Радянські радіорелейки давно небоєздатні, але блокують LTE

Марія Дачковська
Радянські радіорелейки  давно небоєздатні, але блокують  LTE

У той час як в Україні досі немає повноцінного 3G та LTE, нібито через перезавантаженість діапазону 2ГГц (що ідеально підходить для впровадження цих технологій), частина смуг у таблиці розподілу радіочастотного ресурсу України має відмітку "СК", що позначає спеціального користувача.

Смуга частот у діапазоні 2 ГГц зарезервована для радіорелейного зв'язку та радіолокації Збройних Сил України. У радянські часи "релейка" забезпечувала зв'язок між підрозділами, але нині ці "технології з минулого століття" займають смугу частот, на якій оператори могли б вже сьогодні побудувати LTE. Останнє безсумнівно було б вигідне і військовим, адже здатне надати значно більший спектр можливостей, ніж той, який можуть забезпечити радіорелейні станції 60-х років ХХ сторіччя.

Наше джерело, яке побажало лишитися анонімним, поділилося з InternetUA інформацією про їх стан. Засоби радіорелейного зв'язку розташовуються на відстані 30-35 км один від одного, а якщо поміж ними спорудити, скажімо, будинок, то зв'язок стане неможливим. Але цікавим є те, що термін нормативно дозволеної експлуатації останньої такої радіорелейки закінчився ще у 1997 році. І хоч з того часу минуло ще 16, за військовими й досі закріплена смуга радіочастот для радіорелейного зв'язку, а цей обмежений ресурс - дорожчий від золота. У США пентагон "посунули", а що ж у нас?

У нас наразі військами керують українські командири з мобільних телефонів. З тих, що продаються в першому-ліпшому цивільному магазині. Більш того, якщо часом на території частини змонтоване піратське обладнання для радіодоступу в інтернет, то вся частина залюбки ним користується. Військові спеціалісти періодично наголошують, що LTE їм краще підходить для передачі даних, ніж "совковий радіоантикваріат". То може геть МО із цього діапазону?

Ми запитали того, хто точно знає, що відбувається в цій царині!

Голова ради Української асоціації операторів зв'язку "Телас" Леонід Ошеров наполягає на тому, що "релейки" поки що потрібні, але водночас акцентує увагу на інших шляхах вирішення питання:

"Своих каналов связи у военных не так много, очень большое количество каналов они арендуют в Укртелекоме. Пока нет альтернативы, радиорелейные станции нужны. Для того, чтобы снять их и освободить радиочастоты, в обязательном порядке необходимо проводить конверсию радиочастотного ресурса.  Для этого же нужна воля правительства: поставить задачу, сделать план проведения конверсии, продумать, каким образом (если не из бюджета) заполучить финансирование. На самом деле, операторы готовы заплатить деньги из собственного кармана, по крайней мере, они все эти годы были готовы предоставить их.  Потом нужно решить, каким образом следует правильно использовать эти внебюджетные средства, то есть разработать постанову Кабинета министров, и, естественно, выдать лицензии для  внедрения технологий третьего и четвертого поколения. На мой взгляд, делать все это нужно не последовательным методом, а параллельным: решать и вопросы конверсии, и вопросы о внесении изменений в законы Украины (для того, чтобы внедрять принцип технологической нейтральности). Только эти действия, если их осуществлять одновременно, позволят в дальнейшем внедрить технологии третьего и четвертого поколения. Естественно, необходим рефарминг (процедура замены используемой радиотехнологии на выделенных оператору связи радиочастотах), перераспределение радиочастотного спектра не только по объему его накопления у оператора, но в том числе и по регионам, то есть сделать таким, чтобы в оператора определенные каналы частот были не только в конкретном регионе, а по всей территории Украины. Ну и самое главное - провести инвентаризацию.  Хотя все эти данные есть (и у регулятора в том числе), но вместе с тем давно пора разобраться: сколько, у кого и почему?"

А що військові?  

Однак, вже більше 5 років Міністерство оборони не хоче вирішувати питання конверсії частот у діапазоні 2 ГГц. Остання оцінка вартості робіт для звільнення частот під 3G, надана Міністерством оборони, - 2,5 млрд грн. Однак спеціалісти стверджують, що ця сума притягнута за вуха, а забезпечення відповідного фінансування оператори готові взяти на себе, про що неодноразово заявляли.

Експерт повідомляє, що насправді провести конверсію - завдання нескладне.  Тож може вся "проблема" його реалізації впирається у лобізм?

З іншого боку, за деякими оцінками (кількість вишок помножена на ціну питання), пани офіцери "розпилили" на своїх погоджувальних візах у дозвільній документації з 1996 року близько 1,5 мільярда доларів хабарів.

Та й інвестиційні кошти є, але військові не можуть їх "узяти". Виявляється, з тієї причини, що будь-яке позабюджетне фінансування їх потреб заборонено. Тож для того, щоб використати запропоновані операторами гроші для тієї ж конверсії, потрібно вносити зміни до закону України.

