Факти корупції в Центрі радіочастот підтвердились

Анастасія Піка

 11 червня на чергове засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ)  було винесене питання «Про розгляд звіту щодо виконання фінансового плану Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» за І квартал 2014 року».

На початку засідання начальник УДЦР Павло Слободянюк виступив з проханням про те, щоб розгляд звіту відбувався в форматі закритих слухань, оскільки фінансовий план підприємства є конфіденційною інформацією.

В результаті члени НКРЗІ вирішили направити звіт до Міністерства економіки та Міністерства фінансів України без розгляду, проте рекомендували директору УДЦР провести міжнародний аудит фінансової діяльності свого підприємства.

Питання прозорості фінансової діяльності УДЦР виникло на засіданні не без певного підгрунтя.

Справа в тому, що 24 січня 2014 року Державна фінансова інспекція України (ДФІУ) надіслала до НКРЗІ лист за № 06-14/74, у якому повідомлялось, що в ході перевірки підприємства Державна фінансова інспекція України дійшла висновку, що «відсутність належного контролю за проведенням тендерних процедур призвела до виникнення порушень вимог законодавства з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» та  про неефективність «використання УДЦР державних фінансових ресурсів». Ревізорами ДФІУ встановлені фінансові порушення на загальну суму майже 5,3 млн. грн. Ще на суму 34,6 млн. грн. Держфініспекція не змогла провести зустрічні перевірки у 12 контрагентів УДЦР, оскільки не встановила їхнє місцезнаходження.

Дивитися документ повністю

Фінансовими інспекторами констатовано, що УДЦР здійснював закупівлі не у безпосередніх виробників, а через посередників. При цьому, ціна реалізації для товарів для УДЦР перевищувала ціну їх закупівлі контрагентами на загальну суму 4,9 млн грн.

Зокрема, у ТОВ “Автогарант АВІ” держпідприємство придбало 40 автомобілів марки “Рено” на суму 7 967, 4 тис. грн, що на 1 587,6 тис. грн більше від ціни їх придбання посередником у постачальника ПАТ “Рено Україна”.

Через невстановлене місцезнаходження у кінці 2013 року не проведено перевірку ТОВ “Лабораторія інформаційних систем” на суму 3,7 млн. грн. Однак, як свідчить інформація, розміщена на сайті УДЦР, вже 07.04.2014 р. УДЦР уклав з ТОВ “Лабораторія інформаційних систем” новий договір на суму 2 298 029,17 грн.

У відкритих торгах (№43/67В від 26.07.2013 р.) щодо впровадження 2-ї черги Системи управління радіочастотним спектром на базі ICS Manager у регіональних філіях УДЦР та у відкритих торгах (№10/11В від 04.04.2013 р.) щодо Технічної підтримки Системи управління радіочастотним спектром на базі ICS Manager, брали участь дві компанії: ТОВ “Лабораторія інформаційних систем” та ТОВ “Брумз”. Складається враження про фіктивність цих торгів, оскільки ТОВ “Брумз”, яке претендувало на розробку та супровід Системи управління радіочастотним спектром, як свідчать дані, має лише 2-х співробітників, не має навіть сайту і займається оптовою торгівлею.

Ще одним контрагентом УДЦР, за даними ДФІУ, є ТОВ “Стар-к груп”, з яким УДЦР за результатами проведення процедури відкритих торгів за № 1/9В-45.21.1 від 26.01.2012 р. уклав угоду на будівництво виставкового павільйону і перерахував  13.9 млн. грн. Місцезнаходження ТОВ “Стар-к груп” не встановлено і ДФІУ не змогла провести зустрічну перевірку. Однак, у Єдиному державному реєстрі судових рішень, міститься інформація про те, що станом на дату укладення угоди це підприємство вже фігурувало у кримінальних справах за № 20-3996 СУ ГУМВС України у м. Києві та №58-479 СВ ПМ ДПА у Кіровоградській області за ст. 205 Кримінального Кодексу України (фіктивне підприємництво). Другим учасником у цих відкритих торгах на будівництво виставкового павільйону УДЦР було ТОВ “Дортранс”, яке займається постачанням піску і щебню.

Що ж це за фірми? Нам вдалося дізнатися, що в УДЦР впроваджена схема перерахувань значних сум комерційним підприємствам, засновниками яких є близькі родичі начальника УДЦР Павла Слободянюка.

