Творець месенджера WhatsApp Ян Кум: як хлопець із київського передмістя став мільярдером у США

Творець месенджера WhatsApp Ян Кум: як хлопець із київського передмістя став мільярдером у США

Творця месенджера WhatsApp Яна Кума називають найтаємничішим філантропом – він переказує мільйони доларів на благодійність, але не афішує цього, журналісти, як правило, випадково дізнаються про черговий транш, який він переказав на добрі справи.

Так, виявилося, що деякі гуманітарні програми, які надають допомогу українським біженцям у Європі, існують на його пожертвування. У березні 2022 року на початку повномасштабної війни Російської Федерації проти України завдяки його пожертвуванням компанії, пов'язані з Кумом, змогли евакуювати людей із зони ведення бойових дій та забезпечити їх одягом, харчуванням та медикаментами – загалом філантроп дав на це близько 30 мільйонів доларів.

Дитинство у Фастові та переїзд до США

Ян народився в Києві 1976 року, але батьки майже відразу ж переїхали із сином до Фастова, де працював його батько-будівельник. За спогадами Кума, його радянське дитинство, можливо, не в усьому було простим, зате добре його загартувало, підготувавши до багатьох речей, які згодом йому довелося пережити. У його школі у Фастові туалет був на вулиці, і туди доводилося бігати через двір у будь-яку погоду й будь-якої пори року. Школярі не мали уявлення про те, що таке комп'ютери та калькулятори – лічити в початкових класах доводилося на рахівницях. Батьки лаяли Яна за кумедні політичні анекдоти, які він приносив із двору додому, – вони ще пам'ятали часи, коли за них можна було отримати реальний табірний термін.

У 1992 році, коли жити стало зовсім нестерпно – полиці магазинів остаточно спорожніли, а зарплату, якої ні на що не вистачало, не виплачували місяцями, – Кум разом із мамою і бабусею емігрував до США. Його батько залишився в Україні, Ян, хоч за загальноприйнятими мірками був уже досить дорослим – на той час йому виповнилося 16 років, відчайдушно нудьгував. Додзвонитися на той час із США в Україну було зовсім непросто й коштувало дуже дорого – родина Яна не могла собі цього дозволити. Хлопчик мріяв про систему зв'язку, яка б дала йому змогу розмовляти з рідною людиною в будь-який час і, бажано, за невеликі гроші, а то й узагалі безплатно. Чому люди досі не вигадали нічого подібного, дивувався він, ще не знаючи, що це завдання доведеться вирішити йому самому.

Нове життя в країні безмежних можливостей

У містечку Маунтін-В'ю, в якому Ян оселився з мамою та бабусею, їм дали невелику квартиру, а його влаштували в місцеву школу. Знайти спільну мову з однокласниками хлопчику не вдалося: він погано говорив англійською, до того ж відрізнявся від них і зовні, і за манерою поведінки, а це не сприяло зближенню з ровесниками. До того ж йому не вистачало відвертості й довірливості, яка була основою для спілкування з українськими однолітками – він і уявити не міг, як сильно за ними сумуватиме.

Навчання спочатку мало цікавило Кума, тому особливими успіхами він у цьому сенсі похвалитися не міг. Інша справа – спорт, тут йому практично не було рівних: влітку він годинами грав у футбол, а взимку – у хокей. Але найулюбленішим видом спорту Кума був бокс, який, за його словами, навчив його витривалості й вмінню тримати удар. Усе змінило "знайомство" з комп'ютерами: Ян захопився програмуванням – і, як виявилося згодом, це визначило його подальшу долю.

Як вибитися в люди

Щоб навчатися далі, потрібні були гроші, а їх сім'я не мала, тому Ян почав підробляти – мив підлогу в невеликому продовольчому магазинчику по сусідству. Книги, які юнак не міг купити, він читав… у букіністичному магазині: приходив, брав із полиці черговий підручник, читав – і запам'ятовував – те, що йому було потрібне, і ставив наукову працю назад. Потім у матері Яна діагностували рак – вона більше не могла підробляти нянею, як це робила з моменту приїзду до США, і сім'я жила на її допомогу з інвалідності.

