Недалеко від Землі виявлено планету із чистого заліза

Недалеко від Землі виявлено планету із чистого заліза

Наукові теорії мають усталені рамки, межі яких підтверджують спостереження. Але без сюрпризів не обходиться, тому так люблять вчені. І Всесвіт підкинув дослідникам чергову загадку. У недалекої від нас зірки виявилася планета земного розміру, густина якої майже дорівнює густині чистого заліза. Так бути не повинно і це змушує вчених копати глибше.

Екзопланету Gliese 367 b (або Tahay) виявлено у спостереженнях космічної обсерваторії TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) у 2021 році. Вона обертається з надкоротким періодом 7,7 години навколо карликової зірки. Сигнал був дуже слабким, що відразу змусило припустити, що екзопланета досить мала і належить до субземлям чи супермеркуріям. Оскільки екзопланет із надкоротким періодом обігу виявлено всього близько 200 з більш ніж 5000 відкритих екзопланет, планета Gliese 367 b відразу була взята в наукову розробку.

Спостереження за гарячими слідами у 2021 році за допомогою спектрометра High-Accuracy Radial Velocity Planet Searcher (HARPS) Європейської південної обсерваторії в Чилі дозволили визначити розміри, масу та щільність екзопланети, дані про які здивували вчених. Було встановлено, що радіус планети становить 72% від земної, а маса - 55% від земної. Це означало, що Gliese 367 b, швидше за все, чи не повністю складається із заліза, що суперечило відомій еволюції планетарних систем.

У 2022 році група астрономів з Університету Туріна провела великі додаткові спостереження за екзопланетою Gliese 367 b за допомогою того ж спектрометра HARPS і за їх результатами опублікувала в журналі The Astrophysical Journal Letters статтю, в якій поділилася уточненими даними. Що кумедно, на орбіті Gliese 367 вчені відкрили ще дві маломасивні екзопланети: з періодом обігу 11,5 та 34 дні.

Уточнені виміри показали, що екзопланета Gliese 367 b ще щільніша, ніж вважалося раніше. Так, маса планети не 55 %, а 63 % від маси Землі, та її радіус не 72 % від Земного, а 70 %. Іншими словами, вона виявилася трохи меншою і трохи важчою, ніж у разі першого спостереження. У результаті щільність Gliese 367 b виявилася майже вдвічі вищою, ніж у нашої планети і вона на 91% складається із заліза.

Отримані дані пропонують три варіанти формування цього незвичайного за своїми характеристиками небесного тіла. По-перше, поки ніколи не було підтверджено попередніми спостереженнями, протопланетний диск на ближній до зірки боці міг бути гранично багатий на залізо, і планета сформувалася відразу такою, якою ми її спостерігаємо. По-друге, планета могла сформуватися як завжди — із залізним ядром та кам'яною мантією, але в результаті зіткнення з іншою планетою могла повністю втратити мантію, залишившись на орбіті у вигляді голого залізного ядра.

Третій варіант – це поступове зближення із зіркою газової планети-гіганта. У процесі тісного контакту із зіркою її випромінювання могло змістити атмосферу газового гіганта, залишивши на орбіті лише металеве ядро.

Всі три сценарії припускають припущення з тим чи іншим ступенем ймовірності, що виходить за рамки теорій еволюції планет. Вчені мають намір продовжити спостереження та пошукати у Всесвіті щось схоже на цей випадок або виявити якийсь проміжний стан екзопланет, який міг би натякнути на справжній механізм явища, наслідки якого здивували їх у системі Gliese 367.