В українській армії змінилися правила: що потрібно знати військовим

У вівторок, 24 січня президентом Володимиром Зеленським був підписаний резонансний законопроєкт, який посилює покарання військових за дезертирство, невиконання наказів керівництва, вживання наркотиків та алкоголю.

Про те, що під "Проєктом Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та інші законодавчі акти про особливості несення військової служби в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці" з'явився підпис лідера країни, свідчать дані на сайті Верховної Ради.

Що не так із законопроєктом

Раніше ми вже розповідали, що документ фактично пропонує внести зміни до Кримінального кодексу України та посилити покарання для військових. Наприклад, їм загрожує тюремний строк від трьох до 12 років тюрми за:

  • непокору;
  • невиконання наказу;
  • погрозу або насильство щодо начальника;
  • самовільне залишення частини або місця служби;
  • дезертирство;
  • самовільне залишення поля бою під час бойової задачі;
  • відмову застосовувати зброю під час бою.

Також Військова служба правопорядку ЗСУ зможе перевіряти військових під час проходження зборів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння з використанням технічних засобів та тестів.

Рух ЧЕСНО повідомив, що законопроєкт суттєво обмежує право українських військових на судовий захист.

До того ж, Ініціатива не сподобалася деяким військовим. Зокрема Юрій Гудименко, який зараз перебуває у лавах ЗСУ заявляв, що закон порушує конституційну норму про рівність всіх громадян перед обличчям правосуддя.

"Закон забирає у військового право на пом‘якшувальні обставини, закон забирає у військового право на індивідуальність покарання, закон фактично забирає у військового право на захист", – писав він.

Схожу думку озвучила і парамедик Ярина Чорногуз зі 140 окремого розвідувального батальйону морської піхоти. За її словами, військові можуть опинитися за ґратами за будь-яку критику щодо рішення військового керівництва.

"За непокору — від 3 до 10 років, невиконання наказу — від 3 до 7 років, погроза або насильство щодо начальника — від 5 до 10 років, самовільне залишення частини або місця служби — від 5 до 10 років, дезертирство — від 5 до 12 років тюрми, самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю — від 5 до 10 років тюрми", – розповіла вона.

Після критики від українських військових посилення відповідальності за дезертирство та непокору наказам командирів підтримав Валерій Залужний. Він записав спеціальне відеозвернення у якому заявив, що в армії має бути дисципліна. Також головнокомандувач звернувся до Володимира Зеленського з проханням підписати законопроєкт.

Источник: progroshi.news