На Марсі знайшли крижані вулкани

На Марсі знайшли крижані вулкани

Водяною інею поблизу екватора Марса виявили орбітальні супутники місій «ЕкзоМарс» та «Марс-експрес». У минулому вчені вважали, що крига у цьому регіоні Марса просто не може сформуватися. Але зараз його помітили в районі Тарсіса, де розташовано 12 великих вулканів, зокрема гора Олімп.

Олімп — найвища точка не лише на Марсі, а й у всій Сонячній системі. Іній з'являється тут лише кілька годин після сходу Сонця. Його шар не перевищує товщину людського волосся, але ось загальна кількість води, що утворюється, оцінюється в 111 мільйонів літрів. Цього вистачить, щоб заповнити 60 басейнів для Олімпійських ігор.

Вчені вважають, що іній на Марсі утворюється завдяки кальдерам — западинам, що виникають через виверження. Кальдери можуть впливати на мікроклімат над поверхнею вулканів: це призводить до появи інею через конденсацію та осідання вологого повітря.

Адомас Валантінас, один із учених, які досліджують це явище, прокоментував виявлення інею так:

— Ми думали, що утворення інею навколо екватора Марса неможливе, оскільки поєднання сонячного світла та розрідженої атмосфери підтримує відносно високу температуру як на поверхні, так і на вершинах гір.