Витяг із ЗУ "Про Збройні Сили України"

  Стаття 15. Фінансування Збройних Сил України 

  Фінансування Збройних Сил  України  здійснюється  за  рахунок 

коштів Державного бюджету України. 

     Фінансування витрат Міністерства оборони України на виконання
завдань, до яких можуть залучатися з'єднання, частини і підрозділи
Збройних  Сил України,  визначених частиною третьою статті 1 цього
Закону,  здійснюється  Кабінетом  Міністрів  України  за   рахунок
коштів,   що   виділяються  у  встановленому  законом  порядку  на
виконання цих завдань, або додаткових коштів (надходжень).

     Контроль за виконанням Державного бюджету України в  частині,
що  стосується  витрат на забезпечення функціонування Збройних Сил
України, здійснюється згідно із законом.

 
{  Частину  третю  статті  1  виключено  на  підставі  Закону 
N 4026-VI ( 4026-17 ) від 15.11.2011 }

 

Стаття 10. Повноваження Міністерства оборони України 
                у сфері управління Збройними Силами України
     Міністерство оборони України: 
     ... реалізує політику держави у Збройних Силах України, розробляє 
принципи  їх  будівництва,  визначає напрями розвитку Збройних Сил
України і підготовки їх у мирний та воєнний час:

 забезпечує   життєдіяльність   Збройних   Сил   України,   їх 
функціонування,  бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, 
підготовку  до  виконання покладених на них завдань, застосування, 
комплектування  особовим  складом  та  його підготовку, постачання 
озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної 
придатності  та  модернізації  зазначеного  озброєння  і  техніки, 
матеріальних,   фінансових,  інших  ресурсів  та  майна  згідно  з 
потребами,  визначеними  Генеральним штабом Збройних Сил України в 
межах  коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює 
контроль  за  їх  ефективним  використанням, організовує виконання 
робіт  і  надання послуг в інтересах Збройних Сил України;           

Влітку 2013 Наказом МО було створено підприємство "Укрспецчастоти", в Статуті якого написано, що ця структура має опікуватися погодженнями щодо виділення та обміну РЧР. Але ніяких активних дій новоутвореного підприємства учасники ринку не відчули...             

 

Яка думка операторів?

 

Зокрема, "Київстар" володіє ліцензіями на частоти діапазону GSM900/1800, РРЛ і WiMax. 

Андрій Осадчук, директор з регуляторно-правового забезпечення компанії, подає свою оцінку ситуації та шляхи виходу з неї.


- Які проблеми створює "Київстару" завантаженість діапазону 2 ГГц?

В украинских реалиях распределение перспективных диапазонов частот сложно назвать эффективным. Именно по этому наша страна единственная в Европе, не считая Косово, не может похвастаться значительными успехами в развитии новых поколений связи и телекоммуникационных услуг. Спектр частот «третьего» поколения (2100 МГц) большей своей частью пребывает в специальном использовании предприятий МО и ГШ, и только незначительная его часть передана ООО «ТриМоб» для предоставления услуг, которые, тем не менее, предоставляются в незначительном ассортименте на ограниченной территории. Спектр РЧР для «четвертого поколения» связи (LTE), по большому счету, вообще не определен, по этому услуги в данном диапазоне в Украине не предоставляются.

Такое управление спектром - не эффективно, учтивая, что ведущие операторы мобильной связи могли бы обеспечить всю Украину качественными перспективными услугами «третьего» и «четвертого» поколений, в первую очередь, услугами скоростного мобильного широкополосного доступа к сети Интернет, обеспечив тем самым новый толчок в развитии рыка, экономики страны в целом и, как следствие, дополнительные поступления в бюджеты всех уровней, не говоря уже о потребительском спросе, который очень высок и совершенно не покрыт предложением.  

Текущая ситуация – критична для рынка мобильной связи, вступившего в активную фазу стагнации и проседания доходов. Именно не эффективное управление спектром со стороны государства привело к тому, что полностью исчерпав возможности «второго поколения» связи (GSM), ведущие операторы уже не могут удовлетворять растущий спрос потребителей на новые услуги связи и, начинают постепенно снижать показатели своего дохода, и, как следствие, налоговые отчисления.

