Блумберг: Росія плює на санкції ЄС у ескалації пропагандистської битви

Дмитро Сизов
Блумберг: Росія плює на санкції ЄС у ескалації пропагандистської битви

Європейський Союз пообіцяв припинити потік пропаганди Володимира Путіна після того, як Росія вторглася в Україну, наклавши санкції на підтримувані державою ЗМІ RT і Sputnik через кілька днів після нападу.

Після майже двох років війни Кремль, здається, сміється останнім. RT.com може бути недоступним в ЄС, але низка менш популярних сайтів-дзеркал надає той самий контент, спрямований на підрив підтримки блоком України. Один — swentr.site або RT News навпаки.

«Ми плюємо на ваші санкції», — заявила головний редактор RT Маргарита Симоньян у коментарі, переданому її прес-службою.

Домашня сторінка Swentr 23 листопада.
Домашня сторінка Swentr 23 листопада. Цей сайт є одним із щонайменше 19 сайтів, які, здається, використовує RT для охоплення аудиторії в ЄС.

Swentr був зареєстрований через три дні після оголошення санкцій ліцензіатом RT, ANO TV Novosti , згідно з каталогом реєстрації доменів WHOIS . За даними дослідницької групи Reset, це один із щонайменше 19 таких сайтів, які RT використовує для охоплення аудиторії в ЄС.

Російські платформи дезінформації виявилися більш гнучкими, ніж спроби ЄС приборкати їх, з’являючись під новими іменами, щоб надавати посилання для своїх учасників та інших користувачів X із синьою галочкою, щоб просувати порядок денний Кремля, створюючи розбіжності між членами Організації Північноатлантичного договору та підживлення плутанини навколо війни.

З іншого боку, процес санкцій ЄС загалом просувається повільно, і йому важко зосередитися на рухомій цілі. Хоча виконавчий орган ЄС забезпечує керівництво та нагляд, завдання застосування санкцій є здебільшого відповідальністю держав-членів, що ще більше ускладнює ситуацію.

За словами віце-президента Віри Йоурової , яка відповідає за протидію дезінформації , Європейська комісія знає про сайти-дзеркала та працює з державами-членами для ефективного застосування санкцій .

«Я хочу підкреслити, що, незважаючи на деякі спроби обходу, санкції є ефективними», — сказала Юрова. «Ніхто не може знайти ці розетки, випадково гортаючи канали. В Інтернеті пошукові системи та агрегатори новин не показують результати з цих джерел».

Ці заходи мали певний успіх у маргіналізації російської машини дезінформації. За даними лічильника трафіку Semrush, у жовтні Swentr отримав майже 3 мільйони переглядів. Це дуже далеко від 141 мільйона, який отримав RT.com, незважаючи на блокування на багатьох ринках.

«Санкції з боку державних засобів масової інформації лише частково зменшили здатність Кремля поширювати дезінформацію в ЄС», – сказав директор ЄС Reset Фелікс Картте. «Пропагандистська машина Кремля швидко використовує лазівки в нових нормах».

Sputnik, на який діють ті ж обмеження, що й на RT, також працює через сайти-дзеркала, такі як sputnikglobe.com. У той час як близько десятка російських ЗМІ підпали під санкції ЄС під час війни, RT і Sputnik мають найбільший охоплення міжнародної аудиторії та найактивніше намагаються обійти заходи, повідомляє Reset.

Росія продовжує використовувати «регулярні масштабні операції з дезінформації в різних країнах, щоб вплинути на результати виборів і поставити під сумнів чесність виборів, щоб поляризувати суспільства з певних питань», — сказав Байба Бразе, латвійський дипломат, який до червня обіймав посаду помічника генерального секретаря НАТО з громадської дипломатії.

ЄС ввів санкції проти RT 2 березня 2022 року, заборонивши його контент і призупинивши трансляції. Тоді блок заявив, що Росія «бере участь у систематичній міжнародній кампанії дезінформації, інформаційних маніпуляцій і спотворення фактів з метою посилення своєї стратегії дестабілізації».

Незважаючи на заходи, які призвели до закриття офісів у Франції та Німеччині, RT знайшла різні методи їх обходу.

Докладніше: Військова економіка Путіна відновлюється, оскільки ключові сектори відмовляються від санкцій

Російські медіаперсони, такі як Симоньян, що потрапив під санкції, ведуть облікові записи в соціальних мережах, а контент RT поширюється кількома мовами на платформах, включаючи X, TikTok і Facebook Meta Platforms Inc. Додаток для обміну повідомленнями Telegram є ще одним популярним засобом масової інформації.

Видалення вмісту вимагає постійної пильності. На YouTube компанії Alphabet Inc., яка агресивно видаляє підсанкційні медіаакаунти, трансляції RT все ще регулярно пере постують у тому, що експерти описують як нескінченну гру в удари по кроту.

Інші роблять менше. У вересні ЄС заявив , що X є найбільшим торговцем дезінформацією серед основних соціальних мереж, і закликав власника Ілона Маска приборкати дезінформацію.

«Зусилля технічних компаній обмежити інформаційну війну Кремля були неоднозначними та половинчастими», — сказав Картте з Reset.

Докладніше: Росія надає G-20 свою дезінформацію про продовольчу безпеку

Ідеологічна гнучкість Росії є головним активом у спробах поширити дезінформацію. Згідно з жовтневим звітом Державного департаменту США про експорт пропаганди Кремлем , він часто намагається посіяти сумніви, а не встановити низку фактів .

Загальною стратегією є використання вмісту, здавалося б, незалежних джерел, а потім його поширення через державні видання та російську мережу офіційних акаунтів у соціальних мережах. У жовтні невідомий нігерійський веб-сайт неправдиво заявив, що українська перша леді Олена Зеленська здійснила шопінг від Cartier на 1,1 мільйона доларів у дописі, який став вірусним за допомогою російських каналів.

Багато з них містять посилання на Swentr, які переповнюють соціальні медіаплатформи, зокрема X, Reddit і Facebook. Статтями на дзеркальному сайті також діляться учасники RT, деякі з яких мають сотні тисяч підписників.

«Російська доктрина ведення війни приділяє значну увагу нетрадиційній війні», — сказав Брейз. «Будь-яка західна країна, політичний, діловий, культурний лідер, лідер неурядових організацій, журналіст і впливова особа повинні усвідомлювати, що російська доктрина воєнних дій викликає у них інтерес».