Надто дорогий рубль: Білорусь перестала платити Росії за газ, — ЗМІ

Надто дорогий рубль: Білорусь перестала платити Росії за газ, — ЗМІ

Білорусь затримує платежі за російський газ, повідомляє "Наша Ніва" з посиланням на власні джерела. Головною причиною називають вимогу Кремля розраховуватися за паливо в рублях. В умовах, коли російський рубль штучно зміцнили, ціна газу стала для Мінська надто високою.

Видання нагадує, що за контрактом з "Газпромом" Білорусь мала платити за газ за вигідною ціною — $128 за тисячу кубометрів, тобто паливо обходилося країні в кілька разів дешевше, ніж іншим державам.

"Однак Мінськ потрапив у пастку, яку сам поставив, — констатує "Наша Ніва". — У політичних цілях білоруська адміністрація тривалий час вимагала переходу на платежі за енергоносії в російських рублях. Після початку війни рішення про перехід на оплату в рублях прийняте. Але не тільки для Білорусі, Москва зажадала того ж таки від газових компаній Євросоюзу. Водночас Росія штучно підняла курс російського рубля як до долара, так і до євро та білоруського рубля".

Наскільки змінився курс рубля

Зараз офіційний курс російського рубля становить 56 рублів за долар, ринковий курс — від 80 до 120 рублів. Для Білорусі комфортним був би курс у межах 75-80 рублів за долар, як це було до російського вторгнення в Україну. Тому тепер Білорусі довелося платити за газ більше, ніж закладалося в бюджеті. Тому в Мінську вичікують послаблення рубля або сподіваються змінити формулу ціни в угоді з "Газпромом".

"Мінськ не проводить платежі за поточним курсом: зробиш один транш — і всі інші доведеться робити за умовами першого, такою є політика "Газпрому", — пояснило "Нашій Ніві" обізнане джерело.

Видання нагадує, що 23 травня президент Білорусі Олександр Лукашенко на зустрічі з російським колегою Володимиром Путіним, говорячи про перехід на розрахунки в національних валютах, кинув чудову фразу: "Рубль зміцнюється шаленими темпами — щоб ми тут не переборщили. Несподівані речі відбуваються".

Цю інформацію вирішили спростувати у Міністерстві енергетики Білорусі. Там заявили, що "інформація про затримку білоруською стороною платежів за російський газ не відповідає дійсності", за постачання у січні-травні розрахувалися у повному обсязі. Водночас у міністерстві підтвердили, що з 1 квітня розрахунки за природний газ здійснюються в російських рублях.

Источник: focus.ua