Кількість вкрадених товарів, що продаються на популярних інтернет-платформах, зростає

Романов Роман
Кількість вкрадених товарів, що продаються на популярних інтернет-платформах, зростає

За останній рік масштабні пограбування охопили такі магазини, як Louis Vuitton на Юніон-сквер в Сан-Франциско і сусідній Нордстром, який пограбували 80 людей.

Правоохоронні органи та роздрібні торговці попередили громадськість, що це не традиційна крадіжка в магазинах. Скоріше, те, що вони бачать, - це крадіжка, організована злочинними угрупуваннями.

І є причина, чому вона зростає.

«Що підживлює це як вид злочинного підприємництва, так це легкість перепродажу вкрадених товарів на онлайн-ринках», — говорить генеральний прокурор Іллінойсу Кваме Рауль, який скликав національну робочу групу державних прокурорів, щоб полегшити розслідування за межами штатів. «Це вже не та епоха, коли це роблять на блошиних ринках, на провулках чи на автостоянках».

Роздрібні торговці кажуть, що в 2019 році було вкрадено товарів на загальну суму 68,9 мільярдів доларів. У 2020 році три чверті заявили, що спостерігають зростання організованої злочинності, а більше половини повідомили про крадіжки вантажів. Деякі великі мережі звинувачують організовані крадіжки в нещодавньому закритті магазинів або в своїх рішеннях обмежити робочий час.

Відділ розслідувань внутрішньої безпеки уряду США звітує про зростання кількості розслідувань організованої роздрібної злочинності. Арешти та звинувачення зросли торік з 2020 року разом із вартістю вилучених товарів. 

Хоча дані про зловмисників є неточними, зростає розуміння того, що до відповідальності має бути притягнута зовсім інша група: сайти електронної комерції.

AmazoneBay та Facebook – це місця, де продають ці вкрадені товари, і критики кажуть, що вони не роблять достатньо, щоб покласти край злочинній торгівлі вкраденим. Компанії не згодні.

Amazon, наприклад, стверджує, що витратила понад 900 мільйонів доларів і налагодила понад 12 000 людей у ​​2021 році, щоб запобігти шахрайству та зловживанням. Компанія також стверджує, що запитує «докази джерел», коли має занепокоєння щодо того, як продукти були отримані, і співпрацює з органами влади, щоб виключити незаконну діяльність.

Інтернет-продавці вже давно відрізняються від традиційних звичайних мереж, заявляючи, що, коли справа доходить до сторонніх продавців, вони є лише ринком. На відміну від продуктів, придбаних на полиці в Walmart або Home Depot, інтернет-компанії стверджують, що вони не несуть відповідальності за якість і безпеку товарів від сторонніх продавців, які використовують їхню платформу.

Цей захист не працює, коли мова йде про можливість продажу вкрадених товарів. У грудні 20 великих роздрібних продавців, у тому числі Home DepotBest BuyWalgreens і Kroger, надіслали листа до Конгресу, в якому просили законодавців розправитися з онлайн-ринками, вимагаючи суворішої перевірки продавців. 

«Ми не хочемо, щоб люди продавали анонімно», — сказав Скотт Гленн, який очолює захист активів у Home Depot. «Якщо ми, як Home Depot, повинні розуміти, хто є нашими постачальниками, то Amazon, eBay, той, хто продає, також повинні розуміти, хто є їхніми продавцями».

Палата представників прийняла законопроект під назвою INFORM Consumers Act, який вимагає від деяких продавців на таких сайтах, як Amazon, eBay і Meta Facebook Marketplace, надати підтверджуваний банківський рахунок, податковий ідентифікаційний номер, а також робочу адресу електронної пошти та номер телефону. Сенатор-демократ від штату Іллінойс Дік Дурбін став співавтором оригінального законопроекту. Тепер він очікує голосування в Сенаті.

У своїй нинішній формі законопроект вимагає перевірочних даних лише від продавців, які кожні два роки отримують більше ніж 5000 доларів США. Це також вимагає від маркетплейсів надавати споживачам можливість зв’язатися з певними продавцями після здійснення покупки, а також систему повідомлення про підозрілу поведінку продавця або незаконні товари. 

Amazon, eBay і Meta кажуть, що підтримують цей законопроект.

«Я думаю, що вони нарешті дійшли висновку, що ми просто ніколи не перестанемо їх турбувати, поки вони цього не зроблять», – сказав Дурбін.

На кухні чи в меню

Amazon, eBay і Meta повідомили, що вони вже ввели різноманітні запобіжні заходи, щоб викрадені товари не потрапляли на їхні сайти.

«EBay — це не те місце, де можна сховатися і спробувати розвантажити деякі з цих речей», — сказав Майк Карсон, директор групи з регуляторної політики eBay. 

Amazon не давав інтерв’ю, але сказав у своїй заяві: «Amazon не дозволяє стороннім продавцям виставляти вкрадені товари в нашому магазині, і ми тісно співпрацюємо з правоохоронними органами, роздрібними продавцями та брендами, щоб зупинити злочинців та притягнути їх до відповідальності, включаючи утримання коштів, закриття рахунків та перенаправлення підозрілих товарів на перевірку до правоохоронних органів».

