Чи має швидкість оперативної пам’яті значення для продуктивності ПК

Чи має швидкість оперативної пам’яті значення для продуктивності ПК

Оперативна пам’ять – один із основних компонентів ПК, і важливо, щоб у вас була хоча б певна кількість оперативної пам’яті залежно від того, що ви хочете робити на своєму комп’ютері. Проте оперативна пам’ять – це обсяг: Частота і затримка також є важливими чинниками.

Питання про те, чи має значення швидкість оперативної пам’яті, особливо важливий зараз, коли у продажу є два покоління оперативної пам’яті – DDR4 та DDR5 – і вони сильно відрізняються за швидкістю. Офіційна максимальна тактова частота DDR4 становила 3200 МГц, тоді як DDR5 починається з 4800 МГц, що у 50 % більше; однак ви легко знайдете комплекти оперативної пам’яті, що працюють на частоті понад 7000 МГц. Хоча затримки значно зросли: з CL14 у більшості комплектів DDR4 із частотою 3200 МГц до CL40 у більшості комплектів DDR5 із частотою 4800 МГц, DDR5 все одно виявляється швидше.

Тож чи має значення швидкість оперативної пам’яті? Коротка відповідь: залежить. Не хвилюйтеся – ми пояснимо.

Що робить оперативну пам’ять швидкою?

На швидкість роботи оперативної пам’яті впливають три ключові речі: Вищі частоти, нижчі затримки та більше каналів. Кожен із цих аспектів відрізняється і по-різному впливає продуктивність оперативної пам’яті.

Частота або тактова частота – це найпростіше: збільшуєте її, і продуктивність зростає. Підвищення частоти збільшує пропускну здатність пам’яті або обсяг даних, які можуть бути передані в будь-який момент часу. Все досить просто, і розгін оперативної пам’яті працює практично так само, як і розгін CPU чи GPU. Однак різниця в частоті оперативної пам’яті може чинити досить слабкий вплив на продуктивність, залежно від того, наскільки великий приріст ви отримуєте і чи є у вашій системі інші більш серйозні вузькі місця.

Затримка – це інший бік медалі, оскільки зниження затримки не збільшує кількість даних, що передаються в секунду, але зменшує час, необхідний процесору та оперативної пам’яті для обміну даними. Ручне зниження затримки набагато складніше та важче, ніж збільшення частоти, тому більшості користувачів не варто турбуватися про це. Ми рекомендуємо просто включити XMP, який встановить для вашої оперативної пам’яті максимальну частоту та мінімальну затримку, на які розраховано вашу оперативну пам’ять.

Ще одне зауваження щодо частоти та затримки: Поліпшення одного часто відбувається за рахунок іншого. Складніше підвищити частоту, збільшивши затримку, і навпаки. Це ще одна причина, через яку, якщо ви хочете розігнати процесор, збільшення частоти поодинці зазвичай краще, ніж збільшення частоти і латентності разом.

Канали пам’яті не можна змінити в меню налаштувань, вони залежать від вашого процесора та кількості планок оперативної пам’яті. Основні материнські плати та процесори зазвичай пропонують лише два канали пам’яті. Якщо у вас дві або чотири планки оперативної пам’яті, вони працюватимуть у двоканальному режимі. Якщо у вас лише одна планка, то оперативна пам’ять працюватиме в одноканальному режимі, що призводить до критичного зниження пропускної здатності пам’яті.

Як швидше оперативна пам’ять підвищує продуктивність мого комп’ютера?

Вся справа в процесорі, якому потрібний доступ до великої кількості даних, які можна швидко передати. Насправді процесори мають свою ексклюзивну високошвидкісну пам’ять, яку називають кешем, але кеш доступний лише в невеликих кількостях (навіть Ryzen 7 7800X3D має всього 104 МБ загального кешу). Процесор неминуче запитує в оперативної пам’яті деякі дані, і коли це відбувається, оперативна пам’ять стає вузьким місцем, тому теоретично швидша оперативна пам’ять означає вищу продуктивність.

Але на практиці не всі програми однакові, і не всі програми та ігри залежать від оперативної пам’яті однаково, так само, як не всі програми та ігри виграють від більшої кількості ядер процесора, швидших окремих ядер або швидше графіки. Ваш досвід використання швидше оперативної пам’яті буде залежати від того, чим ви займаєтеся на своєму ПК.

Контрольні показники продуктивності

Отже, скільки саме продуктивності ви отримаєте, перейшовши з одноканальної на двоканальну пам’ять, збільшивши частоту чи зменшивши затримки? Складно дати вичерпну відповідь на це питання, тому ми просто зосередимося на основних додатках та іграх.

