Дрон зі штучним інтелектом переміг пілотів-чемпіонів серед людей

Дмитро Сизов

Перемігши людей у ​​всьому, від шахів і го до StarCraft і Gran Turismo, штучний інтелект (ШІ) покращив свою гру та переміг чемпіонів світу в реальному виді спорту.

Останні смертні, які відчули жало поразки, спричиненої штучним інтелектом, – це троє досвідчених гонщиків на безпілотниках, яких переміг алгоритм, який навчився управляти безпілотником навколо 3D-гоночної траси на шаленій швидкості без аварій. Або принаймні не виходити з ладу занадто часто.

Розроблений дослідниками Цюріхського університету, ШІ Swift виграв 15 із 25 гонок проти чемпіонів світу та пройшов найшвидше коло на трасі, де дрони розвивають швидкість 50 миль/год (80 км/год) і витримують прискорення до 5g, достатньо, щоб багато людей втрачають свідомість.

000765346.png (258 KB)

«Наш результат знаменує собою перший випадок, коли робот зі штучним інтелектом переміг людину-чемпіона у справжньому фізичному спорті, розробленому для людей і людьми», — сказав Еліа Кауфманн, дослідник, який брав участь у розробці Swift.

Перегони дронів від першої особи передбачають політ безпілотника навколо траси, усіяної воротами, через які потрібно пройти акуратно, щоб уникнути аварії. Пілоти бачать курс за допомогою відео з камери, встановленої на безпілотнику.

У журналі Nature Кауфманн і його колеги описують серію прямих перегонів між Свіфтом і трьома чемпіонами-гонщиками на безпілотниках: Томасом Бітматтою, Марвіном Шеппером і Алексом Вановером. Перед змаганням пілоти-люди мали тиждень для тренувань на трасі, тоді як Свіфт тренувався в змодельованому середовищі, яке містило віртуальну копію траси.

Свіфт використовував техніку під назвою глибоке навчання з підкріпленням, щоб знайти оптимальні команди для мчання по колу. Оскільки цей метод базується на методі проб і помилок, під час навчання дрон розбивався сотні разів, але оскільки це була симуляція, дослідники могли просто перезапустити процес.

Під час перегонів Свіфт надсилає відео з бортової камери дрона до нейронної мережі, яка виявляє гоночні ворота. Ця інформація поєднується з показаннями інерційного датчика для оцінки положення, орієнтації та швидкості дрона. Потім ці оцінки передаються до другої нейронної мережі, яка визначає, які команди надсилати дрону.

Аналіз перегонів показав, що Свіфт був незмінно швидшим на початку перегонів і виконував крутіші повороти, ніж люди-пілоти. Найшвидше коло Свіфта пройшло за 17,47 секунди, що на півсекунди швидше, ніж у найшвидшого пілота-людини. Але Свіфт не був непереможним. Він втратив 40% своїх гонок проти людей і кілька разів розбився. Дрон, здавалося, був чутливий до змін навколишнього середовища, таких як освітлення.

Гонки залишили чемпіонів світу змішаними почуттями. «Це початок чогось, що може змінити весь світ. З іншого боку, я гонщик, я не хочу, щоб хтось був швидшим за мене», — сказав Бітматта. І як зауважив Шеппер: «Змагатися з машиною відчуваєш себе інакше, тому що ти знаєш, що машина не втомлюється».

Ключовим досягненням є те, що Swift може впоратися з реальними проблемами, такими як аеродинамічна турбулентність, розмиття камери та зміни освітлення, які можуть заплутати системи, які намагаються слідувати заздалегідь обчисленій траєкторії. Кауфманн сказав, що такий самий підхід може допомогти безпілотникам шукати людей у ​​палаючих будівлях або проводити перевірку великих споруд, таких як кораблі.

Військові дуже зацікавлені в безпілотних літальних апаратах із штучним інтелектом, але вони не були впевнені, що остання робота матиме серйозні наслідки для ведення війни. Доктор Елліот Вінтер, старший викладач міжнародного права в Юридичній школі Ньюкасла, сказав: «Ми повинні бути обережними і не припускати, що такі досягнення можна легко перенести у військовий контекст для використання у військових безпілотниках або автономних системах зброї, які задіяні. у критичних процесах, таких як вибір цілі».

Алан Вінфілд, професор етики роботів, сказав, що хоча штучний інтелект має «неминуче» військове застосування, він не впевнений, як остання робота може принести користь військовим, крім, можливо, зграй безпілотників, які слідують за літаком у щільному строю.

Кауфман був так само скептичний. «Майже всі дрони використовуються на широко відкритих полях битв і використовуються або для розвідки, або як зброя проти повільно рухомих і нерухомих цілей», — сказав він.