Як дефіцит мікрочипів вплине на ціни автомобілів у 2022 році

Як дефіцит мікрочипів вплине на ціни автомобілів у 2022 році

У світі спостерігається дефіцит мікросхем, необхідних для виробництва автомобілів, комп’ютерів та іншої електроніки. Звичайно, це не може не вплинути на ціни. Подолати кризу вдасться не раніше ІІ кварталу 2022 року.

За даними дослідження Boston Consulting Group, у 2021 році через дефіцит мікросхем у світі буде випущено на 7−9 млн автомобілів менше, ніж очікувалося. Причини дефіциту: пандемія, локдауни по всьому світу та зростання попиту на електроніку загалом. Коли це закінчиться, невідомо, але багато експертів стверджують, що раніше другого півріччя 2022 року нормалізації стану справ чекати не варто. Невизначеність призвела до втрат для автовиробників: цього року вони сягнули щонайменше $110 млрд втраченої виручки. У звітності за II квартал 2021-го багато компаній знизили прогнози виручки за підсумками року. Volkswagen AG урізала річний прогноз, вказавши, що збої з поставками торкнулися всієї галузі. У BMW AG заявили, що до кінця року компанія поставить на 90 000 авто менше, ніж було заплановано раніше.

У сучасних автомобілях чіпи використовують у всіх вузлах — у системах запуску та гальмування, системах допомоги водію, навігації та мультимедіа. Причому чим дорожчий автомобіль, тим більше чіпів використовується при його збиранні. З нестачею напівпровідників зіткнулися всі автовиробники. Вони вирішують цю проблему по-різному. Наприклад, Mercedes навесні 2021 року тимчасово зупиняв виробництво седанів С-класу, щоб використовувати дефіцитні чіпи при складанні дорожчих моделей.

Чим дефіцит мікросхем зрештою загрожує кінцевому споживачеві? Напівпорожні автосалони, затримки постачання та зростання цін на автомобілі. Із затримками постачання автомобілів класу люкс ми, найімовірніше, не зіткнемося, але ціни можуть зрости відчутно.

«2021 рік став випробувальним для автомобільної галузі у всьому світі, — стверджує Олексій Каплатий, директор Bentley Kyiv. — Дефіцит мікрочипів вплинув на обсяги і строки виробництва та позначився збільшенням вартості автомобілів. Бренд Bentley в групі компаній в Volkswagen Group обрано пріоритетним, жодних змін у термінах поставки не відбулося. Стандартний строк випуску автомобіля — 6 місяців, і на сьогодні цей термін менший, ніж у більш масових брендів. Але вже з 1 листопада ціни на автомобілі на замовлення та на модельний ряд 2022 року зросли від 3−3,5% залежно від обраної моделі, і ця тенденція, очевидно, зберігатиметься в майбутньому. Наразі наш салон представляє достатню кількість автомобілів в наявності ще по прайсу 2021 року».

Ще одним фактором, який може вплинути на всю автомобільну промисловість у найближчому майбутньому, — це зростання цін на алюміній. Ціна ф’ючерсів на алюміній на Лондонській біржі у жовтні оновила максимум із червня 2008 року. Аналітики Citigroup вважають, що середня ціна алюмінію на цей час становить $2475 за тонну, а у 2022 році очікується $3010. Звичайно, це позначиться на ціні автомобіля для кінцевого користувача.

Малоймовірно, що наступного року салони виробників преміумсегмента зіткнуться з перебоями в постачаннях, але за ціною моделі, наприклад, в 7 млн грн, зростання на 3,5% — це вже 245 000 грн.

Ситуація для автовиробників, які страждають від нестачі мікрочипів і змушені закривати заводи на шкоду виробництву, покращується. Але проблема ще не вирішена: стрімкий перехід автомобільної промисловості до електромобілів може ще більше погіршити ситуацію. Кількість напівпровідників в електромобілях удвічі вища, ніж в автомобілях із ДВЗ.

Виробникам мікросхем будуть потрібні місяці, а то й роки, щоб наростити обсяг виробництва, побудувати нові заводи. І це потребує мільярди доларів інвестицій. Тим часом пандемію ще ніхто не скасовував. Тож сподіватися на зниження цін на автомобілі та нормалізацію на ринку напівпровідників поки що не варто.

Источник: nv.ua