Перші винищувачі F-16 уже "на шляху" до України: які їхні основні характеристики

Перші винищувачі F-16 уже "на шляху" до України: які їхні основні характеристики

Від моменту створення авіаційної коаліції для України минуло вже чимало місяців і ось 10 липня 2024 року стало відомо, що перші винищувачі F-16 з Данії та Нідерландів уже на шляху до України.

Про яку кількість винищувачів йдеться – поки невідомо. Однак на саміті Альянсу президент Володимир Зеленський заявив, що нашій державі потрібні щонайменше 128 американських винищувачів.

Якими є характеристики винищувачів F-16, на що вони здатні та як можуть допомогти нашій державі – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Винищувачі F-16 перебувають на озброєнні 24 країн світу. Станом на 2009 рік було побудовано 4 400 таких повітряних суден.

У 2016 в експлуатації перебувало 2 500 "Файтінг Фелкон". Винищувачі вже не будуються для ВПС США, однак їх виготовляють для експорту. Літаки F-16 почали ставати на озброєння ВПС США з 1978 року.

Основні характеристики F-16:

  • може розганятися максимум до 2 178 кілометрів за годину;
 • має шестиствольну авіаційну гармату;
 • бойовий радіус дії становить 1 800 кілометрів;
 • важить майже 13 тонн (разом з двома ракетами на борту);
 • може подолати відстань до 4 220 кілометрів;
 • розмах крил – майже 9,5 метра.

F-16 – це моноплан із середньо розташованим крилом і двигуном у хвостовій частині фюзеляжу. Фюзеляж типу напівмонокок суцільнометалевий з однокілевим оперенням.

Плавне спряження крила і фюзеляжу дозволяє забезпечити створення фюзеляжем додаткової підйомної сили на великих кутах атаки. Конструкція на 78,3% виконана з алюмінієвих сплавів, 4,2% складають титанові сплави, 4,2% – вуглепластик і 3,7% – сталь.

Для забезпечення простоти експлуатації літак має 228 люків і знімних панелей. Двигун має під фюзеляжний повітрозабірник.

Кабіна обладнана регенеративною системою кондиціонування і наддуву. Катапультоване крісло фірми "Макдоннелл-Дуглас" ACESII забезпечує покидання літака на стоянці і у польоті при швидкості 1 100 кілометрів на годину на висотах до 15 000 метрів. Система керування літаком – електро дистанційна з чотирикратним резервуванням.

Розподілення кількості F-16 по модифікаціях наступне:

 • F-16A/B Block 1/5/10 – 600 одиниць,
 • F-16A/B Block 15 – 983 одиниці,
 • F-16A/B Block 20 – 150 одиниць,
 • F-16C/D Block 25 (з 1984 року) – 244 одиниці,
 • F-16C/D Block 30/32 – 733 одиниці,
 • F-16C/D Block 40/42 – 615 одиниць,
 • F-16C/D Block 50/52 – 830 одиниць,
 • F-16C/D Block 50/52 Plus – близько 300 одиниць,
 • F-16E/F Block 60 – 80 одиниць,
 • F-16V Block 70/72 – близько 130 одиниць замовлено.

Як писав "Мілітарний", протягом свого життя, F-16, що вже стоять на озброєнні, отримували пакетні програми модернізації. Вони мали назву Mid-Life Update (MLU).

Перший пакет розроблений на початку 90-х років для того, щоб підтягнути бойові можливості F-16A/B до рівня F-16C/D Block 50/52, у першу чергу покращити надійність та ремонтопридатність літаків.

Першими покупцями цього набору модернізації виступили Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія та Португалія. Надалі список країн, що модернізують свої літаки згідно з різними пакетами, тільки розширювався.

Початкова модернізація M3 tape охоплювала інтеграцію Link-16, бомб з GPS корекцією GBU-30/32, нашоломної системи індикації, модернізацію радара шляхом встановлення нового бортового обчислювача.

