Криптобіржа FTX не відмивала кошти на допомогу Україні для їх перенаправлення демократам

Романов Роман
Криптобіржа FTX не відмивала кошти на допомогу Україні для їх перенаправлення демократам

FTX, відома криптовалютна біржа,  11 листопада оголосила, що подала заяву про банкрутство, а її генеральний директор і засновник Сем Бенкман-Фрід пішов у відставку. Як повідомляє Associated Press, фірма повідомила, що їй не вистачає мільярдів доларів для розрахунків з вкладниками.

Ситуація змусила деяких користувачів соціальних мереж стверджувати, що криптовалютна біржа відмивала кошти з допомоги США для України, а потім перенаправляла їх демократам для підтримки у проміжних виборах.

«Вибори мають бути негайно скасовані», — йдеться на скріншоті Truth Social у дописі в Instagram від 14 листопада. «Щойно було доведено, що партнер Всесвітнього економічного форуму FTX відмивав гроші для демократів за допомогою військового фонду через їхній обмін, а потім конвертував їх у готівку та відправляв назад як пожертви».

За три дні під публікацією поставили понад 800 лайків, а подібні дописи накопичили ще сотні лайків. Аналогічна версія заяви з'явилася на сайті радіошоу Хела Тернераяке просуває теорії змови.

Але твердження є неправдивим – оскільки доказів факту відмивання коштів насправді немає, тому що цього ніколи не було.

Україна співпрацювала з FTX, коли вона запустила веб-сайт, що дозволяє людям жертвувати криптовалюту на підтримку країни, але багато людей, які здійснили пожертви відхилили звинувачення у відмиванні грошей, у тому числі один український чиновник, який назвав це «нісенітницею». Вони сказали, що єдина роль біржі в допомозі Україні полягала в тому, щоб кілька разів конвертувати криптовалюту в фіатну валюту, а жодні українські кошти не зберігалися у FTX. Тобто криптобіржа лише виконувала функцію валютного обміну в даному випадку.

Уся офіційна допомога США, що надсилається Україні, має проходити через офіційні канали і не може бути пов’язана з криптовалютною компанією, зокрема FTX, сказав USA TODAY експерт із зовнішньої політики.

У користувача соцмережі, який поділився брехливою публікацією, не вдалося отримати коментар.

Україна співпрацює з FTX щодо сайту для пожертвувань криптовалюти

Кріс Месерол, співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказав USA TODAY, що всі офіційні гроші США для допомоги Україні проходять через офіційні канали і «ніколи не стосуватимуться FTX або її дочірніх компаній».

Хоча можливо, що деякі особи в США використовували FTX для надсилання криптовалюти в якості допомоги Україні, однак, «немає жодних доказів того, що FTX навмисно відмивав ці пожертви для демократів перед проміжними виборами», — сказав Месерол.

В березні, через тижні після вторгнення росії, Україна запустила сайт Допомога Україні, на якому люди можуть жертвувати криптовалюту на підтримку військових та гуманітарних зусиль країни.

Про це повідомив віце-прем'єр-міністр України Михайло Федоров в твіті від 14 березня, описуючи це як «прекрасну спільну ініціативу» за участі Міністерства цифрової трансформації України, FTX і Everstakeплатформи блокчейн стекінгу. FTX та Everstake є приватними компаніями, які не отримували державну підтримку.

В серії останніх твітів, Everstake та її генеральний директор, Сергій Васильчук, спростував твердження про відмивання грошей, заявивши, що воно «не відповідає дійсності», він зазначив, що Aid for Ukraine використовував FTX лише «кілька разів» в березні для конвертації пожертвувань у криптовалюті в традиційну валюту.

Олексій Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації України, твітнув аналогічний коментар, у якому говориться, що Aid for Ukraine використовував FTX у березні для конвертації пожертв у криптовалюті в традиційну валюту. Він також зазначив, що уряд України ніколи не інвестував гроші у FTX.

twitt.jpg (59 KB)

«Весь цей наратив про те, що Україна нібито інвестувала в FTX, щоб жертвувати кошти демократам, — відверто кажучи, нісенітниця», — каже Борняков.

Майкл Чобанян, засновник криптовалютної біржі KUNA, яка також була залучена до Aid for Ukraine, твітнув що сайт «використовував FTX у перший місяць війни як перехід» для конвертації криптовалюти в традиційну валюту.

«Жодна криптовалюта не зберігалася на FTX», — сказав Чобанян.

Бенкмен-Фрід здебільшого жертвував демократам, але також він надсилав гроші кандидатам від Республіканської партії

– про це є в твіті від 5 листопада, де зазначено, що Бенкмен-Фрід є «значним донором» на первинних виборах як у Демократичної, так і в Республіканської партії, і що він підтримував «конструктивних кандидатів протягом всієї кампанії, щоб запобігти пандемії та створити двопартійний клімат в окрузі Колумбія».

Під час останнього виборчого циклу він витратив близько 37 мільйонів доларів, в основному на підтримку кандидатів та ініціатив від Демократичної партії. Повідомляє Axios. Його найбільше пожертвування склало 27 мільйонів доларів для захисту майбутнього, комітету політичних дій Демократичної партії.

Але Бенкмен-Фрід також зробив пожертви передвиборчим комітетам Конгресу та Сенату від обох партій, зазначає Axios, та зробив максимальні пожертви багатьом окремим кандидатам, включаючи принаймні двох сенаторів-республіканців.

Очікується, що Бенкман-Фрід дасть свідчення на слуханнях у Комітеті з фінансових послуг Палати представників про крах FTX, згідно з даними The Washington Post.

Оцінка фактчекерів: Неправда

На підставі дослідження, проведеного фактчекерами з USA Today, твердження про те, що фінансову допомогу США Україні було використано  криптовалютною біржею FTX для відмивання коштів та надіслано демократам напередодні проміжних виборів оцінено як Неправдиву. Україна недовго співпрацювала з FTX, на початку запуску веб-сайта для пожертвувань криптовалюти, але кілька офіційних осіб спростували заяву про відмивання коштів, вказавши, що єдиною функцією біржі було кілька разів конвертувати криптовалюту в традиційну валюту. Вся офіційна допомога США Україні має проходити через офіційні канали і «ніколи не торкнеться FTX», вважає експерт із зовнішньої політики. Кошти, спрямовані для допомоги Україні у FTX ніколи не зберігалися.

Для перевірки фактів було використано наступні джерела:

За матеріалами: USA Today, Yahoo! News