Минулого року Рауль з Іллінойсу зустрівся з генеральним юрисконсультом Amazon, щоб обговорити цю проблему. 

«Можливо, у якийсь момент я сказав щось на кшталт: «Гей, я запрошую вас на кухню». Але якщо ви не прийдете на кухню добросовісно, ​​ви будете в меню», — сказав Рауль.

ІллінойсАрканзас, Колорадо та Огайо вже ухвалили власне законодавство, яке вимагає перевірки продавця для торгівлі товарами в Інтернеті. Але групи адвокатів і лобістська фірма, найнята Amazon, виступили проти законопроекту в Огайо, заявивши, що він заважатиме бізнесу законослухняних продавців. 

«Наші розправи проти індустрії організованої роздрібної злочинності не виведуть Amazon чи будь-яку іншу онлайн-платформу з бізнесу», – сказав Рауль.

Amazon повідомила, що в 2020 році вона почала запроваджувати програму перевірки, яка вимагає від «переважної більшості» продавців відвідати відеозустріч один на один і показати державне посвідчення особи. Amazon перевіряє адреси продавця, надсилаючи листівку з унікальним кодом продавцю, який потім вручну вводить його на сайті. 

Рейчел Грір, колишній менеджер з безпеки продуктів Amazon, каже, що злочинні організації можуть легко подолати цю перешкоду.

«Вони будуть рекламувати на Craigslist, що хтось володіє бізнесом, і це бізнес-можливість, чи не так?» – сказав Грір. «Тому вони підписуються і думають, що роблять щось дійсно круте. І вони телефонують з Amazon і роблять телефонний відеодзвінок, щоб підтвердити, що вони законна особа. У них є паспорт. Вони мають адресу в США. Продукти протікають через рахунок, і вони отримують 2% від усього, що проходить».

Прес-секретар Amazon повідомив CNBC електронною поштою, що «якщо ми виявимо, що обліковий запис працює недобросовісно або пов’язаний з шахраями чи злочинцями, ми швидко відкликаємо привілеї цього користувача». 

Проблема ускладнюється тим, що дуже багато онлайн-продавців знаходиться в іноземних країнах з різними правовими системами. Amazon почав запрошувати китайських продавців на свій ринок приблизно в 2013 році, і протягом кількох років мав справу з повномасштабною кризою підробок та шахрайства.

«Вони будуть рекламувати людей у ​​США, які виступатимуть перед цими китайськими компаніями», – сказав Грір, який нещодавно написав книгу під назвою «No Dead Babies» про небезпечні продукти на Amazon. «Тож це справді не дуже складно зробити. У Китаї проходять цілі конференції про те, як це зробити».

Amazon повідомила, що в рамках процесу перевірки продавця компанія «використовує запатентовану систему машинного навчання, яка аналізує сотні унікальних точок даних», щоб визначити ризики продавця, і вона може визначити, «чи переходить обліковий запис з рук у руки після реєстрації».

2500 доларів за вкрадені електроінструменти

На Facebook Marketplace відносно просто почати продавати. Незважаючи на те, що вкрадені товари суперечать його політиці, Meta зазвичай не вимагає підтвердження особи, крім основного імені та підтверджуваного електронного або номера телефону, необхідних для відкриття облікового запису Facebook. 

Один чоловік з Огайо, наприклад, сказав, що заробляє 2500 доларів на день, публікуючи вкрадені електроінструменти на Facebook Marketplace, а потім зустрічається з клієнтами на автостоянці, щоб продати інструменти майже за півціни. 

Під тиском законодавців і роздрібних продавців Meta тепер каже, що почала збирати та перевіряти бізнес-інформацію від деяких продавців і показувати цю інформацію покупцям.

«Ми забороняємо продаж вкрадених товарів і використовуємо ряд інструментів, щоб запобігти такому виду незаконної діяльності на нашій платформі», — сказав представник компанії. «Однак організована роздрібна злочинність є проблемою для всієї галузі, і її запобігання вимагає постійної співпраці між роздрібними продавцями, правоохоронними органами та онлайн-ринками».

Meta повідомила, що в 2021 році отримала державні запити на дані про понад 700 000 облікових записів користувачів і надала деяку інформацію для понад 70% з них.

EBay покладається на програму під назвою PROACT, двосторонню систему звітності, в якій роздрібні продавці попереджають eBay, якщо у них скоєно значну крадіжку, а потім компанія стежить за тим, щоб відповідні товари з’явились у продажу на її сайті. Керсон, який очолює роботу, каже, що eBay витрачає мільйони доларів на персонал і внутрішні технології для запуску програми.

«Якщо люди чують історії про вкрадені товари, які продаються на eBay, якщо вони отримують вкрадені товари, а потім до них звертаються правоохоронні органи, ми, безумовно, втратимо клієнтів», — сказав Карсон.

