Чому шахраї телефонують на WhatsApp і Telegram

Чому шахраї телефонують на WhatsApp і Telegram

Небажані дзвінки від шахраїв отримали новий різновид — тепер зловмисники дзвонять не лише за номером, а й через популярні месенджери. Абоненти стали скаржитися на те, що їх почали турбувати виклики від незнайомих людей WhatsApp і Telegram.

Невідомі можуть дзвонити з різних номерів, через що заблокувати остаточно не виходить. За словами абонентів, найчастіше телефонні шахраї дзвонять із наступними схемами:

  • Представляються співробітниками поліції, МВС, прокуратури та інших державних структур. Можуть називати імена та звання справжніх співробітників, які знаходять у відкритому доступі на сайтах відділень. Далі жертвам повідомляють про те, що вона тим чи іншим чином пов’язана з якимсь правопорушенням: або хтось нібито намагається зняти гроші з її картки (оформити довіреність, взяти кредит тощо), або її починають звинувачувати, наприклад , у неявці до суду чи відділення. В обох випадках жертву обманом змушують повідомити свої особисті дані або переказати гроші на рахунок зловмисників.
  • Дзвонять від імені співробітників банків із тими ж схемами: шахраї лякають жертву підозрілою активністю на карті або стверджують, що сторонні намагаються взяти на її ім’я кредит. Нерідко у схемі беруть участь одразу кілька осіб — співробітник банку та співробітник правоохоронних органів.
  • Щодо недавня схема, в якій шахраї дзвонять від імені мобільного оператора. Вони повідомляють, що термін служби SIM-картки абонента минув і просять продовжити його. Також зловмисники можуть дзвонити, щоб підтвердити зміну номера, який нібито запитував абонент. Все це потрібно, щоб виманити у жертви секретний код із SMS, за допомогою якого шахраї зламують один із її акаунтів.

Вибір схем безпосередньо пов’язаний із причинами, чому шахраї почали дзвонити по WhatsApp і Telegram. Розглянемо основні їх.

Можливість встановити фотографію профілю

Більшість схем спрямовано довірливих чи літніх людей, якими легко маніпулювати. Один із засобів тиску на жертву – встановлення відповідної фотографії профілю, з номера якого аферисти дзвонять. Вони встановлюють символіку правоохоронних органів, якщо видаються співробітником поліції чи прокуратури. Для дзвінків від імені працівників банку чи мобільного оператора використовується логотип відповідної компанії.

Коли жертва бачить зображення, яке підсвідомо асоціюється з цією організацією, її пильність притуплюється. В результаті вона з більшою вірогідністю вірить словам, що дзвонили і трапляється на прийом шахраїв.

У месенджері складніше визначити номер

Багато абонентів використовують мобільні визначники, які відразу показують, чи є на номер скарги чи ні. Спливаюче вікно з інформацією про те, що дзвонив, є індикатором того, чи варто брати трубку, проте в месенджерах визначники часто не спрацьовують. Абонент не може заздалегідь дізнатися, хто дзвонить і чого варто побоюватися, тому відповідає на дзвінок, щоб не пропустити важливий дзвінок. Цим і користуються телефонні шахраї — якщо вони дзвонять до WhatsApp або Telegram, то підвищують шанси обдурити жертву.

Складність у відстеженні

Дзвінки, здійснені через месенджери WhatsApp і Telegram, складніше відстежити, а отже, і знайти власника номера. Причин цього кілька:

  • Деякі месенджери дозволяють телефонувати без SIM-картки. Достатньо одного разу увійти до свого облікового запису, після чого вийняти SIM та використовувати програму без неї.
  • WhatsApp і Telegram мають налаштування, яке дозволяє приховувати свою IP-адресу під час дзвінка. Така функція повинна допомагати звичайним абонентам уникнути відстеження, проте нею можуть користуватися телефонні шахраї.

Ускладнює ситуацію і те, що аферисти використовують віртуальні номери, які за номером, так і через месенджери відстежити малоймовірно.

Що робити, якщо шахраї дзвонять через WhatsApp та Telegram?

Хоча для шахраїв дзвінки через месенджери мають кілька переваг, їх перекриває серйозний мінус — справжні співробітники правоохоронних органів, банків та мобільних операторів ніколи не дзвонять за WhatsApp, Telegram, Viber та іншими подібними програмами. Достатньо пам’ятати про це, щоб уникнути обману та не виявитися жертвою телефонних аферистів.

Источник: itechua.com