Про що мовчали сайти держреєстрів

Марія Дачковська

1 жовтня 2013 року доступ до держреєстрів інформаційної мережі Міністерства юстиції було заблоковано. Три дні поспіль жоден громадянин країни був не в змозі нотаріально оформити угоди з нерухомості, видачу кредиту чи укласти шлюб. 

За інформацією "Інформцентру" міністерства реєстри були "заморожені", бо на них (нібито) напали рейдери. Пізніше міністр юстиції Олена Лукаш заявила, що  (нібито) мало місце незаконне втручання в роботу автоматизованих систем та комп'ютерних мереж Мін'юсту.

Програмне забезпечення, у якому відбувся "збій" і блокування діяльності усіх користувачів, розробляли ТОВ "Арт-мастер" і ТОВ "3-Т", які (вражаючий збіг обставин!) за 1 день до блокування реєстрів пред'явили вимоги Мін'юсту виплатити заборгованість на суму близько 76 мільйонів грн. Якщо комусь така сума здається величезною, треба врахувати той факт, що тільки за останні три роки українці заплатили за користування Державними реєстрами "Інформцентру" понад 1 мільярд грн! Це - лише авторська винагорода, що не включає безпосередньої вартості реєстрів та виплат на заробітну плату працівників. 

Версії подій

ДП "Інформаційний центр": "справа на мільярд" 

Вісім років тому було створено ДП "Інформаційний центр", якому доручили розробку програмного забезпечення для реєстрів. Підприємство очолив Віталій Добжанський, авторські права були передані ТОВ "Арт-мастер" та ТОВ "3-Т", з якими пізніше "Інформцентр" заключив угоду про користування програмною продукцією БЕЗ проведення тендерів. Більше того, виплатив авторську винагороду за весь період й погодився на виплату додаткової авторської винагороди щомісячно. У той час, як розробка і придбання автоматизованої системи "Інформаційного центру" обійшлися до 20 мільйонів грн (про що свідчать дані у доповідній записці С.Л.Тігіпка до М.Я. Азарова), сума авторської винагороди тільки за три останні роки склала 1 мільярд 115 мільйонів 120 тисяч грн! Ця інформація стала відомою завдяки проведеному Мін'юстом аудиту, який потрапив до ZN.UA від слідчих органів.

З цієї суми 411 мільйонів було нараховано безпосередньо підприємствам ТОВ "Арт-мастер" і ТОВ "З-Т". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шквал обурення викликає блокування доступу до держреєстрів у соціальних мережах та ЗМІ, для громадян пояснення ситуації здається очевидним.

Типовий коментар по цій справі виглядає так:

Версія: Триденна спроба "шантажу"

Після того, як в липні на посаду міністра була призначена Олена Лукаш, Добжанський пішов у відпустку, потім "захворів" і зник фактично ще до того, як йому підписали наказ про звільнення. 23 вересня 2013 року матеріали внутрішнього аудиту були передані до Генеральної прокуратури України, яка розпочала досудове розслідування у кримінальній справі за фактами розтрати державного майна в особливо великих розмірах, зловживання службовим становищем службовими особами державного підприємства (ст. 191 ч.5, ст.364 ч.2 КК України). Відразу після початку розслідування Олена Лукаш заблокувала надходження 53 мільйонів грн "Інформаційному центру" з метою недопущення нецільового використання державних коштів.

Олена Лукаш заявила: 

«В связи с тем, что результаты аудита были очень неутешительными для тех, кто занимался освоением государственных средств очень наглым способом, часть из них, имея доступ и все возможности влиять на маршруты реестров, несколько суток назад сделала то, что сделала».

Злочинці, що спричинили "технічний збій", позбавили фізичних користувачів можливості реалізовувати свої конституційні права.

"В першу чергу це реєстр прав власності на нерухомість, де реєструються права на об’єкти нерухомості громадян, юридичних осіб. Тут міститься інформація про арешти, заборони, здійснюються перевірки наявності і відсутності арештів і заборон. Це реєстр  виконавчих  проваджень.  Реєстр, в якому фіксується інформація про вчинені нотаріальні дії  – довіреності, наприклад: реєстрація  шлюбів, народжень, смертей. Багато реєстрів, в втому числі і ті, які використовуються банками при наданні кредитів", – повідомив Вадим Хоруженко.

