El Pais: Україна шукала заміну Starlink і знайшла, але відмовитись від послуг Маска не просто

El Pais: Україна шукала заміну Starlink і знайшла, але відмовитись від послуг Маска не просто

Київ сподівається, що Білий дім не дозволить американському мільярдеру відключити українських військових від супутникового інтернету.

Існування України значною мірою залежить від Ілона Маска. Супутниковий інтернет, який надає його компанія SpaceX, став «основою зв'язку для українських військових». Це слова, які сам Маск сказав у вересні цього року на конференції в Парижі.

Тисячі антен супутникового інтернет-зв’язку Starlink розташовані на позиціях кожного українського підрозділу на фронті. Якщо вони перестануть працювати, оборона України зіштовхнеться з проблемами, - пише іспанське видання El Pais.

Через це безпека країни залежить від власних планів Маска, який неодноразово займав примирливу позицію по відношенню до Росії, а також від його можливостей в односторонньому порядку припинити роботу Starlink на фронті.

«Київ шукає альтернативи для своїх військових комунікацій і виявив, що вони є. Однак, українська сторона визнає, що відмовитися від послуг Маска неможливо. Тому головна надія на те, що уряд США подбає, щоб SpaceX не залишив українські війська у біді», - пише El Pais.

В Україні працює близько 42 тисяч терміналів передачі даних Starlink. 9 місяців тому їх було 23 тисячі, про що виданню сказав міністр цифрової трансформації України Михайло Федорів. Більшість з цих терміналів використовують військові.

«Starlink - це кров нашого військового зв’язку», - сказав Федоров в інтерв'ю The New York Times у липні.

Термінали здебільшого купують приватні донори, а також уряди країн-партнерів України. У соціальних мережах існують форуми, що спеціалізуються на навчальних посібниках про те, як ними користуватися і де їх можна купити за найкращою ціною. Якщо термінал був придбаний, наприклад, в Іспанії, власник може перенести адресу в Україну.

Антени Starlink використовуються на фронті по-різному: взвод може використовувати їх для зв'язку з родиною або щоб користуватися різними мобільними додатками. Але перш за все супутниковий інтернет використовують у військових цілях. Зв'язок дозволяє передавати накази та координати ворога в додатках, які використовують військові. Антени також вбудовуються в штурмові машини для зв'язку з командуванням. Але найголовніше - це те, що Starlink використовують для управління безпілотниками на великих відстанях.

«Starlink став феноменальним активом для України. Його легко транспортувати в рюкзаку, йому не потрібні машини з великими антенами», - пояснив британський маршал авіації Джон Стрінгер у статті для британського аналітичного центру RUSI від 31 серпня.

«Україна продемонструвала, що коли йдеться про військові засоби з космосу: від знімків до засобів зв’язку, - те, що кілька років тому було доступно лише кільком країнам, тепер може бути доступним для всіх», - додав офіцер ВПС Великої Британії.

У вересневому дослідженні Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) йдеться про те ж саме: «Швидке розгортання терміналів Starlink в Україні демонструє переваги комерційних систем порівняно з військовими. Вони недорогі порівняно з військовими і урядовими супутниками, їх можна швидше виробляти і встановлювати».

Ціна послуг Starlink в Іспанії, наприклад, становить 65 євро на місяць, плюс 450 євро за саме обладнання. В Україні вартість обладнання становить 560 євро, а щомісячна плата за звʼязок - 70 євро.

Відключення сигналу

Однак протягом останнього року лунали тривожні дзвіночки про ризики, пов'язані з тим, що «хребтом» зв'язку української армії стала компанія Ілона Маска. Після наступу в листопаді 2022 року, в результаті якого було звільнено половину Херсонської області, старші командири попереджали, що супутниковий зв'язок Starlink може раптово зникнути під час наступальних операцій, що поставить під загрозу життя солдатів. Президент SpaceX Гвен Шотвелл підтвердила в лютому, що у компанії є механізми для відключення сигналу Starlink.

Шотвелл підкреслила, що Starlink «ніколи не призначався для використання в якості зброї».

«Є речі, які ми можемо зробити, щоб обмежити таке використання. І ми скористалися цим», - підтвердила вона.

Шотвелл розкритикувала, зокрема, використання Starlink для управління ударними безпілотниками. Начальник ГУР Кирило Буданов на конференції в Києві 9 вересня наголосив: «Starlink відігравав і продовжуватиме відігравати ключову роль, зокрема, у зв'язку з безпілотними літальними апаратами».

