Як працюватимуть електронний кабінет військовозобов’язаного та реєстр «Оберіг»

Як працюватимуть електронний кабінет військовозобов’язаного та реєстр «Оберіг»

Верховна Рада ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію 11 квітня 2024 року. За місяць після підпису Президента нові норми про мобілізацію набудуть чинності. Speka пише, що зміниться для військовозобов'язаних за новим законом, що таке реєстр «Оберіг», як він працює та для чого створено електронний кабінет військовозобов’язаного.

Що таке електронний кабінет військовозобов’язаного

Електронний кабінет військовозобов’язаного створюється для оновлення особистих даних як альтернатива фізичному візиту або надсиланню даних через ЦНАП. Згідно з новим законом, який може набути чинності протягом місяця, всі військовозобов'язані мають оновити свої дані протягом 60 днів, уточнити адресу проживання, контактні номери, електронну пошту (якщо є) та інші особисті дані.

Електронний кабінет планують запустити влітку. Реєстрація у кабінеті не буде обов'язковою, лише за власним бажанням.

Цей інструмент спростить взаємодію між різними державними органами у процесі надання статусу учасника бойових дій та отримання соціальних послуг, таких як компенсації або відстрочки від служби.

Також кабінет передбачає отримання повісток, де днем вручення може бути день вручення під розписку або день отримання повідомлення про доставлення повістки до електронного кабінету.

Військовозобов'язані також матимуть можливість отримати електронний військовий квиток та електронний журнал обліку через цей кабінет.

Що таке електронний реєстр «Оберіг» та як він працює

Міноборони завершило роботу над Єдиним електронним реєстром призовників, резервістів та військовозобов’язаних у грудні 2023 року. Реєстр отримав назву «Оберіг» і на той момент містив 750 тис. записів.

Ця система спрямована на зменшення черг за отриманням довідок та мінімізацію корупційних ризиків у територіальних центрах консульської служби.

У базі даних реєстру зберігаються особисті дані всіх військовозобов'язаних українців віком від 17 до 60 років. «Оберіг» поповнюється інформацією з різних державних реєстрів, а також даними, зібраними працівниками територіальних центрів консульської служби та служби порятунку.

Згідно з законодавством, згода військовозобов'язаних на обробку їхніх особистих даних для наповнення та актуалізації реєстру не є обов'язковою. Інформація автоматично надходить зі служб РАЦСу, міграційної служби, ДПС, МВС, Міністерства ветеранів, прикордонної служби, Міністерства охорони здоров'я та інших.

Законом передбачено, що доступ до реєстру мають Міністерство оборони, Генеральний штаб ЗСУ, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки, територіальні центри консульської служби та служба порятунку як відповідальні за ведення реєстру.

Зараз військовозобов’язані можуть перевірити в реєстрі правдивість інформації про себе лише звернувшись із запитом до ТЦК. З часом це можна буде зробити через електронний кабінет.

Які ще зміни передбачає новий законопроєкт про мобілізацію

  • базова військова служба замість строкової (п’ять місяців у мирний час, три – у воєнний). Усі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років);
  • від 2025 року базова загальновійськова підготовка у вищих навчальних закладах усіх форм власності;
  • звільнення з військової служби для людей з інвалідністю та осіб, звільнених із полону;
  • повторне проходження військово-лікарської комісії для визнаних обмежено придатними та тих, хто має II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року;
  • обов’язок на час дії воєнного стану постійно мати при собі військово-обліковий документ (ВОД);
  • обмеження права керування авто для ухилянтів за рішенням суду.

Источник: thepage.ua