НАТО бракує 50 бригад. Скільки треба зброї, часу та фінансування для їх формування

НАТО бракує 50 бригад. Скільки треба зброї, часу та фінансування для їх формування

Для формування нової бригади потрібні мільярди доларів, тисячі людей і сотні одиниць техніки. Фокус вирішив порахувати, скільки це займе часу і зусиль на прикладі танкової бригади армії США.

Видання Reuters опублікувало інформацію, що країнам НАТО не вистачає від 35 до 50 бригад. Фокус вирішив розібратися, скільки це треба техніки, грошей та років.

Країни-члени Альянсу зіштовхнулися із серйозними викликами після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. В НАТО вже перейшли до оборонної стратегії, яка передбачає відстоювання кожного метру країн-членів. Відтак потрібно створювати додаткові сили. За даними журналістів, окрім створення бригад критичною потребою є необхідність посилення протиповітряної та протиракетної оборони.

Зокрема Німеччині треба збільшити кількість сил ППО в чотири рази. Якщо у розпал холодної війни на озброєнні Бундесверу було 36 батареї ЗРК Patriot, то зараз є лише 9, з яких 3 вже передали Україні. Така сама ситуація і в інших країнах. Захід розпродавав зброю після розвалу СРСР, а зараз черга на виробництво нових комплексів ППО стоїть на роки вперед. До того ж Patriot в Україні довів здатність збивати аеробалістичні цілі по типу "Кинджалів", які в РФ взагалі називають гіперзвуковою ракетою. Випробування в Україні сучасних засобів ППО є рекламою для виробників. Відтак від постачань виграють не тільки українці, але й світові оборонні компанії.

Скільки треба техніки для американської танкової бригади

Після організаційної реструктуризації 2023 року типова американська танкова бригада складається з семи батальйонів:

 • два бронетанкових батальйони;
 • один механізований піхотний батальйон;
 • кавалерійський підрозділ;
 • рота звʼязку бригади;
 • батальйон забезпечення бригади;

Щодо кількості техніки, то штатно бригада повинна мати:

 • 87 танків Abrams;
 • 152 БМП Bradley;
 • 18 САУ M109.

При цьому у кавалерійському підрозділу передбачені загони з бойовими роботами, мінометною батареєю, взводом радіаційної хімічної та ядерної розвідки, розвідувальний загін та штаб військ. Загальна чисельність бригади складає 4743 бійців, але це було актуально на 2014 рік. Загалом вона може коливатися залежно від конкретної бригади, її завдань і комплектації технікою.

Скільки коштує спорядити одну бригаду

Точну ціну техніки неможливо встановити, бо вона залежить від багатьох факторів від комплектації машини, до включення або не включення навчання екіпажів. Тому для прикладу візьмемо дані бюджетного запиту Пентагону на 2025 фінансовий рік. Вони планують придбати 30 Abrams M1A2 SEPV3 за 773,7 млн доларів або 25,8 млн за машину. Тобто для бригадного комплекту потрібно $2,244 млрд, але за умови купівлі SEPv3. Зараз ведуться роботи над принципово новим танком Abrams M1E3, який має стати гібридним й з новим набором можливостей.

БМП Bradley — машина яка настільки ефективно себе зарекомендувала, що BAE Systems прийняли рішення відновити серійне виробництво бойових машин піхоти. Для американської армії наразі передбачена модернізація Bradley, але остання ціна на машину була 5,5 млн доларів. Так 152 БМП коштуватиме приблизно 8,36 млрд доларів.

Артустановки САУ M109. Зараз армія США закуповує модернізовану M109A7, яка є подальшим розвитком базової M109. Останні закупівлі не розголошували кількість замовлених машин, але у 2020 році Пентагон замовив 48 САУ разом з машинами перезаряджання за 339 млн доларів. Окремо у контракт входять супутні витрати. Таким чином вартість однієї САУ може складати близько 7 млн доларів. Один дивізіон — 127 млн доларів. Проте ймовірно, вартість буде більшою, оскільки ціни були актуальні на 2020 рік й не враховують інфляції. Окрім того, кожен військовий має мати зарплатню, яка від країни до країни різниться. Також вона залежить від посади й звання. Середня зарплатня становить 72 тисячі доларів на рік.

Тобто загальні витрати лише для трьох зразків озброєння складатимуть 10,927 млрд доларів:

 • 2,244 млрд на танки;
 • 8,36 млрд на БМП;
 • 127 млн на дивізіон артустановок.

Варто зауважити, що це є лише невеликою частиною витрат, бо бригаду потрібно все, від патронів до зброї та авіації для транспортування. Окрема стаття витрат — паливо. Реальна вартість оснащення може бути десятки мільярдів доларів.

Скільки треба часу для виробництва зброї

Оборонна промисловість США та Європи тільки набирає обертів. До останнього часу Штати не мали можливість виробництва Abrams з нуля, тому всі машини були модернізацією вже виготовлених танків. Проте з травня General Dynamics Land Systems відродили виробництво лиття корпусів. США втратили цю можливість з 1990-х років. Так само і з виробництвом M2 Bradley. В грудні 2023 року компанія BAE Systems заявила, що отримала контракт на виробництво нових 100 БМП Bradley. Не слід забувати і ще один важливий момент — США готуються заміняти Bradley на XM30.

Як приклад із темпів виробництва M2 Bradley можна взяти контракт від 2018 року. США тоді замовили модернізацію 164 БМП до рівня M2A4. Перші машини почали надходити в армію у квітні 2022 року. Тобто для бригадного комплекту треба близько 5-7 років.

З виробництвом танків ще складніше. З нуля їх не збирають, а модернізовують старі машини. Як приклад, Польща. Військо Польське замовило 250 танків Abrams M1A2 SEPv3 у квітні 2022 року разом з інженерними машинами і супутніми витратами. Перші 28 машин надійшли наприкінці 2022 року. А всі 250 танків будуть у строю до 2026 року. Якщо дуже грубо порахувати, то на постачання 87 машин може піти до 2-3 років.

Порахувати час, який необхідний для виробництва артилерії M109A7 складно. Наразі США тільки замовляють один контракт за одним на виробництво артустановок.

Скільки часу треба для комплектації 50 бригад НАТО

На формування 50 танкових бригад за стандартом армії США потрібно:

 • 50-70 років на БМП Bradley;
 • 30 років на танки Abrams;
 • роки на виробництво артилерії;
 • вигідні умови для особового складу, щоб набрати 300 тисяч бійців.

Важливими нюансами є те, що такі цифри будуть актуальними лише для стандартів армії США і без врахування інших витрат. Також за умов збереження нинішніх темпів виробництва техніки.

Вочевидь західні оборонні підприємства все більше нарощують потужності. Так само зростають бюджети армій НАТО. Звідси можна зробити висновок, що виклики для НАТО безпрецедентні, особливо якщо враховувати потребу постачання зброї Україні, замалі темпи виробництва, небажання людей йти на службу й загрози з боку Китаю. І останнє, але не менш важливо, не всі 50 бригад будуть танковими. Вони можуть бути інженерними, піхотними та іншими.

Источник: focus.ua