Starlink Маска використовується воєнізованою групою Судану

Дмитро Сизов
Starlink Маска використовується воєнізованою групою Судану

Супутниковий інтернет-сервіс Starlink Ілона Маска використовується воєнізованими Силами швидкої підтримки Судану на тлі загальнонаціонального відключення Інтернету, яке, за словами гуманітарних агенцій, заважає людям отримати необхідну допомогу під час жорстокої 10-місячної громадянської війни.

За словами дипломатів і представника гуманітарної служби в регіоні Дарфур , RSF, яка воює з армією Судану , мала доступ до технології Starlink із серпня, один із яких підтримував зв’язок із RSF, поки вона користувалася послугою. Пристрої поширилися після того, як Інтернет у Судані припинився понад тиждень тому, і вони імпортуються через коридори, контрольовані RSF, через сусідні Чад і Південний Судан, кажуть люди.

Відео та фотографії солдатів RSF, які використовують цю технологію, були широко опубліковані в соціальних мережах останніми днями. Bloomberg не зміг незалежно перевірити зображення.

Бойові дії, які спалахнули в Судані у квітні, вбили понад 12 000 людей, знищили економіку та змусили ще 9 мільйонів залишити свої домівки — це найбільше масове внутрішнє переміщення на Землі. Державний департамент США звинуватив членів армії та RSF у скоєнні воєнних злочинів у боротьбі за контроль над величезною північноафриканською державою, яка розташована на ділянці Червоного моря, яка є ключовою до глобального судноплавства.

Речник Starlink Inc. не відповів на запитання одразу, як і представники RSF та суданської армії.

Хассан Абдул Алаал, трейдер у місті Ньяла в Південному Дарфурі, сказав, що деякі трейдери, дружні до RSF, тепер стягують із цивільних осіб близько 2 доларів за годину за користування послугами Starlink.

Зона військових дій

Мобільні маршрутизатори Starlink стають все більш важливою частиною інфраструктури воєнного часу, надаючи комунікаційні послуги в районах бойових дій, де Інтернет не працює в країнах по всьому світу.

Маск активував супутниковий сервіс Starlink в Україні в перші місяці вторгнення Росії. Українська військова розвідка минулих вихідних заявила, що російські війська все частіше використовують термінали Starlink на лінії фронту, що Starlink заперечує.

Обидві сторони конфлікту в Судані звинувачують одна одну у відключенні Інтернету, яке вплинуло на такі компанії, як південноафриканська MTN, кувейтська Zain Sudan і державна Sudatel Telecom Group.

Асоціація суданських інженерів заявила, що RSF припинив доступ до Інтернету по всій країні через втрату зв’язку у великому західному регіоні Дарфур, оплоті воєнізованих формувань.

Альфатіх Ерва, виконавчий директор Zain Sudan, сказав, що інженерам його компанії не вдалося відновити зв'язок у Дарфурі через відсутність безпеки та нестачу палива та електроенергії.

«RSF наполягав, що вони відключать Інтернет у всій країні, якщо ми не повернемо Інтернет у Дарфурі», — сказав він місцевій радіостанції на вихідних.