Надалі стали доступні наступні пакети модернізації:

 • M4 tape – інтеграція ракет класу "повітря-повітря" ближнього бою AIM-9X та IRIS-T, просунутого Link-16, прицільного контейнера SNIPER і підвищення його можливостей, оновлення прицільної системи для протирадіолокаційних ракет HTS.
 • M5 tape – інтеграція тактичних плануючих керованих авіабомб AGM-154 JSOW, авіабомб з лазерним наведенням EGBU-12, більш стійких до завад GPS/ІНС, оновлений Link-16, додаткові системи комунікації та озброєнь.
 • M6 tape – інтеграція нової системи "свій-чужий", ракет "повітря-повітря" середньої дальності AIM-120D, високоточних авіабомб GBU-39, GBU-54 JDAM, оновлений Link-16, системи уникнення зіткнення з землею, покращені пілони BRU-69, оновлення певних систем комунікації і контролю систем.
 • M7 tape – інтеграція радара з АФАР AN/APG-83, останніх модифікацій AIM-120D, JASSM-ER, модернізація систем комунікації і керування.

Швидше за все, Україна надіється, що отримає сучасні винищувачі як військову допомогу. "Мілітарний" навів орієнтовну вартість модернізованих F-16 у різних країнах світу.

Греція – модернізація 84 одиниць F-16 Block 30 і Block 50 до рівня F-16V Block 70/72, тобто M7 tape пакет за ціною 1,5 мільярда доларів, тобто близько 18 мільйонів доларів за одиницю.

Сінгапур – 60 одиниць F-16C/D Block 52 і Advanced Block 52 за ціною 17 мільйонів доларів за одиницю за пакет модернізації M7 tape.

Румунія – після отримання останнього із 17 F-16A/B Block 20 MLU M5.2R, всі вони будуть модернізовані до рівня M6XR. На модернізацію і логістичну підтримку цього флоту вже отримана згода уряду США за 175 мільйонів доларів.

Для порівняння орієнтовна вартість нового літака F-16V Block 70/72 (у виробника) – 64 мільйони доларів без врахування озброєння, підготовки персоналу та супутніх витрат.

Відтак, як зазначає "Мілітарний", за ціною 20 – 30 мільйонів доларів можна купити відремонтовані і модернізовані не до найвищого рівня літаки F-16A/B, яким вже близько 35 років.

F-16 стали ефективними проти крилатих ракет, якими Росія масовано атакує Україну, та можуть прицілитися у більше цілей, ніж здатні уразити. Про це повідомляло видання Air Force Magazine.

Повітряні Сили США разом з Northrop Grumman завершили п'ятирічний процес модернізації 72 винищувачів F-16 для Національної гвардії США радарами п'ятого покоління.

Завдяки новим радарам винищувачі зможуть відстежувати більше цілей на більших дальностях та з більшою точністю.

За словами підрядника, нові радари з активною решіткою з електронним скануванням (AESA) створені на основі радарів, які Northrop Grumman встановила на F-22 і F-35.

Попередній радар управління вогнем APG-68 F-16 міг відстежувати не більше двох об'єктів одночасно, а з новим радаром пілот може "прицілитися у більше цілей, ніж може уразити".

Старі радари також мали "майже нульові можливості" проти крилатих ракет, що було "особливо тривожно", враховуючи розповсюдження таких ракет протягом останніх років.

Водночас ці 72 винищувачі F-16 будуть не єдиними в США, які отримають радари п'ятого покоління – найближчими роками ще сотні літаків отримають комбінований пакет модернізації, який передбачає зокрема і встановлення радарів AESA.

Тактична авіація України зараз складається з 4 типів літаків радянського виробництва, бо наша держава не купувала бойових літаків з часу здобуття незалежності. В нас є Су-25, фронтові бомбардувальники Су-24М, а також винищувачі Су-27 та МіГ-29. Багатофункціональні винищувачі F-16 об'єднують в собі функції всіх цих чотирьох типів. Їх навіть можна використовувати як частину ППО.