Ліза Лабруно, одна з очільників Асоціації лідерів роздрібної індустрії (RILA), сказала, що її група «роками просила Facebook і Amazon запровадити подібну програму для eBay». RILA представляє близько 100 великих роздрібних торговців.

EBay також має перевірений досвід, коли справа доходить до допомоги правоохоронним органам. У травні 41 людина була заарештована після того, як трирічне розслідування виявило 3,8 мільйона доларів США вкрадених товарів з таких магазинів, як Bloomingdale’s і Duane Reade, що продавалися на eBay.

Карсон сказав, що компанія має «моделі ризику, які виявлятимуть підозрілі речі».

«Якщо ви новенький продавець і виставляєте 15 iPhone на сайті одночасно, і ви ніколи нічого не продавали до цього, ми, ймовірно, позначимо вас», — сказав він.

Сервіс, що відстежує та запобігає крадіжкам

Гленн з Home Depot каже, що слідчі помічають деякі чіткі позначки, коли продаються вкрадені товари. Одним із прикладів є сайт із переліком запатентованих продуктів Home Depot «за ціною вищою, ніж ми можемо її продати», — сказав Гленн.

Він додав, що Home Depot має унікальні штрих-коди на деяких предметах, які компанія може відстежувати.

«Якщо я бачу цей код і знаю, що він знаходиться десь на веб-сайті, я можу відстежити товар через ланцюжок поставок», — сказав Гленн. «Як він туди потрапив? До якого магазину він був призначений? Чи був коли-небудь оплачений? Його коли-небудь повертали? З якого розподільчого центру він надійшов?»

Деякі компанії високого класу одягу використовують подібний підхід. Прес-секретар Lululemon сказав, що 100% його товарів оснащено мітками RFID, які можна сканувати, щоб підтвердити справжність або ідентифікувати вкрадений предмет, коли його вилучено.

Але унікальні ідентифікатори мало що роблять, щоб запобігти крадіжці.

Крадіжки, які належать до категорії організованої роздрібної злочинності, відбуваються за типовою схемою. Злочинна організація наймає особу або команду, звану «прискорювачами», які можуть бути професійними злодіями або навіть людьми, які потрапляють до США з інших країн. Після пограбування прискорювачі передають вкрадене тому, хто чекає поруч, який називається «паркан». Огорожа оплачує послуги прискорювача готівкою, як правило, приблизно чверть роздрібної вартості, а потім перевозить до будинку або на склад, де «прибиральник» видаляє протиугінні пристрої або маркування. Потім продукти надсилаються до більшої злочинної сітки та зазвичай перепродаються в Інтернеті.

«Раніше потрібно було йти в ломбард, шукати місце, щоб продати його на блошиному ринку», – сказав Гленн. «Тепер у вас є можливість відправити його з дому».

Гленн взяв журналіста CNBC в екскурсію по домашньому депо в Хайрамі, штат Джорджія, де компанія пілотує деякі технології для запобігання такого роду крадіжок. Одним із прикладів є вежа з камер, які ведуть спостереження за автостоянкою та тестують технологію розпізнавання номерних знаків.

Тоді є безпека в точках продажу. Наприклад, чіп з підтримкою Bluetooth, вбудований у деякі електроінструменти, не дозволяє їм увімкнутися вдома, якщо вони не були проскановані в реєстрі. У компанії також є візки, які замикаються на виході, якщо вони не були непомітно відскановані, проходячи через касову смугу.

Home Depot має сотні камер у кожному магазині і експериментує зі способами відстеження товарів, коли покупці кладуть їх у свій кошик. Гленн сказав, що компанія втрачає мільярди доларів на рік через крадіжки, і витрачає мільйони на профілактику.

Тим часом відбуваються арешти.

222.jpg (77 KB)

Цього місяця чоловік з Атланти потрапив до федеральної в’язниці після того, як продав понад 6 мільйонів доларів вкрадених товарів на Amazon, Walmart і Sears. Продавець Amazon, відомий як «Лікар», був нещодавно заарештований після кількох тижнів спостереження. Правоохоронні органи заявили, що вилучене викрадених товарів на 8 мільйонів доларів робить це найбільшим випадком організованої роздрібної злочинності в історії Каліфорнії.

Гленн, який працює в галузі запобігання збиткам протягом 26 років, каже, що збитки від організованої роздрібної злочинності зросли двозначними темпами з тих пір, як він приєднався до Home Depot чотири роки тому.

«Раніше я думав, що, можливо, це трохи перебільшено», – сказав Гленн. «Я бачив це в реальному житті. Я бачив, як це явище зростає. Я бачив вплив цього. Я бачив відео про це. Я бачив усі різні випадки, файли, які ми маємо щодо цього. І тому воно не тільки зростає за останні п’ять років, я б сказав, що зріст іде поступово протягом останніх двох, під час пандемії».

Гленн наполягає, що одним із ключів до припинення цієї тенденції є кращий контроль за продавцями з онлайн-ринків.

«Зрештою, ми не просимо їх робити щось більше, ніж те, що ми вже робимо як звичайні роздрібні торговці», – сказав він.

За матеріалами: CNBC