Шкідлива робота: космічні польоти пов'язані з підвищеним ризиком раку та серцевих захворювань

Шкідлива робота: космічні польоти пов'язані з підвищеним ризиком раку та серцевих захворювань

Згідно з дослідженням, що провели в Медичній школі Icahn Mount Sinai  в астронавтів частіше розвиваються мутації, потенційно пов'язані з космічними польотами, які підвищують довічний ризик захворіти на рак і серцеві захворювання. Космічні польоти також пов'язані з мутаціями ДНК. SPEKA зібрала основні тези.

Як проходило дослідження

Науковці взяли зразки крові у 14 астронавтів, які літали на космічних кораблях NASA з 1998 по 2001 рік. У кожного з них виявили зміни ДНК, або соматичні мутації у системі кровотворення. Польоти астронавтів були відносно короткими — 12 днів у середньому. 

Близько 85% були чоловіками, а шість із 14 осіб здійснювали свій перший політ. Дослідники взяли в астронавтів зразки цільної крові за 10 днів до польоту та в день приземлення, а лейкоцити – лише через три дні після приземлення. Зразки зберігалися при температурі -80ºC протягом 20 років.

Що виявили науковці

У всіх 14 астронавтів були виявлені зміни ДНК, або соматичні мутації, у системі кровотворення. Соматичні мутації не можуть передаватися дітям. Мутації що виявили у дослідженні зазвичай виникають під впливом навколишнього середовища. Наприклад під впливом ультрафіолетового випромінювання або деяких хімічних речовин, а також можуть розвинутися в результаті хіміотерапії або променевої терапії раку. 

«Космонавти працюють в екстремальному середовищі, де багато факторів можуть призвести до соматичних мутацій, найбільш важливим з яких є космічна радіація».
Девід Гукассіан, доктор медичних наук, професор медицини (кардіології) з Інституту серцево-судинних досліджень в Icahn Mount Sinai.

Найбільш часті мутації відбулися в гені, який продукує білок, що пригнічує пухлину, і в одному з генів, що найчастіше мутує при гострому мієлоїдному лейкозі.

Чи обов'язково астронавти захворіють на рак

Частота соматичних мутацій у генах, які оцінювали дослідники, становила менше двох відсотків. Частіше такі показники зустрічаються у літніх людей. Вони пов'язані з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань та раку.

Однак побачити таки мутації у молодих та здорових астронавтів стало несподіванкою. 

Наявність цих мутацій не обов'язково означає, що в астронавтів обов'язково розвинеться серцево-судинне захворювання або рак. Однак через тривале перебування у екстремальних умовах космосу, ризик все ж таки є. Тому астронавтам вкрай важливо регулярно здавати аналіз крові протягом усієї їхньої кар'єри та під час виходу на пенсію, щоб стежити за своїм здоров'ям. Ідеально — перевірятись на соматичні мутації та можливу клональну експансію чи регресію кожні три-п'ять років, і, що не менш важливо, у пенсійному віці.

Источник: speka.media