Шпигунський софт виявлено на телефоні відомої російської опозиційної журналістки

Дмитро Сизов
Шпигунський софт виявлено на телефоні відомої російської опозиційної журналістки

IPhone відомого російської журналістки, чиє новинне видання було фактично заборонено президентом Володимиром Путіним, цього року було інфіковано шпигунським програмним забезпеченням Pegasus, кажуть дослідники, у першому відомому випадку використання потужного інструменту підслуховування проти значної російської цілі.

Схоже, що шпигунське програмне забезпечення було встановлено, коли власниця телефону Галина Тимченко, власниця інформаційного видання Meduza, була в Німеччині для зустрічі з іншими російськими журналістами в лютому, що викликало питання про те, хто зламав її телефон під час західної демократії.

Access Now , некомерційна організація, яка захищає цифрові права, і Citizen Lab Університету Торонто кажуть, що вони підтвердили зараження Pegasus після того, як Тимченко цього літа отримала сповіщення від Apple про те, що на її телефоні могли бути встановлені шпигунські програми.

Pegasus, створений ізраїльською компанією NSO Group, можна встановити на телефон дистанційно, без того, щоб власник телефону натискав посилання чи вживав інших дій. Після встановлення Pegasus має доступ до всього, включаючи список контактів телефону, внутрішній мікрофон і камеру. Його використовували проти американських дипломатів , правозахисників, журналістів і дисидентів по всьому світу. У 2021 році адміністрація Байдена заявила, що діяльність NSO суперечить інтересам США, і додала групу до списку організацій Міністерства торгівлі , заборонивши американським компаніям вести з нею бізнес без спеціальної ліцензії.

NSO давно заявляє, що продає ліцензії на Pegasus лише урядам для законних цілей правоохоронних органів. Особа, знайома з діяльністю NSO, яка говорила на умовах анонімності, щоб обговорити це питання, сказала, що російський уряд не є клієнтом.

Дослідники заявили, що після аналізу телефону Тимченка не змогли визначити, хто стоїть за зараженням. За їхніми словами, головними підозрюваними є Росія та низка її сусідів.