Вікіпедія для чайників та ветеранів уанет

Юлия Бабий

Девіз Вікіпедії - «енциклопедія, яку може редагувати кожен». І хоч сайт вільних знань є одним з найпопулярнішим в українському інтернет-просторі,  більшість користувачів редагувати її не спішать. Справа не лише у відсутності ентузіазму, а й в тому, що процедура розміщення матеріалу на Вікіпедії – ціла наука.     

Про особливості вільної енциклопедії в інтерв’ю з Євгеном Букетом.

Справка: Євген Букет — український краєзнавецьжурналіст та громадський діяч. Голова Правління ГО «Вікімедіа Україна».

—  Які обмеження має людина, яка вирішила редагувати Вікіпедію?

Євген Букет: — Вікіпедія – енциклопедія, якою може керувати кожен. Це основна її фішка. Будь-який користувач може натиснути кнопку редагувати і вводити ті данні, які здаються йому доречними. Якщо ж вносяться вандальні правки, то користувача блокують. Цей користувач з часом не зможе увійти до свого облікого запису, а якщо користувач незареєстрований – блокується ай-пі адреса користувача.

— А що можна публікувати в Вікіпедії? Чи можу я, наприклад, розмітити матеріал про себе ?

Євген Букет: — Існують критерії значимості. У Вікіпедії можна писати лише про те, що відповідає правилам. Правила визначає спільнота. Спільнота — це редактори, які починали Вікіпедію і які редагують її зараз. Вікіпедія керується основними енциклопедичними критеріями значимості осіб, подій і явищ. Тобто, якщо ви вважає,що можете попасти в Вікіпедію і думаєте, що відповідаєте критеріям значимості, то—будь ласка. Але є момент —самореклама в Вікіпедії заборонена, тому, якщо ви створите статтю про себе, а вона не відповідатиме критеріям значимості,то її неодмінно вилучать.

—  Тобто в Вікіпедії неможливий піар?

Євген Букет: — Будь-яка сторінка Вікіпедії формується з раніше опублікованих матеріалів і не є первинним джерелом інформації. Вона мусить спиратися на раніше опубліковані матеріали – книги, наукові публікаціі чи на опубліковані матеріали в газетах чи інтернеті. Джерело інформації має бути авторитетним. Про те, що є авторитетним джерелом можна прочитати на сторінці в Вікіпедії. Якби Вікіпедія була пронизана рекламою вона не була б такою популярною.

— Хто слідкує за цим?

Євген Букет: — Ми маємо сьогодні редакторів, які на волонтерських засадах редагують Вікіпедію. Для деяких з них редагування – є справою життя. Крім цих волонтерів, існують 82 програми-роботи, які виправляють граматичні помилки, вандальні правки та неправильно проставлені категорії. Також  існують 25 адміністраторів — це така вікіпедійська Верховна Рада, яка  корегує внутрішню політику Вікіпедії.

— Чим відрізняється українська Вікіпедія від інших?

Євген Букет: —  Відмінність лише по мовам. Будь-яка мова світу, яка розвивається просто приречена на те, щоб мати Вікіпедію. В ідеалі ми маємо багатомовний набір статей про одне і теж саме явище, про одну і ту ж саму особу. Відрізняється,також, критеріями значимості. Тобто є люди, які важливі для України, і зовсім не важливі для інших країн.

— Тобто з російською Вікіпедією є певна конкуренція?

Євген Букет: — Ми не хочемо конкурувати, бо ми братні проекти і нам потрібно співіснувати разом, допомагати один одному. Це нормальний міжнародний рух, який динамічно розвивається на даний момент.  Що стосується кількісних показників, то дійсно — російська Вікіпедія знаходиться по показникам вище ніж ми, адже кількість статей в Вікіпедії залежить від кількості активних користувачів, а кількість активних користувачів залежить від населення країни. Відповідно, якщо громадян Росії де-факто більше, то їх Вікіпедія буде мати більшу кількість статей і відвідуваність.

— За рахунок чого живе Вікіпедія?

Євген Букет: — Вікіпедія фінансується виключно завдяки благодійним пожертвам. Фінансують її люди з різних частини світу. Ці кощти ідуть на отримання серверів і на промоутерську діяльність.

— В цьому році ви балотувалися в депутати. Навіщо вам це було потрібно?

Євген Букет: — В мене була благородна мета - я хотів трішки привернути увагу до Вікіпедії і вважаю, що на тому рівні, який я собі запланував, у мене це вдалось.

—  Ви пропонували ініціативу ввести в навчальний процес серед учнів та студентів редагування Вікіпедії. Це ваша ідея?

Євген Букет: — Це не наша ідея. Досвід редагування Вікіпедії активно практикується в багатьох країнах світу. Адже, що таке реферат? Це величезні бази в інтернеті. Він просто скачується і роздруковується. Така купа паперу просто нагромаджується на кафедрах. А це дерева, ліс… ефекту знань немає, викладачам немає сенсу приймати такі роботи. А що таке редагування Вікіпедії? Людина напише одне речення, але це речення вже буде обдумане, пережите і відповідним чином зафіксоване.Існує дуже простий механізм перевірки таких речей— ми можемо взяти будь яку сторінку і побачити  історію редагувань. Викладач може легко побачити, що людина зробила. Ми вже співпрацюємо з українськими вузами в цьому питанні.