Новий закон ЄС змусить Google, Meta та інші Big Tech розкрити алгоритми

Романов Роман
Новий закон ЄС змусить Google, Meta та інші Big Tech розкрити алгоритми

Вміст технологій компаній групи Big Tech, таких як Google і Meta, буде більш жорстко регулюватися згідно з новим законом Європейського Союзу, який отримав тимчасове схвалення в суботу.

Серед положень Закону про цифрові послуги, затвердженого в угоді між Європейською радою та Європейським парламентом, є заходи щодо прозорості алгоритмів, які використовуються онлайн-платформами та сервісами для рекомендації вмісту та продуктів користувачам.

«Платформи повинні бути прозорими щодо своїх рішень щодо модерації вмісту, запобігати поширенню небезпечної дезінформації та уникати пропонування небезпечних продуктів на ринках», – заявила виконавчий віце-президент програми «Європа, що підходить до цифрової ери» Маргарет Вестагер.

«За допомогою сьогоднішньої угоди ми гарантуємо, що платформи несуть відповідальність за ризики, які їхні послуги можуть спричинити для суспільства та громадян», — додала вона.

Проте Деніел Кастро, віце-президент Фонду інформаційних технологій та інновацій, науково-дослідницької організації та організації державної політики у Вашингтоні, округ Колумбія, зазначив, що ще невідомо, як саме ЄС виконуватиме деякі вимоги нового закону.

«Можливо, такі компанії, як Google і Meta, вже відповідають вимогам прозорості DSA щодо «систем рекомендацій» згідно з наявними розкриттями для користувачів», – сказав він в інтерв'ю.

«За останні кілька років ці компанії також досягли прогресу в тому, щоб краще пояснити користувачам, як вони використовують свою інформацію та як працюють їхні платформи, такі як прозорість оголошень і бібліотека оголошень», — додав він.

Зосередьтеся на великих технологіях

Без названия (7)-4.jpeg (13 KB)

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн пояснила в заяві, що DSA оновить основні правила для всіх онлайн-сервісів в ЄС.

«Це гарантує, що онлайн-середовище залишатиметься безпечним простором, захищаючи свободу вираження поглядів і можливості для цифрового бізнесу», – сказала вона.

«Це дає практичну дію на принцип, що те, що є незаконним офлайн, має бути незаконним онлайн. Чим більший розмір, тим більша відповідальність онлайн-платформ».

За даними Європейської ради, зобов’язання, запроваджені в новому законі, пропорційні характеру відповідних послуг і пристосовані до кількості користувачів. Дуже великі онлайн-платформи та дуже великі онлайн-пошукові системи — визначені як послуги з понад 45 мільйонами активних користувачів щомісяця — будуть піддаватися більш жорстким вимогам.

Щоб забезпечити розвиток нових і малих підприємств на внутрішньому ринку, продовжила рада, мікро- та малі підприємства з менш ніж 45 мільйонами активних користувачів щомісяця в ЄС будуть звільнені від деяких нових зобов’язань.

«З DSA час, коли великі онлайн-платформи поводяться так, ніби вони «занадто великі, щоб піклуватися» добігає кінця», — сказав комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон у заяві.

Загальмувати інновації?

Google не відповів на запит щодо коментарів відносно цієї історії, але в блозі, написаному Караном Бхатіа, віце-президентом із глобальних зв’язків з громадськістю та зв’язками з урядом, опублікованому в жовтні, компанія попередила:

«Хоча ми підтримуємо амбіції DSA, щоб створити чіткі правила на наступні 20 років, які підтримають економічне зростання, ми хвилюємося, що нові правила можуть натомість сповільнити відновлення економіки».

«Вони не дозволять глобальним технологічним компаніям, таким як Google, створювати інноваційні цифрові інструменти, подібні до тих, які люди використовували під час карантину, і це допоможе європейським компаніям відновити свою діяльність», – написав Бхатія.

«Це була б втрачена можливість для Європи, оскільки вона дивиться на майбутнє після Covid».

На додаток до прозорості алгоритму, інші положення, що надають користувачам і суспільству можливості, включають:

• Можливість оскаржувати рішення платформ щодо модерації контенту та вимагати відшкодування за допомогою позасудового механізму розгляду спорів або судового відшкодування;

• Доступ перевірених дослідників до ключових даних найбільших платформ і надання доступу неурядовим організаціям до публічних даних, щоб краще зрозуміти, як розвиваються онлайн-ризики.

Громадський контроль

«Навіть більш ефективним, ніж надання більшої інформації про їхні алгоритми, буде надання доступу до даних для дослідників», – зауважив Алекс Енглер, співробітник Інституту Брукінгса, некомерційної організації державної політики у Вашингтоні, округ Колумбія.

«Тільки багато можна навчитися, розповідаючи людям щось загальне про складну проблему, як-от взаємодію між алгоритмом і мільйонами людей, які використовують його щодня, але коли ви дозволите професійним дослідникам вивчати все це, вони можуть зникнути. з набагато більш тонким, конкретним розумінням того, що відбувається», — сказав він в інтерв'ю.

«Чи призвела зміна політики до збільшення дезінформації? Які наслідки для психічного здоров’я від використання соціальних мереж?» запитав він.

«У цих областях ми побачимо найбільший суспільний контроль над великими онлайн-платформами, які коли-небудь бачив світ. Без сумніву, це докорінно змінить рівень обізнаності громадськості про ці платформи».

Він пояснив, що DSA вимагає від незалежних груп перевіряти те, що говорять компанії.

«Це дає їм набагато менше простору для повного маніпулювання та приховування шкоди на своїх платформах», – сказав він.

Він відкинув занепокоєння щодо шкоди, яку алгоритми відкриття для громадськості можуть завдати конкурентній перевагі компаній.

«Конкурентна перевага цих компаній виходить більше з їхньої бази користувачів, ніж із самих алгоритмів», — стверджував він.

«Facebook міг би сказати мені, як саме працює їхній алгоритм, але я не зміг би відтворити сам сайт, тому що на мій веб-сайт щодня не приходять мільярди людей».

Не виходячи з ЄС «DSA — важливий законодавчий акт, але навряд чи він кардинально змінить Інтернет», — зазначив Кастро.

«Це накладає ряд нових зобов’язань на великі онлайн-платформи, однак жодне з правил не є настільки обтяжливим, щоб великі технологічні компанії залишали європейський ринок», – додав він.

«Ринок 450 мільйонів людей серед найбагатших країн світу?» — запитав Енглер. «Я думаю, що технологічні компанії будуть дотримуватися нового закону».

«Ці вимоги не настільки інвазивні, що ці компанії більше не зможуть заробляти гроші, — сказав він, — тому я був би дуже здивований, якщо побачу, як вони підуть».

За матеріалами: Technewsworld