Майже 500 сайтів під санкціями: Як і чому блокують інтернет-ресурси в Україні — статистика Uablocklist

Майже 500 сайтів під санкціями: Як і чому блокують інтернет-ресурси в Україні — статистика Uablocklist

Аналітики інформаційного порталу Uablocklist.com підрахували, що за останні півтора року перелік заборонених в Україні сайтів поповнився новими 458 позиціями. Держава активно працює в цьому напрямку, адже захист інформаційного простору вкрай важливий в умовах повномасштабної війни.

Чому кількість заблокованих сайтів в Україні зростає

Перелік сайтів, які заборонені в Україні, почали формувати ще у 2017 згідно з указом президента Петра Порошенка. Тоді було заблоковано найбільші російські соцмережі та сервіси, які несли загрозу українському інформаційному простору. До сайтів, заборонених в Україні, віднесли пропагандистські медіаресурси, як рф, так і Криму, так званих ДНР і ЛНР, офіційні сайти силових структур. Потрапили під санкції дзеркала онлайн-казино, а також ВКонтакте, Яндекс, Одноклассники, Mail.ru.

За даними Uablocklist, станом на середину 2023 до списку додали близько 500 сайтів, які заблоковані в Україні. На переважну більшість санкції наклали тільки у 2022-23 (66 — у 2022 році, 388 — у 2023). За цей період РНБО заблокувала 189 інтернет-ресурсів, а структурний підрозділ Держспецзв'язку — Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України (НЦУ) ще 269 сайтів. З них 97 ресурсів мають домен.ru, 55 — домен .ua. Жоден з заборонених сайтів не було розблоковано. Експерти Uablocklist проаналізували, які сайти в Україні заборонені по сферах діяльності. Результати наступні:

 • гемблінг — 261;
 • приймання смс — 21;
 • накручування лайків — 16;
 • новини — 25;
 • онлайн-курси — 25;
 • купівля довідок — 13;
 • Яндекс — 72;
 • інше — 25.

Втім створити новий сайт просто, і відповідь на питання які сайти заборонені, змінюється практично щомісяця.

Як блокують заборонені сайти в Україні

Якщо проаналізувати, які заборонені ресурси в Україні по роках, то видно, що найбільше доменних імен було заблоковано у 2023. У березні НЦУ ввів в дію автоматизовану систему блокування інтернет-сайтів. 2 рішеннями було заборонено 315 ресурсів: 105 — від 15.04.2023 та 210 — від 25.05.2023. Використовують 3 механізми блокування:

 • Блокування можливості імені сайту на його цифрову адресу.
 • Блокування конкретних IP-адрес (застосовували для закриття доступу до ресурсів на зразок "Известия", RT, "Русская весна").
 • Блокування доступу до певної автономної системи (AS). Так заблоковано близько 600 провайдерів. Однак є недолік — часто паралельно блокуються казахські, узбецькі, киргизькі портали, і важко розібратись, які сайти заборонені в Україні, а які випадково потрапили під блокування конкретної AS.

З повних переліком заборонених в Україні інтернет-ресурсів можна ознайомитись за допомогою відкритої бази заблокованих сайтів Uablocklist.com.

Источник: apostrophe.ua