Як електромобілі загрожують зірвати вибори в США

Дмитро Сизов
Як електромобілі загрожують зірвати вибори в США

Джо Байден назвав себе «найбільш пропрофспілковим президентом в історії Америки». Він також зробив ставку на свою політичну спадщину на початок революції чистої енергії, спричиненої переходом від двигунів внутрішнього згоряння до електромобілів.

Ці дві цілі зараз різко протистоять на тлі історичного страйку найбільших автовиробників Америки.

У п’ятницю працівники «Великої трійки» автомобільних компаній, Ford, General Motors і власник Chrysler Stellantis, розпочали безпрецедентну відставку.

Близько 12 700 співробітників заводів у штатах Огайо, Мічиган і Міссурі, розташованих у регіоні Rust Belt, збили інструменти. Очікується, що страйки, координовані Об’єднаною профспілкою працівників автомобільної промисловості, загостряться найближчими днями, хоча плани тримаються в таємниці, щоб максимізувати зриви.

Робітники мають безліч скарг. Вони вимагають підвищення заробітної плати на 36 відсотків протягом чотирьох років (цифра пов’язана з зарплатою керівників великої трійки), 32-годинного робочого тижня та збільшення щорічних вихідних.

Але на задньому плані вимальовується ще одне занепокоєння: перехід поколінь до електромобілів, який підтримує Байден, є загрозою для їхнього існування.

Тепер страйк загрожує стати політичною проблемою для Байдена, трохи більше ніж за рік до виборів, які будуть розглядатися як референдум щодо його економічного керівництва.

Адміністрація Байдена запровадила величезні субсидії як для купівлі електромобілів, так і для самих автовиробників як наріжний камінь Закону про зниження інфляції, який витратить сотні мільярдів доларів на зелені стимули. Байден сказав, що програма принесе користь профспілкам, стимулюючи проекти, які мають щедрі робочі стандарти.

Але працівників це не переконало. Згідно з аналізом AlixPartners, електромобілі потребують на 40% менше часу для складання своїх трансмісії, включаючи батареї, двигуни та трансмісію, порівняно з виготовленням автомобіля внутрішнього згоряння з двигуном.

Виробництво автомобілів також стає більш автоматизованим загалом, каже Пітер Уеллс, директор Центру досліджень автомобільної промисловості Університету Кардіффа. Кожна нова лінійка продуктів приносить більш ефективний процес, більше роботів і менше робочих місць у будівництві автомобілів.

«Є багато занепокоєння щодо того, що станеться з електрифікацією – чи залишиться робочих місць із робочою силою? Чи буде ринок достатньо великим? І я думаю, що, загалом кажучи, коротка відповідь – ні», – каже Уеллс.

Багато деталей бензинових і дизельних автомобілів просто не копіюються в електромобілі, і роботи з виготовлення цих деталей або встановлення їх на автомобіль зникнуть.

«Якщо ви створюєте вихлопну систему, ваше майбутнє у виробництві нових автомобілів починає виглядати досить обмеженим», — додає Уеллс.

Будуть створені нові види робочих місць. Ймовірно, буде бум попиту на програмне забезпечення та інші робочі місця білих комірців. У Неваді було знайдено величезне потенційне родовище літію, яке, якщо буде доведено, що воно доступне, може стати найбільшим у світі родовищем і його вистачить, щоб задовольнити потреби галузі протягом багатьох десятиліть.

Однак ні те, ні інше не дуже добре для працівників Motor City. Хоча Детройт і його велика трійка автовиробників об’єднані в профспілки, багато інших заводів ні.