Під час досудового розслідування слідчі Генеральної прокуратури України і Служби безпеки України встановили, що співробітники ТОВ "Арт-мастер" на чолі з керівником розробили й передали в експлуатацію державному підприємству "Інформаційний центр" програмне забезпечення, у яке під час створення було закладено можливість постійного несанкціонованого втручання у роботу автоматизованої системи, яка реалізовувалася завдяки встановленню терміну дії ліцензійних ключів системи. Ці терміни встановлювали винятково співробітники ТОВ "Арт-мастер" через виділений сертифікаційний сервер, доступ до якого мали лише вони. На сервері накопичувалася вся конфіденційна інформація про цивільні правовідносини громадян, що стало можливим через перебування всіх державних реєстрів у розпорядженні двох-трьох структур.


Версія: "Арт-мастер" - заручник ситуації

Міністр Олена Лукаш та тимчасово виконуючий обов'язки директора Держінформюсту Леонід Богданов знали, що 1 жовтня 2013 року відбудеться повна зупинка роботи Єдиних і Державних реєстрів України, і (можливо) цілком свідомо допустили таку ситуацію. Продовження дії ліцензійних ключів програмного забезпечення входило до обов'язків ТОВ "Арт-мастер" згідно з договором про надання права на використання комп'ютерних програм. Однак, згідно з цим же договором "Сторона 2 має право відстрочити передачу Стороні 1 файлу з даними ключа діцензування та/або скоротити термін дії ключа ліцензування у випадку істотного порушення Стороною 1 Договору. При цьому істотними порушеннями Договору вважаються:

- порушення строків оплати Роялті за Договором (наявність заборгованості за договором)"

5 вересня 2013 року до ТОВ "Арт-мастер" було надіслано лист з "Інформцентру" з проханням надати файли з даними ключів ліцензування. На що 18 вересня директор ТОВ "Арт-мастер" Вікторія Ковальська відповіла: "На жаль, в ситуації, коли за Підприємством рахується непогашена  майже піврічна заборгованість за договорами, про що ми неодноразово повідомляли своїми листами, Товариство вимушене скористатися своїм правом і відстрочити передачу ключа... З метою розв'язання проблеми пропонуємо 26.09.2013 об 11.00 провести робочу нараду з даного приводу на території Товариства". Повторне звернення до міністра відбулося за 5 днів. "Інформцентр" станом на кінець серпня заборгував ТОВ "Арт-мастер" понад 76 мільйонів грн. З початку цього року компанія отримувала часткову оплату, а з травня нарахування коштів повністю припинилося. 

30 вересня відбулася зустріч представників ТОВ "Арт-мастер" з Леонідом Богдановим. Але, пояснюють у "Арт-мастер", розмова взагалі не стосувалася питання ключів (?!), а тільки обсягу заборгованості.

Більше того, представники ТОВ "Арт-мастер" стверджують, що ніякого листа від Олени Лукаш (1 жовтня 2013) з вимогою "негайного та безумовного відновлення функціонування реєстрів та технічного супроводження програмного забезпечення" до компанії не надходило. Представники товариства вперше побачили його в матеріалі "Деньги в обмен на доступ" в Українській правді. Що особливо цікаво, пані Лукаш відправила його за адресою вул. Лук'янівська, 63 кв.7, незважаючи на той факт, що він до ТОВ "Арт-мастер" узагалі не має відношення. Водночас, усі попередні листи з Мін'юсту надсилалися товариству за адресою вул. Сурикова, 3. Постає логічне питання: чому Олена Лукаш не хотіла, аби лист, метою якого було відновлення доступу до держреєстрів, надійшов до адресата?