В тоже время ситуация – не безвыходная. Ограниченные возможности по распределению частот диапазона 2100 МГц, а также по завершению конверсии частот, государство может компенсировать внедрением принципа технологической нейтральности, действующего практически во всем цивилизованном мире. Данный принцип заключается в предоставлении операторам мобильной связи, использующим частоты GSM (1800/900 МГц), права – внедрять на своих сетях в уже пролицензированом спектре, новые технологии (UMTS и LTE) и оказывать абонентам услуги «третьего» и «четвертого» поколений связи. Для этого достаточно принятия простого решения правительства о внесении соответствующих изменений в План использования РЧР. Мировой передовой опыт показал, что введение принципа технологической нейтральности не только повышает эффективность использования  РЧР, но и является мощным стимулом роста телекоммуникационного рынка, в первую очередь, за счет обеспечения потребительского спроса на новые услуги, в частности на скоростной широкополосный мобильный доступ к сети Интернет. Мы крайне заинтересованы в том, что б смартфон наконец-то превратился из дорогого аксессуара в полноценно работающий мобильный девайс, предоставляющий абоненту весь спектр возможностей заложенный в него разработчиками будь то Google или Apple.

- Як щодо можливості реалізації технологій 3G та LTE в діапазоні 2,1 ГГц?

Мы активно поддерживаем любое технологическое развитие Украины и отечественного рынка мобильной связи. Мы считаем, что стандарт GSM давно исчерпал свои рыночные возможности, и не может обеспечивать стремительное развитие спроса на высокотехнологичные услуги.  Это приводит к стагнации всего отечественного телеком рынка, к «проседанию» доходов и недополучению поступлений от индустрии в государственный бюджет, Пенсионный фонд, и т.д. Например, согласно недавно опубликованным данным Госкомстата Украины, 11 месяцев 2013 года показывают снижение дохода от рынка в целом более чем на 4,5% по сравнению с прошлогодними показателями. Выходом из сложившейся патовой ситуации является внедрение принципа «технологической нейтральности» в спектре 900/1800 Мгц, то есть, на законодательном уровне предоставление операторам мобильной связи права внедрять новейшие технологии в пролицензированных частотах этого спектра. Для внедрения «технологической нейтральности» достаточно принятия простого правительственного решения про внесение изменений в План использования радиочастот, которое не предусматривает каких-либо бюджетных затрат или дополнительных мер. Внедрение новых технологий даст новый стимул развитию отечественного телеком рынка, и обеспечит необходимые условия для увеличения инвестиций и реинвестиций в отрасль.

Частка "Київстару"становить близько 50% всього наявного в Україні ресурсу у зазначених діапазонах. Ще на 30% є дозволи у МТС, рештою володіє "Астеліт". Крім того, МТС має ліцензії на два канали CDMA 450.

 Директор з корпоративного управління та контролю "МТС Україна" Олег Проживальський:

 "Діапазон 2,1 ГГц, який може бути використаний під UMTS, знаходиться в руках Міністерства оборони. Наскільки  він  завантажений і для яких цілей його використовують військові, нам невідомо. Решта частот діапазона 2 ГГц  мобільним операторам  нецікава, тому що не може бути використана для 3G. LTE не стандартизований в цьому діапазоні.  Теоретично він може бути  запущений в діапазоні 1800 МГц, але вільних частот там недостатньо.

 Нам хотілося б, щоб НКРЗІ остаточно домовилась з Міністерством оборони про конверсію згаданого діапазону та  проліцензувала  його для комерційного використання".  

 У МТС наголосили, що негативно ставляться до підвищення тарифів на РЧР: "Порівняно з іншими країнами вартість використання  частот в Україні досить висока і вже має велику вагу в структурі абонентських тарифів. Підвищення за платні частоти поставить  галузь у складне становище, позбавить її можливості просуватись вперед. І якщо великі оператори не матимуть можливості  розвиватись, то дрібні можуть виявитись банкротами та взагалі зникнути.  Будь-який обмежений ресурс – частотний, номерний –  має розподілятися державою на платній основі виключно для того, щоб оператори використовували його ефективно, не тримали  «про запас» і віддавали надлишки назад. На жаль, в Україні спостерігаються спроби застосовувати платню за частоти не як  економічний важіль для їх ефективного використання, а як джерело наповнення бюджету, що є неправильним".  

На жаль, думку деяких інших мобільних опереторів почути не вдалося, як і думку керівника "Укрспецчастоти", щоправда, нам пообіцяли відповісти письмово згодом.

Скільки коштує владна бездіяльність?

 

Повноцінне впровадження технологій третього та четвертого поколінь могло б стати "рятівним колом" для економічних показників України. Згідно з даними GSMA and Deloitte, аналітики, які проаналізували ситуацію у 96 розвинених країнах та країнах, що розвиваються, дійшли висновку: 10%-ве збільшення охоплення мереж 3G здатне підняти показник ВВП у розрахунку на душу населення на 0,15%. 

Однак, якщо у когось ще жевріла надія, що видача ліцензій на впровадження 3G розпочнеться до початку 2014, то час подивитися реальності у вічі: надворі вже 2014, питання конверсії РЧР і продажу ліцензій на 3G та LTE в глухому куті, а на українских полях - "релейки". І в таблиці країн, об'єднаних наявністю чи відсутністю вищезгаданих технологій, поряд зі словом "Україна" знову від'ємний знак. Чи довго ще?