Деяких нам вдалося встановити. Зокрема, значні суми підприємство перераховує НТЦ “Омніс”, засновником якого є зять П. Слободянюка, такий собі - пан Кривушкін.

Рішенням НКРЗ від 15.04.2010 №174 “Про затвердження Положення про якість телекомунікаційних послуг”, фактично призначено “НТЦ “ОМНІС” ексклюзивною лабораторією для визначення якості сигналу. На це комерційне підприємство, що через афілійованих осіб належить керівництву УДЦР та членам НКРЗІ скеровуються й інші фінансові потоки. До прикладу, процедура надання дозволів на експлуатацію РЕЗ виписана чітко під перелік послуг ТОВ “НТЦ “Омніс”, у тому числі підготовка заявочних та реєстраційних документів для отримання ліцензії на використання частотного ресурсу. Такий же порядок при виділенні радіочастот. Тобто, з УДЦР замовники робіт скеровуються до НТЦ “Омніс”.

Наприклад, за результатами проведення процедур відкритих торгів № 44/59В від 08.07.2013 р. між УДЦР та НТЦ “Омніс” було укладено угоду на суму 19 974 732 грн. Надання послуг – протягом 5-ти місяців. А послуги - проведення вимірювань показників якості послуг рухомого (мобільного) зв’язку в регіонах України. 

ТОВ “АРД Телеком” належить дочці Павла Слободянюка – Таїсії Павлівні Кривушкіній (дівоче прізвище Слободянюк). Щорічно з УДЦР на ТОВ “АРД Телеком” перераховується по кілька мільйонів гривень. Остання угода, підписана батьком і донькою, була укладена у квітні 2014 року на суму 3 585 503,31 грн.

Зовсім випадково, на правах анонімності, автору прокоментував ситуацію співробітник НКРЗІ: "Петро Петрович (Яцук - бувший голова, прим. авт.) був не тільки в курсі справи, але й в числі "розпилювачів" сум бюджетних коштів, який начальник УДЦР "відмивав" разом з родичами. Більш того, він був дахом цих оборуток."

Голова НРКЗІ Андрій Семенченко вважає, що УДЦР необхідно дослухатися рекомендацій Комісії.

-  До НРКЗІ надійшло звернення від компанії («УНІС» - прим.авт.), яка деякий час дуже плідно співпрацювала з УДЦР. В рамках цієї взаємодії у двох суб’єктів господарювання виникли проблеми стосовно авторських прав і надійшла вимога надіслати фінансовий звіт учаснику суперечки, який звинувачує УДЦР в некоректних діях. Підприємством передбачалась закупівля, але вона не відбулася. Поки не буде з'ясована ситуація і два суб’єкти господарювання не знайдуть порозуміння, питання проведення тендерів буде некоректним. У НКРЗІ є дуже жорсткі обмеження стосовно втручання в господарську діяльність, по суті ми не маємо такого права. Перевірка, яка проводилася нашими попередниками, вже виявила порушення, але вони були сформульовані не так, як вимагає цього учасник суперечки.  На мій погляд, для того, щоб зберегти "честь мундиру", в інтересах УДЦР  провести міжнародний аудит. Необхідно, щоб це зробила поважна організація, яка не буде підігрувати УДЦР-у, незалежна і компетентна в оцінках.

Ця ініціатива отримала позитивний відгук експертів.

Иван Петухов, председатель комиссии УСПП по вопросам науки и IT: 

 Очень хорошая инициатива, я поддерживаю главу НКРСИ, который принял это решение. Я бы предложил сделать такие проверки обязательными на государственном уровне, а в УДЦР провести проверку не за один квартал, а за последние три-пять лет, а аудиторскую компанию выбрать на конкурсной основе. Вот тогда будет результат. 

Проте начальник УДЦР Павло Слободянюк з ними не згоден.

- Я поки  що не планую проводити міжнародний аудит. Ми не приховуємо наших дій, але де на нього взяти кошти? Нехай його фінансує зацікавлена в цьому Світлана Зварич.

Чому пані Світлана може мати зацікавленість - вивести на чисту воду нечастотні проблеми УДЦР, Пан Павло пояснювати не стал. Ми захотіли дізнатися яка ж реакція буде в самої пані Зварич.

У свою чергу генеральний директор НВФ «Українські національні інформаційні системи» «УНІС» Світлана Зварич повідомила нам, що готова займатися цим питанням і протягом тижня аудит почне свою роботу в УДЦР.