 7 жовтня Мін'юст заявив, що держреєстри працюють в тому ж стані, що й до їх блокування. Однак, це не зовсім так. Міністерство Юстицій як вихід обрало встановлення патчу, який, по суті, є файлом, більш відомим користувачам як кряк. Встановлення такого патчу є незаконним, вносить зміни до системи безпеки, а тому, за словами Олексія Ковальського (в.о. директора ТОВ "Арт-Мастер"), їхня компанія знімає із себе всю відповідальність за збереження інформації у попередньому вигляді. 

Та несплачений борг і реакція на нього - це один момент. Інший - чи справді варте зазначених вище коштів програмне забезпечення для цих реєстрів?

Джерела InternetUA, компанії-розробники ПО, стверджують, що така система може мати ринкову ціну максимально 250 тисяч доларів. Тобто 2 мільйони гривень - це стеля ціни. Під час прес-конференції в УНІАНІ "Для чого Лукаш зупинила реєстри?" в.о. директора ТОВ "Арт-мастер" Олексій Ковальський відмовився називати точну суму, яку вони отримали за ввесь час, (нібито) через неволодіння інформацією, але припустив, що вона коливається в обсягах сотень мільйонів гривень. Тобто, фактично, підтвердив уже відому нам інформацію.

                                             Версія: Лукаш VS Лавринович

Адвокат Тетяна Монтян стверджує:

"Реєстр не поділили між собою старий та новий міністри юстиції — Олександр Лавринович і Олена Лукаш. Команда останньої витісняє стару компанію Лавриновича, бо та відмовилася піти добровільно, коли їхній шеф перестав бути міністром. Відмову мотивували тим, що він залишається "великою людиною" — головою Вищої ради юстиції (вносить подання на призначення суддів на посади. — "ГПУ"). Очевидно, зараз Лукаш отримала схвалення президента і заходилася зачищати Держреєстр. А команда Лавриновича всіляко намагалася цьому завадити. На знак помсти завалили реєстр. В основному все вирішили, бо новий міністр завжди перемагає. Зараз є два варіанти розвитку ситуації. Перший: нові керівники приведуть реєстр до ладу. Другий: команда Лукаш перебере на себе всі схеми, і корупційний маховик працюватиме й далі. В Держ­реєстрі умови внесення інформації чітко не прописані".

Пані Монтян зауважила, що про витік інформації з держреєстрів турбуватися зараз не треба, бо вона давно повитікала: "У нас кожен, хто дістає контроль над якоюсь базою даних, першим ділом копіює її, щоб якнайдорожче продати". Що цікаво, нинішній керівник "Інформцентру" Леонід Богданов відразу після свого призначення, віддав вказівку копіювати всю інформацію баз даних, про що повідомив колектив центру у своєму зверненні.

Коментар юриста

Партнер Khasin & Drozdovskyy Любомир Дроздовський пояснює:

 

"Блокування доступу до державних реєстрів повністю паралізувало роботу юристів, нотаріусів. Все, що вони могли зробити - яку-небудь нотаріальну копію, та й по тому. Це цілковитий безлад і я переконаний, що в демократичній країні не може бути такої ситуації. Невідомі технічні збої, незрозумілі втручання айтішників - це абсурд. Ситуація, яка триває з 1 жовтня говорить тільки про те, що в Мін'юсті відбуваються внутрішні розборки між попереднім і новим керівництвом, боротьба за гроші, роялті. Ці п'явки роками розкрадали гроші. Я не думаю, що внутрішній зміст, інформація, яка знаходиться в реєстрах, постраждає. Бо інтерес в іншому. Але якщо це трапиться - тоді все, що нам лишається, похоронити реєстри, бо це суперечитиме істинній меті їх створення".

 4 жовтня реєстри  запрацювали, хоч і неповноцінно. Цей факт підтвердили й нотаріуси, які кілька діб поспіль були позбавлені можливості укладати угоди. СБУ за результатами перевірки комп'ютерних систем Мін'юсту стверджують, що інформація не постраждала. Залишається сподіватися, що завтра нікому не впаде на голову несподівана новина про власну нерухомість. Генеральна прокуратура України вже оголосила в розшук двох посадових осіб, які підозрюються в блокуванні держреєстрів. Проте головне питання досі лишається без відповіді: хто відповість за розтрачений мільярд із наших з вами кишень?