Іран блокує доступ до Інтернету через масові антиурядові протести

Романов Роман
Іран блокує доступ до Інтернету через масові антиурядові протести

Мережеві дані від NetBlocks підтверджують майже повний збій у роботі Інтернету в деяких частинах провінції Курдистан на заході Ірану з вечора понеділка, 19 вересня 2022 року. Регіональне відключення телекомунікацій у Сананді та його околицях сталося після часткового збою в Інтернеті в Тегерані та інших частинах країни в п’ятницю, коли вперше спалахнули протести. У середу, 21 вересня, платформа соціальних медіа Instagram і додаток для обміну повідомленнями WhatsApp були обмежені на національному рівні, після чого відбулося припинення роботи мобільних мереж у національному масштабі.

Інциденти відбуваються на тлі розширення протестів проти уряду після смерті Махси Аміні з Саккез у провінції Курдистан, вона померла після її арешту іранською поліцією моралі за нібито порушення суворих іранських правил носіння хустки в хіджабі.

Спостережуване з’єднання було відновлено приблизно через 3,5 години після збою в іранському Курдистані на тлі повідомлень про принаймні чотирьох протестувальників, вбитих під час акцій протесту владою. Користувачі також повідомили про відключення або значне уповільнення роботи Інтернету в кількох містах після першого збою, зареєстрованого в п’ятницю, 16 вересня 2022 року. Збої в роботі мережі, ймовірно, серйозно обмежать можливість громадськості висловлювати політичне невдоволення та вільно спілкуватися.

Цей клас збоїв в Інтернеті впливає на з’єднання на мережевому рівні, і їх, як правило, неможливо обійти за допомогою програмного забезпечення для обходу або VPN.

У середу, 21 вересня 2022 року , доступ до Instagram, однієї з останніх платформ соціальних медіа в Ірані, було обмежено для всіх основних інтернет-провайдерів. Інші платформи, такі як Twitter і Facebook, були заборонені протягом кількох років:

 пр.jpg (107 KB)

Згодом доступ до програми обміну повідомленнями WhatsApp також було обмежено для кількох інтернет-провайдерів.

Мобільні мережі, включаючи MCI, провідного стільникового оператора Ірану, згодом були також заблоковані, через що багато користувачів Інтернету були повністю офлайн у країні, яка сильно залежить від мобільних послуг.

Нещодавні відключення та збої в Інтернеті в Ірані

Останніми роками Іран зіткнувся з низкою збоїв у роботі мережі, причому деякі пов’язували це із зовнішніми факторами, а інші – з державним контролем інформації або цілеспрямованими відключеннями Інтернету. Дослідження NetBlocks допомогли виявити основні причини цих збоїв у мережі.

Зокрема, у листопаді 2019 року Іран закрив доступ до Інтернету на національному рівні на тлі широких громадських протестів. У цьому випадку користувачі поступово відновлювали доступ, оскільки підключення було вибірково відновлено після тижня майже повних збоїв.