На жаль, не так багато людей чи публікацій порівнюють одноканальну пам’ять із двоканальною, в основному тому, що всі просто беззастережно використовують дві планки оперативної пам’яті. Однак для ноутбуків це дуже важливо, тому що багато ноутбуків за замовчуванням працюють з одноканальною пам’яттю (що жахливо) або мають половину пам’яті, припаяну до плати, а іншу половину – у слоті для оперативної пам’яті. Asus Zephyrus G14 відноситься до останньої категорії, і Ultrabook Review провів на ньому тестування, щоб з’ясувати, наскільки погана одноканальна пам’ять.

Перехід із двоканальної на одноканальну пам’ять вплинув на продуктивність більшості додатків, від синтетичних бенчмарків до ігор. Особливо цікаві ігрові бенчмарки, оскільки можна було б очікувати, що старша відеокарта 2060 Max-Q у G14 буде найбільшим фактором. Однак у Shadow of the Tomb Raider продуктивність падає майже на 20%. Якби в цьому тесті використовувався швидший ноутбук чи настільний комп’ютер, здатний запускати ігри з вищою частотою кадрів, то різниця між бенчмарками з одноканальною та двоканальною пам’яттю була б набагато більшою.

Як уже говорилося, бенчмарки, які порівнюють одноканальну та двоканальну оперативну пам’ять, проводяться рідко, тому в тесті Ultrabook Review використовувалося досить старе обладнання. Інше видання, що проводило тестування, Hardware Times, дійшло дуже схожого висновку під час використання оперативної пам’яті DDR4 у поєднанні з процесором Ryzen 9 3900X. Знову ж таки, обладнання старе, але якщо що, ці розриви мають збільшитися.

Порівнюючи 2400 МГц одноканальної і 2400 МГц двоканальної оперативної пам’яті в бенчмарку Assassin Creed Origins, Hardware Times виявив, що одноканальна оперативна пам’ять значно поступається – і в цьому немає нічого дивного. Середня частота кадрів не тільки сильно постраждала – з 47 кадрів за секунду (fps) в одноканальній до 81 fps у двоканальній, але й мінімуми були набагато нижчими: 20 fps та 55 fps відповідно. Використання двоканальної пам’яті з частотою 2400 МГц виявилося навіть швидше, ніж одноканальної з частотою 3600 МГц, причому з чималим відривом: середня частота кадрів склала 81 кадр на секунду та 68 кадрів на секунду відповідно.

У бенчмарках, сфокусованих на частоті та затримці пам’яті DDR4 та DDR5, Techspot протестував різні програми та ігри на процесорах Intel 12-го покоління Alder Lake. TL;DR полягає в тому, що частота та затримка зазвичай не мають великого значення, хоча, звичайно, при великому розриві в частоті різниця помітна. В Adobe Photoshop 2022 були помітні відмінності у продуктивності між більш повільною та швидшою оперативною пам’яттю, хоча ці відмінності були скромними. У більшості ігор найшвидша з протестованих оперативних систем – 6200 МГц DDR5 – не була помітно швидше, ніж найповільніша 2400 МГц DDR4. Однак у Cyberpunk 2077 та Hitman 3 оперативна пам’ять на 6200 МГц показала приріст кадрів на 29 та 15 % відповідно.

При порівнянні оперативної пам’яті одного покоління Hardware Times виявила помітну різницю, але якщо ви дотримуєтеся двоканальної оперативної пам’яті, грати можна завжди. При використанні оперативної пам’яті DDR4-2400 99-й процентиль fps становив 55 fps, а середній – 81; в той же час перехід на DDR4-3600 призвів до значного збільшення низьких (86 fps) і трохи вищих середніх (98 fps) показників.

Хоча швидша оперативна пам’ять не завжди означає вищу продуктивність, все ж таки варто придбати пристойно швидкий комплект оперативної пам’яті. На момент написання статті різниця в ціні між 32-гігабайтним набором оперативної пам’яті DDR5-6000 та 32-гігабайтним набором DDR5-4800 практично відсутня, так що заплатити на кілька доларів більше 6000 МГц буде цілком виправдано. Навіть більш високі частоти залишаються досить доступними: комплект DDR5-7200 коштує всього на 30 доларів дорожче за DDR5-6000.

З усього, що впливає на продуктивність пам’яті, двоканальний режим – найважливіший. Його не тільки легко включити (достатньо мати дві або чотири планки оперативної пам’яті), але він також значно підвищує продуктивність як у додатках, так і в іграх. Тим часом частота і затримка іноді важливі, але зазвичай не мають великого значення, якщо взагалі мають. Однак за останні кілька років ціни на деякі з кращих комплектів оперативної пам’яті сильно знизилися, оскільки вони є обов’язковою вимогою для платформи AM5 від AMD, а незабаром і для Intel. Якщо ви не збираєте бюджетний ПК, то краще придбати щось швидше, щоб забезпечити майбутнє, якщо немає інших причин.

Источник: itechua.com