Видання Yahoo News написало, що після двотижневого тренування двох наших пілотів на американській авіабазі США дійшли висновку, що українські пілоти можуть навчитися керувати винищувачами F-16 за чотири місяці.

Адже українські пілоти перевершили заявлені очікування Пентагону. За даними видання, низці союзників по НАТО, що літають на цих винищувачах, надали документ, що містить детальну оцінку, проведену наприкінці лютого та на початку березня на базі національної гвардії Морріс у Тусоні штату Аризона.

Раніше Defense Express писало, що US Air Force описав строки навчання на літаках F-16. До базового курсу підготовки майбутніх пілотів F-16 допускаються пілоти, які вже пройшли шестимісячну підготовку на турбогвинтовому Т-6 та семимісячну на реактивному Т-38 Talon, а також 1,5-2 місячне тренування на AT-38. Останнє, судячи з усього, пов'язано вже з отриманням навичок використання озброєння.

Для українських пілотів проходити повноцінне навчання на тренувальних літаках Т-6 та Т-38 вже немає потреби, бо вони призначені для отримання базових навичок пілотування взагалі. Тому одразу можливо перейти на навчання F-16.

Навчання на F-16 складається з 5 послідових етапів. На першому протягом місяця проходять виключно академічні навчання із вивчення основних систем F-16 та аварійних процедур.

Потім розпочинається "перехідний етап": навчання на авіасимуляторі, зазвичай їх вісім, які охоплюють виключно отримання навичок з пілотування та дій в аварійних ситуаціях. Після цього чотири вильоти на двомісному F-16D та перший одноосібний на F-16C.

Потім ще 6 вильотів, включно з нічними та груповими польотами, а також контрольним, під час якого перевіряються всі навички пілотування. Лише після цього пілот отримає статус допущеного до пілотування F-16 у будь-яких погодних умовах.

Бойова підготовка на F-16 передбачає курс "повітря-повітря": 26 вильотів, з відпрацюванням використання озброєння, тактики повторного бою на різних дистанціях, включно з ближнім маневровим.

Курс "повітря-земля": 26 вильотів, з польотами на надмалій висоті, відпрацювання різноманітним озброєнням та отримання тактичних навичок.

Але на цьому навчання не завершується, бо є ще окремий місячний курс зі знищення протиповітряної оборони противника і проходить він вже виключно на F-16 Block 50, із застосуванням систем вже виключно бойового літака.

Загальна тривалість курсу пілотування F-16 становить дев'ять місяців. І мова йде про базову підготовку військових льотчиків.

Офіцер ЗС Азербайджану військовий аналітик Агіль Рустамадзе в інтерв'ю НВ висловив думку, що за певних умов Україна могла б доволі швидко розгорнути у себе ескадрилью винищувачів F-16 протягом трьох місяців на базі цивільного аеропорту і протягом як мінімум шести – на базі військового аеродрому.

Передусім він зауважує, що основна перепона до оснащення ПС ЗСУ сучасними літаками – це відсутність необхідної інфраструктури, яка "вимагає зовсім інших аеродромів та технічних засобів".

Хоча тогочасний міністр оборони Олексій Резніков влітку інформував, що проблема з аеродромною інфраструктурою Повітряних Сил України, яка є певною перепоною в отриманні західних винищувачів, може бути вирішена.

Рустамадзе вважає, що обмежено ці літаки можуть використовувати інфраструктуру Польщі, а в Україні – цивільні аеродроми, які можна перепідготувати протягом 1 – 3 місяців.

"З обмеженнями, але можна буде використовувати цивільний аеропорт, наприклад, у Києві, щоб розгорнути ескадрилью та почати використовувати. Ескадрилья F-16, де кожен літак братиме по три ракети дальністю 250 кілометрів – 36 літаків злітає, там близько 100 ракет дальністю 250 кілометрів – і ви отримаєте дуже потужний ударний кулак", – зазначив Рустамадзе.

Для військових аеродромів цей термін збільшується втричі – на його підготовку піде щонайменше 6 місяців.

Источник: 24tv.ua