OpenAI та керівники Google лобіюють, щоб законодавці відступили від регуляції ШІ

Дмитро Сизов
OpenAI та керівники Google лобіюють, щоб законодавці відступили від регуляції ШІ

Штучний інтелект міг би допомогти вилікувати рак, зменшити енергетичну незахищеність і зменшити бідність – якби регуляційні органи просто не завадили цьому.

Це було повідомлення від керівників компанії венчурного капіталу Andreessen Horowitz, OpenAI і Google Alphabet Inc. на заході у Вашингтоні на полях найбільшої антимонопольної конференції в світі.

Регулятори повинні «бути обережними, щоб не вести останню війну», сказав головний юрист Google Кент Вокер. «Ставки тут надто важливі, щоб стати жертвою партійної політики».

Проте на протилежному боці вулиці під час головної події антимонопольні органи були менш впевнені в необхідності відступити. Голова Федеральної торгової комісії Ліна Хан сказала, що технологічні компанії прагнули «зачарувати» політиків можливостями штучного інтелекту, але регуляційні органи не дотримуються безстороннього підходу.

«Немає винятків із законів, що забороняють змову, законів, що забороняють фіксацію цін, законів, що забороняють монополізацію, законів, які забороняють шахрайство», — сказав Хан у п’ятницю. «FTC збирається вжити заходів».

Органи антимонопольного законодавства в усьому світі стурбовані тим, що фінансування та потреби в інфраструктурі багатьох найперспективніших стартапів зі штучним інтелектом значною мірою залежать від домінантних технологічних компаній. Регулятори стурбовані тим, що такі компанії, як Microsoft Corp. , Google і Amazon.com Inc., прив’язують себе до багатообіцяльних стартапів, щоб гарантувати, що вони залишаться на вершині — подібно до того, як нібито робили технологічні гіганти, щоб залишатися на вершині в онлайн та мобільному просторі.

Microsoft є найбільшим спонсором OpenAI, інвестувала у французький стартап зі штучного інтелекту Mistral і нещодавно найняла більшість команди з Inflection AI. Google, власник лабораторії ШІ DeepMind , інвестував у конкурента OpenAI Anthropic, як і Amazon. Виробник мікросхем Nvidia Corp. підтримав десятки стартапів, включаючи Cohere, платформу ШІ для бізнесу.

Більшість регуляторних запитань, поставлених представниками галузі на заходах цього тижня, стосувалися питань антимонопольного законодавства, хоча вони також згадували авторське право, справу з дезінформацією та занепокоєння щодо кількості енергії, необхідної для живлення систем ШІ.

На десятках сніданків, обідів та інших панелей представники компаній Big Tech стверджували, що розробка штучного інтелекту є проривом, здатним змінити економіку. Вокер з Google порівняв створення інструментів ШІ з технологією мРНК-вакцини, яка використовується для боротьби з Covid-19.

Галузь штучного інтелекту, що розвивається, має іншу динаміку, сказала Хайді Шварц, помічник генерального радника OpenAI з питань антимонопольного законодавства, назвавши це «позитивним руйнівником», який може посилити конкуренцію та зростання нових галузей.

«Багато, багато компаній розробляють і впроваджують моделі штучного інтелекту, і це дуже конкурентний ринок», — сказав Шварц, який раніше працював у FTC. Кожного дня компанії представляють «нові моделі, нові функції, нові програми, і ви також бачите, що витрати на використання моделей падають».

Вокер і Шварц виступили на ланчі, організованому Abundance Institute, новою некомерційною організацією, пов’язаною з Центром розвитку та можливостей, який підтримує Чарльз Кох. Подія лише за запрошеннями привернула увагу антимонопольних органів і штатних корпоративних юристів до глобальної конференції з питань конкуренції у Вашингтоні цього тижня, організованої антимонопольним відділом Американської асоціації юристів.

На головній події самі правоохоронці з більшою ніж трохи обережністю ставилися до аргументів технічних гігантів щодо більш м’якого регулювання штучного інтелекту. Сара Карделл , яка очолює британську антимонопольну службу, висловила занепокоєння тим, що найбільші технічні фірми США створили «взаємопов’язану мережу» партнерств та інвестицій у рамках ШІ.

У звіті, опублікованому разом із її зауваженнями, Управління з питань конкуренції та ринків назвало Microsoft, Google, Apple Inc. , Meta Platforms Inc. , Amazon і Nvidia, заявивши, що їхні інвестиції в штучний інтелект можуть дозволити їм «формувати ці ринки власними силами». інтереси».

«Уважно спостерігаючи за розвитком подій, ми маємо реальні занепокоєння», — сказав Карделл. «Ми вважаємо, що важливо діяти зараз, щоб гарантувати, що невелика кількість фірм з безпрецедентною ринковою владою не опиниться в змозі контролювати не тільки те, як проєктуються та створюються найпотужніші моделі, але й те, як вони вбудовуються та використовується в усіх сферах нашої економіки та нашого життя».