими показниками не поступається Gemini, згідно з Інститутом технологічних інновацій, або TII, групою Абу-Дабі, що стоїть за Falcon. .

«Нам вдалося досягти набагато вищої продуктивності, ніж багатьом великим хлопцям», — сказав в інтерв’ю Файсал Аль Баннаї , генеральний секретар Ради з досліджень передових технологій, урядової організації, яка фінансує TII. «І це невелика частка їхніх обчислювальних ресурсів і незначна частка розміру команди».

Об’єднані Арабські Емірати здійснюють узгоджене просування штучного інтелекту зверху вниз, створюючи цю технологію як наступний стовп своєї економіки після нафти. Країна Перської затоки запустила низку нових бізнесів і механізм інвестування в штучний інтелект , який може досягти 100 мільярдів доларів.

У той час як ОАЕ та Саудівська Аравія оголосили про амбітні інвестиційні плани штучного інтелекту, обом країнам Перської затоки довелося імпортувати значну частину свого інженерного досвіду та лише почали застосовувати генеративні інструменти штучного інтелекту в бізнесі. Представник TII сказав, що перша версія Falcon була завантажена більше 43 мільйонів разів станом на перший квартал року. Meta заявила, що її остання модель Llama отримала 170 мільйонів завантажень.

У листопаді минулого року Дослідницька рада з передових технологій оголосила про створення AI71, нової компанії, яка зосереджена на комерціалізації Falcon. Аль Баннаї сказав, що AI71 вже почав випробувати технологію в лікарнях, юридичних фірмах і кол-центрах з партнерами з ОАЕ та планує незабаром вийти за межі країни.

AI71
Дослідницька рада передових технологій Абу-Дабі оголошує про створення AI71. Джерело: Інститут технологічних інновацій

Він відмовився повідомити, скільки уряд інвестував у розробку Falcon, але сказав, що команда з приблизно 60 дослідників працює над кількома сервісами ШІ для TII.

Згідно з TII, нова версія Falcon також має «можливості перетворення бачення в мову» — інструмент, який дозволяє комп’ютерам вільно перетворювати зображення в текст. За словами Аль Баннаї, ця здатність є ключовою для певних бізнес-додатків, які Абу-Дабі передбачає для Falcon. Він може виконувати завдання такими мовами, як англійська, французька, іспанська, німецька, португальська.

«Аналіз рентгенівського знімка грудної клітки, аналіз документа про освіту, аналіз документації про конструкцію – ми намагаємося зосередитися на дуже чітких корпоративних випадках використання, які можуть мати серйозний вплив», – сказав він.

За словами офіційного представника, розробка системи штучного інтелекту буде підпорядкована новій організації під назвою Falcon Foundation, створеній за зразком некомерційної організації програмного забезпечення Linux Foundation. Аль Баннаї сказав, що це включатиме статут, який гарантуватиме, що Falcon «назавжди залишиться відкритим кодом». За його словами, інша версія моделі буде випущена в найближчі два місяці.

Раніше в понеділок компанія G42 , що займається штучним інтелектом у Абу-Дабі, спонсором якої є Microsoft Corp. , представила нову програму для Jais, свого арабомовного чат-бота зі штучним інтелектом.