Але тим сильнішим було його бажання вибитися в люди – Ян займався вдень і вночі, легко вступив до Університету Сан-Хосе. Під час навчання, яке, втім, тривало всього рік (так, у цього генія немає вищої освіти!), він познайомився з Браяном Актоном, котрий працював на Facebook. Той помітив у Кумі, який саме почав розбиратися в комп'ютерах краще за багатьох, надзвичайні здібності й допоміг йому влаштуватися на роботу в Yahoo – на ті часи це була одна з найпрестижніших компаній, про яку багато хто міг тільки мріяти.

Користь від роботи в Yahoo

Yahoo виправдала його очікування як у професійному, так і в матеріальному аспекті. Тут він дізнався про світ комп'ютерів усе, що тільки можна, і заразом завів корисні знайомства, які дуже стали йому в пригоді згодом. Увесь цей час він продовжував дружити й співпрацювати з Актоном, який став не тільки другом, а й однодумцем та компаньйоном Кума на довгі роки. До того ж за час роботи в Yahoo він зміг накопичити пів мільйона доларів: ці гроші дозволили йому якийсь час не думати про хліб насущний і вирішити, чим він справді хоче займатися і чого досягти.

Ідея на багато мільярдів

Рішення прийшло, коли в 2009 році Ян купив свій перший iPhone: він зрозумів, як далеко можна піти, використовуючи можливості магазину програм App Store, – і вирішив створити мобільний додаток. На жаль, перша спроба виявилася невдалою: створений ним продукт, який він назвав WhatsApp (гра слів, що однаково звучать, з'єднує питання What's Up? (Що нового?) і App (додаток)), з'явився вже через кілька місяців, але популярним не був – занадто "громіздкий", через що гальмував і давав збій – його ніхто не хотів скачувати. Кум уже хотів було все закинути, але потім усе-таки – згідно з мудрою порадою Браяна Актона – вирішив не рубати з плеча і трохи зачекати. При цьому він не гаяв часу даремно, а переробив WhatsApp у повноцінний месенджер, який буквально за кілька тижнів скачали 250 тисяч разів, а вже у 13-му році ним активно користувалося понад 200 мільйонів людей у всьому світі, перетворивши мережу на міжнародну.

Підписання договору в Маунтін-В'ю

У 2014 році WhatsApp за рекордні 19 мільярдів доларів – цю угоду вважають найбільшою в інтернет-індустрії – придбав Facebook. Так здійснилася мрія Кума, який колись переживав через те, що не зможе вільно спілкуватися зі своїм батьком, який залишився в Україні. Не дарма для підписання документів про купівлю-продаж Кум – дуже символічно! – вибрав містечко Маунтін-В'ю, в якому він після приїзду до США оселився з мамою та бабусею, а в ньому – непомітний будинок, у якому вони колись отримували талони на безкоштовне харчування.

Вихід із Facebook

У травні 2018 року Браян Актон і Ян Кум пішли з Facebook, причому перший зробив це зі скандалом – як кажуть, грюкнувши дверима, а другий – тихо, без шуму. Про причини того, що сталося, писали багато, але справжнє підґрунтя досі залишається таємницею. Однією з найімовірніших версій вважають скандал зі зломом телефона власника Amazon Джеффа Безоса, який зробив відомими подробиці його розмови по WhatsApp із саудівським принцом. Провину за те, що трапилося, спробували покласти на Кума, який завжди виступав за відмову від наскрізного шифрування свого дітища.

Також, як відомо, Марка Цукерберга давно не влаштовувала відмова Кума від реклами в месенджері – він вважав, що так втрачає багато грошей. Відразу після виходу Кума власник Facebook спробував упровадити рекламу в WhatsApp, але потім, мабуть, визнавши правоту творця месенджера, відмовився від цієї ідеї.

Спорт, Porsche та благодійність

Щодо самого Яна Кума, то він заявив журналістам, що хоче трохи відпочити. Чоловік приділяє значну частину свого часу спорту, колекціонує раритетні Porsche і потай від усіх займається благодійністю. Будучи в списку найбагатших людей планети за версією журналу Forbes, він може не працювати решту життя, але чомусь здається, що незабаром ми почуємо його ім'я у зв'язку з новим цікавим проєктом.

Источник: obozrevatel.com