Він також висловив сумнів в тому, що саме Маск прийняв рішення «натиснути на кнопку» і відключити Starlink. Але сам мільярдер підтвердив 8 вересня в соціальній мережі X (колишній Twitter), що принаймні в одному випадку він втручався безпосередньо. У вересні 2022 року український уряд звернувся до Маска з проханням активувати зв'язок своїх супутників над Кримом, щоб здійснити удар з дронів по російському флоту. Маск відмовився: «Якби погодився з цим проханням, то SpaceX стала б співучасником великого військового акту та ескалації конфлікту».

SpaceX запустила продаж Starlink в 2021 році, поступово розширюючи список країн, в яких він може бути використаний. У лютому 2022 року, коли Росія вторглася в Україну, заблокувавши зв’язок на окупованих територіях і поблизу фронту, Київ попросив Маска активувати послугу Starlink в Україні, на що він погодився. Маск і Шотвелл повторювали, що Starlink активував цю послугу для цивільного використання, хоча з часом, як вони публічно визнали, припускали, що вона може бути використана і для військового зв'язку, але не для наступальних дій.

Межа між тим, що дозволено, а що ні, мінлива. У групі у Facebook, присвяченій закупкам Starlink для України, можна знайти безліч прикладів. У нещодавньому коментарі солдат батальйону Сил територіальної оборони пояснив, що він купив термінал в Іспанії. Але при зміні адреси на українську він вказав, що Starlink призначений для військової частини. Через це постачальник відмовився його відправляти, стверджуючи, що в контракті зі Starlink зазначено, що він може бути використаний лише для цивільного використання. Інші учасники форуму розкритикували солдата за те, що він надав занадто багато інформації.

«Нічого не поробиш»

Підтвердження Маска інформації про те, що він зірвав атаку на території Криму, викликало інтенсивну дискусію в групі Starlink для України у Facebook.

«Неможливо виграти цю війну чужою зброєю», - сказав песимістично налаштований офіцер, який служить у ЗСУ.

Він також пояснив, як працює так званий «геофенсінг», - функція автоматичного відключення Starlink за межами певної території. Кожен термінал має свою IP-адресу, і вона прив'язана до його місцезнаходження. Якщо пристрій перетинає межу, він відключається від мережі.

«З цим нічого не поробиш», - сказав неназваний український військовий.

Альтернативи Starlink нечисленні, але вони існують, як підтвердив El Pais капітан Збройних сил України Віктор Трегубов.

«Доказом цього можуть послужити регулярні українські атаки з використанням безпілотників-камікадзе на російській територію і в Криму, де сервіс SpaceX не працює. Яку технологію використовує Київ у цих випадках? Це державна таємниця», - пише El Pais.

«Звичайно, є альтернативи, є проекти, які реалізуються в США та Україні, нам можуть допомогти уряди країн-союзників. Але без Starlink все було б набагато складніше», - сказав Трегубов.

Існує 10 великих комерційних компаній, що пропонують супутниковий інтернет, але жодна з них не може зрівнятися з SpaceX за якістю послуг, ціною і масовістю використання. Шведська компанія Satcube цього року пожертвувала 100 терміналів, який також легко транспортувати і налаштовувати. Але можливості шведської компанії скромніші, тож поки Satcube не може замінити Starlink.

Тож залишається сподіватися, що уряд США не дозволить Маску нав’язувати Україні свої рішення, тим більше що мільярдер підтримує ідею збереження російського контролю над частиною української території в обмін на мир. Сам засновник SpaceX визнав, що страждає від тягаря необхідності бути гравцем у війні. Саме тому наприкінці 2022 року він створив новий сервіс Starshield, який дозволяє Збройним силам США  взяти під контроль певні супутники Starlink і термінали. Після цієї ініціативи Пентагон цього року надав 500 терміналів Starlink, до яких SpaceX не має доступу.

Але і Трегубов, і інші військові чиновники, поспілкувалися журналісти El Pais, мають сумніви з цього приводу. Трегубов і старший офіцер артилерійської бригади на передовій у Донецькій області стверджують, що численні термінали Starlink по всій лінії фронту перестали працювати на дві години рано вранці в середу, саме тоді, коли українські військово-повітряні сили здійснювали атаку на російський флот у Криму. Прес-служба Генерального штабу України та командування Південного фронту заперечили, що виявили будь-які проблеми, але українські ЗМІ, повідомляли про масштабний збій зв'язку.

Источник: zn.ua